RECENZE: Příběh lesa mele pantem. I Hanák přitom ví, kde se má mlčet

  • 1
Před dvaceti lety uchvátil jejich Mikrokosmos. Následoval Ptačí svět či Oceány, nyní Jacques Perrin a Jacques Cluzaud uvádějí do českých kin svůj Příběh lesa.

Zázrak se opakuje – ale jen napůl. Protože digitalizovaný průlet dějinami Země zdokonalily dokumenty BBC, ale hlavně proto, že Příběh lesa s prominutím mele pantem.

Zní až paradoxně, že francouzští dokumentaristé s tak výjimečným citem pro unikátní obrazový okamžik nevnímají stejně jasnozřivě, jak jejich práci poškozuje slovo. Vlci ženou divočáka, štvou koně, ptáčata padají do listí, člověk by tajil dech – kdyby mu komentář současně nesděloval, že „pod věčnou klenbou hvězd se život ubírá“.

Divák klidně odpustí, že vzájemné reakce zvířat mohou být ve střihové skladbě lehce manipulativní, ale sotva přehlédne objevnost pravd „v lese je živo i v noci“, případně i prohřešky na češtině typu „vlčata loví samy“ místo „sama“.

Na to, že kamera nevyhledává žádnou vzdálenou exotiku, nýbrž evropský les takříkajíc za humny, je dokument zajímavý, vzrušující, dokonce tajemný a napínavý, třebaže svým založením vyhovuje spíše televiznímu formátu. Ovšem v druhé půli začne inscenovat „pralidi“, přitvrdí v lyrice a ještě více v kazatelství. „Zlaté éra lesa končí, přírodu nahrazují zahrady, prameny stále zurčí, ale les má své dny sečteny,“ varuje vypravěč.

Příběh lesa

55 %

Dokumentární

Francie, 2015, 97 min

režie: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud

Kinobox: 74 %

IMDb: 7.2

Jestliže prameny zurčí, nemůže pomoci ani Tomáš Hanák s příjemně civilním projevem českého dabingu. Ostatně právě herec známý svým vztahem k přírodě jistě ví, že v lese má člověk mlčet. Zkrátka podobně jako u francouzských cestopisů, ruší i kouzlo Příběhu lesa obecně vznosné fráze bez konkrétní informace, ve finále ústící v salonní ekologismus. Proti medvědům či kamzíkům staví polopaticky moderní bulváry, neodpustí si ani dívčí nohy v trávě coby novou šanci.

Jak si uchovat pocitovou krásu obrazů bez nákazy školní agitkou?

Doma stačí vypnout zvuk. V kině to jde těžko.