Přichází Karel IV., letošní výstavní hit - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přichází Karel IV., letošní výstavní hit

  13:32
Takhle ji neviděla ani Amerika. Výstava Karel IV. - císař z Boží milosti nemá rozsahem a hodnotou děl v českém výstavnictví obdoby.
Fotogalerie10

Kaple sv. Václava - Kaple sv. Václava | foto: Fototéka Pražského hradu, Jan Gloc

Snímky některých exponátů najdete ve fotogalerii.

Přináší ucelený obraz o době vlády Lucemburků v Čechách, na Pražském hradě potrvá do 21. května - a už nikdy a nikde se nebude opakovat.

Mozaika dvou set vytříbených uměleckých děl okořeněná středověkou hudbou a divadlem umožní na chvíli propadnout se o více než šest století zpět a představit si život v době vrcholného středověku. Jaro na Pražském hradě patří rozkvětu umění za vlády Lucemburků.

Monumentální výstavu připravila Správa Pražského hradu společně s Metropolitním muzeem umění v New Yorku. Právě tam už byla koncem loňského roku uvedena pod názvem Praha, koruna Čech 1347-1437.

České umění se v této prestižní instituci objevilo poprvé a zároveň se na americkém kontinentě poprvé představila česká gotika. Úspěch byl značný: během tří měsíců přišlo sto sedmdesát tisíc lidí -v průměru kolem dvou tisíc denně.

Návrat domů
Nyní se exponáty vrátily do Česka. A přibylo k nim množství děl, která kvůli své citlivosti nemohla cestovat z Evropy přes oceán. „Výstava v Praze je obsáhlejší než newyorská, některé exponáty, které návštěvníci u nás uvidí, tam nebyly,“ vysvětluje vedoucí oddělení kultury Pražského hradu Kateřina Horníčková.

A dodává: „Koncept výstavy byl od začátku navržen tak, aby expozice končila v Česku. Aby se skvosty po šesti stovkách let vrátily zpět do místa, kde vznikly. Od čtrnáctého století tu mnohá tato díla nebyla k vidění, přitom dokazují tehdejší význam Prahy.“ Ten byl zejména v době vlády Karla IV. srovnatelný s Paříží nebo Římem.

Obšírností a významem exponátů je Karel IV. - císař z Boží milosti výstavou vskutku ojedinělou. Odborníci tvrdí, že jde o největší počin v historii výstavnictví na Hradě - její finanční krytí přišlo na více než šedesát milionů korun. Vzdáleně ji lze snad srovnat s přehlídkou umění z doby Rudolfa II., kterou v roce 1997 za tři měsíce zhlédlo 220 tisíc návštěvníků, nebo s rokem 2001, kdy se na Deset století architektury přišlo podívat více než 155 tisíc lidí.

„Troufla bych si říci, že jde o výstavu století, kterou opravdu můžete vidět jen jednou za život. Je výjimečnou příležitostí prohlédnout si soubor uměleckých předmětů takové ceny pohromadě,“ říká Horníčková o expozici, jež zahrnuje prostřednictvím několika málo děl i prvního z rodu Lucemburků na českém trůně Jana, soustředí se však hlavně na dobu vlády Karla IV. a jeho synů Václava IV. a Zikmunda.

Akce jako ve filmu
Výstava se připravovala pět let. Během té doby kurátoři shromáždili dobově a tematicky blízká díla, jež byla během staletí rozeseta po světě. Při často objevné práci nasbírali exponáty ze sedmadevadesáti různých galerií, kostelů, muzeí i soukromých sbírek z jedenácti států světa. Převážná část pochází ze zemí Koruny české, další například z Británie, Francie či Německa, ale také ze Švédska, Maďarska, Polska, Švýcarska nebo Ameriky.

Ty dvě stovky děl shromážděných v prostorách Pražského hradu zahrnují deskové obrazy i sochy, iluminované rukopisy i liturgické předměty, textilie i vzácné nádoby řezané z českých polodrahokamů.

Cenu exponátů nelze vyčíslit, určitou představu si lze udělat z toho, že ten nejcennější je pojištěn na osm set padesát milionů korun! „Kromě standardního zabezpečení jsou díla chráněna speciálním systémem s nejmodernějšími čidly, jaká známe například z filmů,“ podotýká ředitel správy Hradu Ivo Velíšek.

Lucemburkové na dlani
Hlavní část přehlídky je soustředěna v Obrazárně Pražského hradu, kde má každé dílo zajištěno speciální klimatické podmínky. Vzhledem k tomu tam také může být najednou vpuštěno pouze 180 lidí. Proto si návštěvníci musí zakoupit speciální časové vstupenky.

V rámci tohoto jednoho vstupného však zájemci mohou navštívit i výstavu Život na dvoře Karla IV. v Tereziánském křídle Starého královského paláce a seznámit se tak s běžným životem na císařském dvoře a historickými informacemi o době vlády Lucemburků. Především pro zrakově postižené je zde připravena také haptická výstava -poznat díla hmatem tu však může každý.

Vstupenka opravňuje i k návštěvě Kláštera sv. Anežky České. Prohlídka unikátních děl Mistra Theodorika, Mistrů vyšebrodského a třeboňského oltáře, votivní desky Jana Očka z Vlašimi s portrétem Karla IV. či Michelské madony v autentickém gotickém prostředí doplní představu o tehdejším vývoji českého umění.

Skládačka doby
Kaleidoskop doby si divák může dotvořit návštěvou katedrály sv. Víta na Pražském hradě, kde uvidí výstavu Středověká katedrála o podobě Chrámu sv. Víta ve čtrnáctém století jako místu dynastické reprezentace, sledováním filmů v Císařské konírně, zhlédnutím stavby středověkého jeřábu na Pražském hradě či poslechem středověkých koncertů.

Speciální doprovodné programy jsou na Hradě připraveny i pro děti. Těm život za Karla IV. a jeho synů přiblíží divadlo nebo umělecké dílny, kde si budou moci například složit středověkou vitráž nebo namalovat středověký obraz.

Lucemburské jaro přinese i další akce v Praze a okolí, které doplní představu zlatého období české gotiky v celé její šíři. Například archiv Národního muzea či Klementina nabídne prohlídku písemností ze čtrnáctého století. To, jak se bavil král Václav IV., než se příliš oddal alkoholu, lze zažít na hradě Točník založeném králem. Další programy jsou připraveny také na Karlštejně a na Křivoklátě.

Vstupné na unikátní výstavu je úměrné její kvalitě. Plné činí 270, snížené 150 korun, rodinné 500 korun. K němu každý návštěvník dostane obsáhlého průvodce dobou posledních Lucemburků na CD-ROM, který přináší virtuální prohlídku skvostných děl i údaje o historických souvislostech. K výstavě je možné zakoupit katalog za 290 korun. Na přelomu března a dubna pak vyjde obsáhlá vědecká monografie zaměřená na lucemburské období.

Nejčtenější

RECENZE: Cosi sdělit, či za každou cenu bavit? Nohavicův koncert přinesl i rozpaky

Premium

„Bude to výjimečný večer,“ přislíbil Jaromír Nohavica hned na úvod prvního ze dvou koncertů v O2 universum. Byl to každopádně večer plný skvělých instrumentálních výkonů, notoricky známých písní, ale...

Zemřel herec Richard Chamberlain, proslul seriálem Dr. Kildare či filmy o mušketýrech

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain. V 60. letech se proslavil v seriálu Dr. Kildare a později v minisériích jako Šogun nebo Ptáci v trní. O jeho úmrtí informoval v neděli server...

Tom Hanks se po třiceti letech vrátil k Forrestu Gumpovi. Díky synovi

Fanoušky překvapil nečekaný návrat Toma Hankse ke slavnému oscarovému snímku Forrest Gump. Hanks starší se totiž objevil v hudebním klipu nové písničky You Better Run svého syna Cheta Hankse, který...

RECENZE: V autě i posteli. Jakub a Sára předvádějí stereotypy pohlaví

40 % Premium

Není to klasický seriál, nýbrž sled partnerských anekdot, a není ani původní. V Česku dostal titul Jakub a Sára. Na Slovensku se hrdinové jmenují Tomáš a Diana, v Rusku Saša a Máša, v Polsku Kasia a...

World Press Photo zná své vítěze. Prohlédněte si nejlepší fotografie roku

Fotografická soutěž World Press Photo (WPP) ve čtvrtek představila vítězné fotografie, které odborná porota shledala jako výběr těch nejlepších světových žurnalistických a dokumentárních fotografií...

Hvězdný antikrist Marilyn Manson přijede na podzim do pražské haly Fortuna

Kontroverzní zpěvák, skladatel a performer Marilyn Manson se na podzim vrátí do Česka. Po letošním koncertu v Brně, který se vyprodal během několika minut, se 15. listopadu představí v pražské...

1. dubna 2025  16:04

Klíč k úspěchu. Psaní hlavně nesmí smrdět upocenou snahou, shodují se čeští autoři

Premium

Kde berou autorky a autoři inspiraci? Kolik toho denně napíšou? Potřebují klid, nebo umějí psát i v kavárně či ve vlaku? Magazín Víkend DNES popsal, jak vznikají české knihy.

1. dubna 2025

Kulturu prostě nezastavíš. Podívejte se, jak se hrálo před paneláky či na eskalátoru

Pět let, přes 500 zúčastněných umělců a umělkyň, 25 nejrůznějších projektů. Iniciativa #kulturunezastavis, která vznikla v reakci na protipandemická opatření, slaví půlkulaté výročí. Přinesla...

1. dubna 2025  14:12

Mužský humor uvězněný v ženském těle? Pro mne největší kompliment, říká Paulová

Hned dvojitou oslavu skýtá blížící se premiéra pražského Divadla Kalich. Novinkou Přání totiž zavedená scéna připomíná 25 let své existence. V hlavní roli se objeví Jana Paulová, jež kus napsaný...

1. dubna 2025  12:35

Už se ví, kdo ztvární Beatles. Režisér Mendes věnuje každému členovi jeden film

Oscarový režisér Sam Mendes chystá čtyři biografické filmy o Beatles, každý zaměřený na jednoho člena kapely. Na CinemaConu v Las Vegas Mendes představil herce: Johna Lennona ztvární Harris...

1. dubna 2025  10:40

Zemřel herec Jiří Havel, hlas Neda Flanderse i Nata z Beverly Hills

Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel. Divadelní i filmový herec se nejvíce proslavil dabingem, přes třicet let totiž namlouval postavu Neda Flanderse v Simpsonových. A taktéž nejrůznější hrdiny seriálů...

1. dubna 2025  8:52

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

KVÍZ: K lesu zády, ke mně vchodem! Jak dobře znáte film Mrazík?

Šedesáté narozeniny oslavila před několika dny ruská pohádka Mrazík. Evergreen vánočních televizních obrazovek, její nehynoucí obliba v tuzemských končinách je do značné zapříčiněna fenomenálním...

vydáno 1. dubna 2025

Milostné vzlety, pády a Nobelova cena v nedohlednu. Barvitý život Jaroslava Vrchlického

Premium

Před 150 lety se umělecky narodil jeden z největších českých literátů: na počátku roku 1875 vydalo Ottovo nakladatelství mladému Jaroslavu Vrchlickému jeho první sbírku Z hlubin. Zmíněný rok mu ovšem...

31. března 2025

Konec se blíží? Petr Janda pokřtil patrně poslední desku Olympiku. Benzínem

Kapela Olympic pokřtila třiadvacáté studiové album Bombarďák. Jak kapelník Petr Janda připustil, možná v poslední v kariéře skupiny. Kmotry byla kompletní sestava Lucie a v duchu názvu alba a jeho...

31. března 2025  16:43

Aukce nabídla rolexky i luxusní kabelku. Za Ladu dal kupující desetinásobek

Hodinky Rolex, kabelka módního domu Hermès nebo práce Josefa Lady či Jana Zrzavého. To vše bylo součástí deváté online aukce výtvarných děl a sběratelských předmětů portálu Artslimit, která...

31. března 2025  16:16

Tom Hanks se po třiceti letech vrátil k Forrestu Gumpovi. Díky synovi

Fanoušky překvapil nečekaný návrat Toma Hankse ke slavnému oscarovému snímku Forrest Gump. Hanks starší se totiž objevil v hudebním klipu nové písničky You Better Run svého syna Cheta Hankse, který...

31. března 2025  14:32

RECENZE: Strhující Vymahačka vás chytne pod krkem a praští o politý pult

Přátelství a zločiny – to jsou dva hlavní motivy strhujícího románu Martina Müllera Vymahačka. Odehrává se v Ostravě a na Jesenicku, v krajích, jež jsou „přehlídkou nenaplněných snů, obývajících...

31. března 2025  11:30