Příběh Nanoalba vázne, muzika je skvělá

  • 1
Tata Bojs si vzali obrovské sousto, které jim zůstalo trochu v ústech. Novinka Nanoalbum, jež následuje po Futuretru a Biorytmech, je přísně tematické album. Na něco takového není současná hudební scéna zvyklá, a proto skupině patří velké uznání za odvahu.

Navíc téma, které propojuje technickou fantazii s prastarými problémy lásky nebo morálky, je fascinující. Vesmír není jenom vůkol lidí, ale také uvnitř každé bytosti. Ve vnitřním kosmu lidského těla, jímž cestují miniaturní "nanopiloti", se odehrává nejedno z dramat tohoto příběhu.

Tata Bojs jej rozpracovali do nejmenších detailů. Vymysleli pět plnokrevných postav, které bubeník a výtvarník Milan Cais stylově nakreslil v bookletu. Originální je elektronický psík Hal, životaschopná kombinace přírody a technologie.

Jeho příběh stejně jako osudy internetového fanatika iToma, jeho dívky Elišky či profesora Tečky se Tata Bojs snažili provázat s písněmi. To byl nejtěžší úkol. Aby bylo vše vysvětleno a zhuštěno ve formátu jedné desky, vrstevnatý děj si vyžádal pět spojovacích textů, namluvených Halem.

Avšak "spojováky" jsou místy dlouhé a přibrzďují album. Samotný příběh, v němž Tata Bojs propojili žánr sci-fi s thrillerem či romancí, je příliš roztěkaný a rozvětvený mezi osobní problémy mnoha postav. A tak se drama profesora Tečky, který žije dvojím životem, kapele nepodaří v "těsném" prostoru alba pořádně rozvinout.

Texty, dříve jiskřivé, působí občas nemotorně, třeba v písni C.V.A.N. nebo Nemocná ("chudinka Eliška, virem je skolená, tváře má pobledlé, třesou se kolena"). Tata Bojs místy pracně hledají klíč k tomu, aby se vymyšlené či technické termíny staly poezií.

S výjimkou Virtuálního duetu, v němž hostuje Linda Hammelová a který nádherně rozvádí hledání lásky v internetové síti, nebo v úvodních písních Elišce a Tomášovi ("máš pocit, že jsem trochu mystik, pro mě je magie ten tvůj joystick").

Hudba je natolik znamenitá, že převáží všechny předchozí výhrady. Ač zahlceno slovy o technice a technologiích, Nanonalbum se obrací k živým kytarám a písním, které představují další posun v hudbě Tata Bojs. Svižně střižené skladby Elišce, Tomášovi se střídají s popovým hitem Virtuální duet či pasážemi rozehranými v duchu nejlepší psychedelie v písni Pan Tečka.

Z reproduktorů "vystřelí" i industriálně metalické koláže ve skladbě Boj, která celé album znamenitě graduje. Zásluhu na tom má nový kytarista Vladimír Bár, který doplňuje muzikantský motor Milan Cais - Mardoša a zvukařskou invenci Dušana Neuwertha.

Nanoalbum vyprovokuje spoustu otázek, ale v hudbě dává jednoznačnou odpověď: Tata Bojs vyzráli v jednu z nejlepších českých kapel.

Tata Bojs - Nanoalbum
CD 62:10 minut, vydala firma Warner Music.

Obal desky Nanoalbum od kapely Tata Bojs