Přichází Troja, velkofilm plný hvězd

  • 40
Každý školák zná Homérovu báji o krásné Heleně, kterou jejímu muži, spartskému králi Menelaovi, odvedl trojský princ Paris. Důsledky milostné avantýry, mnohaleté řecké dobývání Paridova města, teď Hollywood přenesl do historického velkofilmu Troja, který do kin přichází příští týden.

"Je to jeden z největších příběhů všech dob," tvrdí režisér snímku Wolfgang Petersen, tvůrce diváckých hitů Ponorka, Air Force One nebo Nekonečný příběh. A také jeden z nejdražších, vědí už producenti Troje - její rozpočet se totiž vyšplhal z původních 185 až ke dvěma stům milionům dolarů. Záruku, že se peníze vrátí, vidí v bohaté výpravě, v mohutných válečných scénách a v hereckých hvězdách.

Parise hraje Orlando Bloom, slavný Legolas z Pána prstenů, Helenu půvabná Němka Diane Krugerová, původní profesí modelka. Siláka Achilla ztvárnil populární Brad Pitt, hrdina Legendy o vášni či thrilleru Sedm, a jeho soupeře Hektora Eric Bana, známý z Hulka či z armádního dramatu Černý jestřáb sestřelen.

V neposlední řadě však Troja sází i na takzvaný "kobercový nálet", tedy na masový souběžný start v tisícovkách kin celého světa. Systém hromadného nasazení, který slibuje rychlý zisk, a navíc oklešťuje černý trh s pirátskými kopiemi, má podobu mohutné vlny, která odstartuje premiéru filmu v rozmezí tří dnů podle místních zvyklostí. Od 12. května se Troja promítá v Belgii či Egyptě, 13. května zahájí v Česku, Austrálii či Francii, kde se představí i na festivalu v Cannes, a od 14. května zavalí Severní Ameriku.

"Pokud někdy stálo za to svést kvůli lásce boj, nestalo se tak ve větší bitvě než v té před branami Troje," prohlašují tvůrci. Nejsou první ani poslední, kdo sáhl po dávných legendách - už v roce 1956 se točila Helena Trojská a v současné době se chystají hned dva projekty o Alexandru Velikém. Nicméně Petersenova Troja umí těžit i z diváckého napětí, které dopředu vytváří.

Názory hrstky těch, kdo film už znají, se liší. "Lepší akční scény jsem ještě neviděl a Brad Pitt jako Achilles odvádí výtečnou práci," píše jeden z fanoušků, který pronikl na pracovní promítání. Přiznává však, že Homérovu Illiadu četl, takže přesto, že film s předlohou nakládá velmi volně, pro něj bylo snazší vyznat se v záplavě postav. "Lidem neznalým antických pověstí to může připadat složité," míní Pittův ctitel.

Naopak kritik John Hiscock v listu Daily Telegraph se zmiňuje o dialozích plných klišé, na něž Brad Pitt podle jeho názoru nestačí. Potřebovaly by prý "herce s přesvědčivostí Richarda Burtona". Oceňuje však jinou známou osobnost, Petera O'Toolea v roli trojského krále Priama.

Milovníky řeckých mýtů zase zneklidňuje, že marně hledají v seznamech rolí olympské bohyně, jež celou hru původně rozpoutaly - Paris dal zlaté jablko jedné ze tří, Afroditě, za příslib lásky a krásy.

Tak či onak, stošedesátiminutová podívaná má být jedním z trháků "horkého léta" čili hlavní sezony amerických kin, jež trvá od května do září. Nadto prý povzbudila zájem turistů o Mexiko, Maroko či Maltu, kde se natáčela - není lepší reklamy pro maltské podnebí než zvěsti, jak si plavovlasý idol Pitt musel své vlasy ještě zesvětlené tamním sluncem "léčit" v londýnském salonu. Ostatně i ve Velké Británii se Troja točila a také díky ní loni zaznamenal ostrovní filmový průmysl rok rekordních příjmů.

Hollywoodský herec Brad Pitt ve velkofilmu Trója

,