Dělníkova smrt

Dělníkova smrt - Fotografie z filmu Dělníkova smrt (2006) | foto: AČFK

Přes horu Boha zla k dělníkovi nového tisíciletí

Do českých kin vstupují dva dokumenty, Dělníkova smrt a Amazonia vertical. Jeden o přírodě lidské, druhý o přírodě netknuté.

Dvouhodinový dokument Michaela Glawoggera Dělníkova smrt tvoří šest kapitol a šest podob dělnické práce na přelomu tisíciletí.

Dokument je ale především vizuální a zvukovou symfonií, která zachycuje nezastavitelný tep fyzické práce i exotických pracovních organismů, v nichž neustále někdo běhá, nosí, pracuje, snaží se.

Autor se snaží vzít divákovy smysly ztečí a přiblížit podmínky manuální práce. Odhaluje nerovnováhu práce na globalizované zeměkouli, kde rozdíly mezi chudými a bohatými zeměmi mohou dosahovat několika staletí.

Film jde zároveň proti celému zbanalizování pojmu dělnické práce a dělníka, jejichž pojmenování jsou jedněmi z nejvíce zprofanovaných pojmů moderní historie. Přímým obrazem bez komentáře režisér hledá svědectví, aby nalézal původní, od frází očištěný význam a "obraz" – co to je být dnes dělníkem?

Zbídačelí, nezaměstnaní ukrajinští havíři prolézají v mrazu nízkými štolami uzavřených šachet, aby si na černo naloupali trochu uhlí na zátop. Ženské zatím čekají venku a hřejou se v ušácích a rukavicích.

Pákistánští dělníci na břehu rozřezávají zrezivělý tanker, čínští dělníci NAOPAK budují obří továrny nového impéria. V moderním bohatém Německu přeměnili někdejší ocelárny na muzeum pro rodiny s dětmi.

Překročit horu Boha zla
Snímek Amazonia Vertical vypráví mnohem méně traumatizující příběh. Byť je o překročení hory Boha zla - alespoň tak jí říkají domorodí amazonští Indiáni.

Je téměř nedostupná, panenská, lemují ji desítky kilometrů kolmých skalních útesů, znemožňujících výstup z kterékoliv strany. Všude kolem je prales a džungle, divočina, jedna z posledních na naší planetě, s roklinami, propastmi, skalními labyrinty.

Je to výzva, znamenající pro čtveřici slovenských horolezců mimořádné výkony, ale i nekonečné překážky, vyčerpání a beznaděj - bez průvodce, nosičů, vydatné stravy, navigačního systému a bez propojení se světem, v lůně izolované přírody, kam lidská noha ještě nevkročila.

Čtveřice (tři muži a žena) zažila na stolové hoře Auyán Tepui magické spojení s přírodou, odehrávající se navíc ve vertikální rovině. Stolová hora totiž zdaleka není rovná jako stůl.

Film byl oceněn mimo jiné Velkou cenou na Novém Zélandě, ve Švýcarsku a v  bulharském Slivenu.

DĚLNÍKOVA SMRT (Workingman's death)
dokument, 122 minut (AČFK)
režie & scénář: Michael Glawogger
kamera: Wolfgang Thaler - hudba: John Zorn
oficiální web: www.workingmansdeath.com

AMAZONIA VERTICAL
dokument, 63 minut (Atypfilm)
režie & kamera: Pavol Barabáš - hudba: Michal Ničík
oficiální web: www.k2studio.sk