Příběh Hitlerovy filmařky

  14:12
Přátelství s Hitlerem a filmy oslavující třetí říši zničily její talent. Přes padesát let se pak Leni Riefenstahlová snažila očistit, ale nikdy neřekla: "Vím, že jsem se nezachovala správně." Tento týden, v noci z pondělí na úterý, zemřela ve spánku. Když slavila Leni Riefenstahlová loni své sté a zároveň předposlední narozeniny, zase se o ní všude psalo. Očekávala vlastní rehabilitaci a možná i květiny. Místo nich ji novináři zasypali stejnými otázkami, jaké slýchala celý život...
"Stále necítíte potřebu omluvit se, paní Riefenstahlová?" zeptal se jí reportér tiskové agentury Associated Press. Její vrásčitá tvář se ještě víc zmuchlala. "Za co?" rozlítila se. "Vaše filmy oslavovaly Hitlerův nacistický režim..." zopakoval novinář tisíckrát vyslovenou výtku.

"Už několikrát jsem se omluvila za to, že jsem se vůbec narodila. Ale nebudu se omlouvat za své velkolepé filmy."

Leni Riefenstahlová zemřela v noci z pondělka na úterý ve spánku v posledním stadiu rakoviny. Ve své vile jižně od Mnichova, obklopené starými vysokými stromy, kde žila se svým o čtyřicet let mladším druhem Horstem Kettnerem. "Srdce jí prostě přestalo bít," řekl její přítel ráno německým novinám.

Hákový kříž na obloze

"Řekla jsem tehdy Hitlerovi: Ne a ne. A on na to: Leni, prosím tě, jen jeden film. Jen jediný film o sjezdu v Norimberku." Takhle neuvěřitelně Riefenstahlová před časem líčila, jak ji Hitler na počátku třicátých let požádal, aby natočila filmovou oslavu sjezdu NSDAP.

A Leni ho nakonec přece jen nezklamala. Věnovala norimberským sjezdům hned dva filmy: Triumf víry a Triumf vůle. A nešlo o žádné podprůměrné propagandistické slátaniny. Oba snímky byly působivými uměleckými díly.

Ve filmu Triumf vůle se bez doprovodného slova na plátně střídají záběry odhodlaných tváří nacistických vůdců a pochodujícího davu, pořízené z ptačí perspektivy. Celý snímek končí pohledem do nebe: dvě letadla vytvoří na obloze hákový kříž. Film získal tenkrát filmové ceny i v zahraničí a dodnes je některými kritiky považován za nejlepší dokument všech dob.

Jenže snímek byl umělecky výjimečný nejen díky jejímu nespornému talentu. Režisérka měla prostředky, o kterých se ostatním filmařům mohlo jen zdát. Strana jí poskytla neomezené finanční možnosti, a tak si mohla pořídit například nákladné zdviže, ze kterých mohli kameramani snímat sjezd z výšky několika desítek metrů...

Co je však mnohem důležitější pro posouzení její neangažovanosti: Riefenstahlová se podílela na choreografii celého sjezdu. Sama si diktovala, kudy dav projde, aby působil na plátně impozantně. Měla tenkrát vlastně k dispozici největší komparz v dějinách filmu - tři čtvrtě milionu lidí.

Leni a Hitler

Seznámili se v roce 1932. Hitler ještě nebyl kancléřem a Leni byla jedna z nejkrásnějších německých hereček. Měla šedé oči a tmavé vlasy. Vystudovala tanec a výtvarné umění a o politiku se nijak zvlášť nezajímala.

Jméno Adolf Hitler vlastně slyšela teprve pár dní předtím, než navštívila jeho shromáždění ve sportovní hale. Zaujal ji natolik, že mu napsala dopis, zda by ho mohla navštívit ještě předtím, než odjede natáčet do Grónska. Sešli se za pár dní.

Později si ve svých fantaskních pamětech Riefenstahlová vybavuje toto setkání do nejmenších podrobností.

Některé odstavce jsou jak z červené knihovny, jindy zas vzpomíná, jak jí Hitler ten večer řekl: "Až se jednou dostaneme k moci, budete muset dělat moje filmy."

A ona mu prý se zarážející odvahou odpověděla: "Filmy na objednávku bych nikdy nemohla dělat, nemám na to talent. Navíc máte rasistické předsudky. Kdybych se narodila jako Indka nebo Židovka, vůbec byste se mnou nehovořil. Jak bych mohla pracovat pro někoho, kdo dělá mezi lidmi takové rozdíly?"

Rozloučila se s ním prý tenkrát slovy: "Až se vrátím z Grónska, ohlásím se." O dva roky později viděla Riefenstahlové propagandistický film Triumf vůle celá země.

Denacifikace

Německo kapitulovalo, válka skončila, Hitler byl mrtvý. Do té doby obletovanou Leni Riefenstahlovou zatkli francouzští vojáci. Vzápětí byla obviněna ze spolupráce s nacistickým režimem. Čekaly ji tři roky v internačních táborech.

Teprve v roce 1951 dostala osvobozující legitimaci: "Žádná politická činnost ve prospěch nacistického režimu nebyla prokázána." Pomohlo jí to, že nikdy nevstoupila do strany a několik Hitlerových spolupracovníků dosvědčilo, že její styky s Hitlerem nepřekročili pracovní záležitosti. Jenže Leni brzo zjistila, že osvobozující rozsudek byla jen formalita a skutečná rehabilitace bude trvat mnohem déle.

"I přes objasnění případu nebraly štvanice konce. Žádné noviny neotiskly soudní zdůvodnění mého ospravedlnění. Šířily se o mně stále nové lži. Jak jsem se proti tomu mohla bránit? byla jsem bez prostředků, nemocná a bezmála všichni přátelé mě opustili," píše ve svých pamětech.

Možná se nelze tolik divit. Bylo například známé, že Romy, kteří hráli ve filmu komparz, si Riefenstahlová vybrala v koncentračních táborech a po natočení filmu je nacisté poslali na smrt.

Pro Německo byla filmařka navždycky zapovězená. Její filmy se nepromítaly, kdykoliv se objevila na veřejnosti, lidé protestovali. Ani dnes se Triumf vůle nepromítá jinde než v univerzitních učebnách...

Boj o uznání

"Ne, nejsem z toho filmu šťastná," přiznala loni režisérka na oslavě svých stých narozenin. "Triumf vůle ovlivnil celý můj život. Ale poválečný tribunál s nacistickými pohlaváry ho viděl a všichni se shodli na tom, že o propagandu nejde. Ani ho k propagandě nelze zneužít. Je to umělecký snímek," trvala na svém.

Ať už je to tak nebo tak, dokument zavřel Leni Riefenstahlové dveře do světa poválečného filmu. Jakoukoliv její další tvorbu vnímala kritika jako propagaci fašistického ideálu krásy.

V roce 1956 odjela do Súdánu a vrátila se zpět se skvělými fotografiemi černošského kmene Núbů. Byla však obviněna z toho, že si vybrala kmen, jehož zvyky připomínají fašistické rituály. Když natočila film o životě ryb v Indickém oceánu, německé noviny Berliner Zeitung lakonicky konstatovaly: "Kdyby byli zavraždění Židé a Romové tak krásní jako barevné rybičky, určitě by o nich Riefenstahlová také natočila film."

Před šestnácti lety vydala Hitlerova režisérka paměti, kterými chtěla definitivně očistit své jméno. Obsáhlá kniha ve stříbrném obalu vyvolala přesně opačný efekt. Lidé čekali upřímnou zpověď, místo toho jim Riefenstahlová nabídla stylizovanou knihu, která se nedá brát příliš vážně.

Nejvíc fascinující na celých memoárech bylo vlastně to, že na sedmi stech stránkách nenašla Riefenstahlová místo pro jakékoliv pochybnosti o sobě. "Chtěla jsem vyvrátit předsudky a vysvětlit nedorozumění," píše v závěru. Jenže se jí to příliš nepovedlo.

Osmadevadesátiletá německá fotografka Leni Riefenstahlová představila ve Frankfurtu svou knihu fotografií Pět životů.

Leni Riefenstahlová na frankfurtském knižním veletrhu.

Leni Riefenstahlová na frankfurtském knižním veletrhu.

Leni Riefenstahlová na frankfurtském knižním veletrhu.

Leni Riefenstahlová na frankfurtském knižním veletrhu.

Kontroverzní německá fotografka a filmařka Leni Riefenstahlová (na archivním snímku z 16. října 2000) zemřela 8. září ve věku 101 let ve svém domě v Pöckingu am See v Bavorsku.

Autoři:
  • Nejčtenější

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

21. března 2024,  aktualizováno  13:48

Vysíláme Rok začala herečka Anežka Rusevová hekticky: třemi divadelními premiérami, ve Studiu DVA a...

Podvod za půl milionu. Knihobot odhalil padělky knih tajemného autora

21. března 2024  13:30

Nepadělají se jen obrazy nebo bankovky, ale i knihy. Konkrétně vzácné, obtížně dostupné svazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Lovec přichází! Otestuje si znalosti zákulisí soutěže Na lovu

22. března 2024

V sobotu 23. března startuje na TV Nova další série Superlovu, speciální verze pořadu Na lovu....

Simply the best! Ewa Farna podruhé nadchla vyprodanou O2 arenu

23. března 2024  9:40

Zpěvačka Ewa Farna zazpívala 22. března podruhé v po střechu našlapané O2 areně. Na přidaném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leštiči klik hráli řediteli za dveřmi, já o protekci nestál, říká jubilant Spálený

21. března 2024

Premium Petr Spálený právě dnes slaví osmdesátiny. Jak říká, svoje roky nikdy moc neprožíval, a tak stále...

Nechtěli ji mezi sebe, ale nedala se. Beyoncé vydala countryové album

29. března 2024

Zpěvačka Beyoncé vydala v pátek 29. března druhou část plánované albové „covidové“ trilogie. Po...

RECENZE: Způsob, jak umrtvit oživlé Kroky a skoky české animace

28. března 2024  16:15

Je to smutný paradox. V cyklu Kroky a skoky české animace sice mnohokrát zazní, že animovaná tvorba...

TRENDY V KLIPECH: Miss Kalousová demoluje auto, Boone láká na pražský koncert

28. března 2024  15:01

Bývalá Miss Andrea Kalousová přichází s novým klipem Sorry. Stál ji hodně sil a padlo na něj jedno...

Chceme podchytit tu jeho svobodu. Marek Adamczyk ztvární Miloše Formana

28. března 2024

Premium V chystaném letním představení Forman, které na červen chystá Letní scéna Musea Kampa k připomenutí...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...