Přichází Miss Saigon, drama lásky

  • 2
Jedno prvenství si muzikál Miss Saigon, který ve středu vstupuje na domácí muzikálové kolbiště, určitě připíše. Jde totiž o první velký titul na zdejším trhu, který čerpá z nedávné minulosti - z americké vojenské intervence ve Vietnamu.

František Janeček, v jehož produkci bude muzikál autorské dvojice Alain Boublil a Claude Michel Schönberg v GoJa Music hall uváděn, však věří, že diváky uvyklé na muzikálové "rytírny" Miss Saigon v režii Petra Novotného přitáhne.

"Je to také romantický příběh s obrovskými emocemi a tragickým koncem. Především v něm zní skvělá hudba, která dokáže sevřít srdce. Miss Saigon je hudebně ještě komplikovanější dílo než předchozí Boublilův a Schönbergův muzikál Bídníci," tvrdí Janeček.

Jedna z představitelek vietnamské dívky zamilované do amerického vojáka, Magda Malá, nabízí ještě jeden důvod: "Válka a to, jak ovlivňuje osudy lidí, je bohužel stále aktuální i vzhledem ke konfliktu v Iráku," říká.

Nejen látka je na Miss Saigon výjimečná - neobvyklé je také instrumentální obsazení živého orchestru, které využívá i tradiční asijské nástroje.

Produkce je musela nechat vyrobit nebo objednat v cizině. I kvůli tomu náklady podle Janečka dosahují k hranici sedmdesáti milionů.

V GoJa Music hall vyrostla gigantická scéna, jejímž tvůrcem je Daniel Dvořák a která nabídne scenerie rýžových polí, ulice vietnamského Saigonu, thajského Bangkoku nebo americké Atlanty a také dlouho dopředu ohlašovaný přílet dopravního vrtulníku, do kterého má naskákat patnáct amerických vojáků.

Dekorace staví 75 lidí tři a půl dne a během představení zajišťuje chod scény zhruba 40 členů technického personálu. Zalidněné by nemělo být jen zákulisí, ale také jeviště: ve vrcholných davových scénách bude prý na scéně 70 účinkujících.

Miss Saigon hodlá diváky přilákat nejen na titul a výpravu, ale také na známé tváře. Na interprety však partitura klade vysoké nároky.

"Je to v horní hranici jejich rozsahových možností," popisuje producent Janeček.  V roli Engineera, saigonského kuplíře, který prahne po vízu do Spojených států, se představí Jiří Korn, o hlavní hrdinku Kim se podělí Iveta Bartošová, Magda Malá a Lucia Šoralová, nejznámějšími představiteli vojáka Chrise budou Tomáš Savka a Roman Vojtek a jeho pozdější americkou manželku Ellen si zahraje například Helena Vondráčková, Kateřina Brožová či Tereza Mátlová.

"Je to jedna z pěvecky nejobtížnějších rolí, které jsem dělal," potvrzuje Korn, pro kterého je Engineer další z galerie morálně pochybných postav.

"Není to však vyložený padouch, ale jen člověk, který se snaží přežít a dostat se do svobodné společnosti," uvažuje Korn. Velkou zkušeností je Miss Saigon pro Tomáše Savku, který se vedle zpěvu musí vyrovnávat také s herectvím.

"Chris je výrazně starší a musí řešit situace, které si dovedu jen obtížně představit," říká jeden z nejmladších členů v ansámblu, který prý stále cítí velký respekt ke svým starším a zkušenějším kolegům. Pochvaluje si však, že se nemusí příliš tančit. "To bych pohořel."

Fotografie z muzikálu Miss Saigon.