Pražský výběr hrál za svržení Fidela

  • 14
Revoluční atmosféru roku 1989 připomínal sál v miamské čtvrti Little Havana, který rozduněla česká rocková skupina Pražský výběr. "Už jste někdy začínali revoluci tichem?" zahřímal na diváky Michael Kocáb. "Je třeba ji rozehřát! To bude rachot!"

Neskrývaným dvojsmyslem tak dal najevo, proč kapela do Miami přijela: podpořit svobodomyslné Kubánce v úsilí svrhnout totalitní režim, jako se to povedlo před 15 lety v komunistických zemích střední a východní Evropy. "Už aby to bylo!" zakřičel Kocáb do mikrofonu a sál šílel.

"My jsme se podobně projevovali během naší sametové revoluce," řekl českým novinářům Kocáb po koncertě. "Taky jsme hrávali, co to dalo. Jsme rádi, že jsme mohli Kubáncům aspoň takhle trochu pomoct."

"Záměr, ke kterému můžeme špetkou přispět - k ukončení diktatury na Kubě - je naprosto zásadní věc, jedna z mála zásadních věcí na tomto světě. Byl jsem šťastný a dojalo mě to," podotkl Kocáb.

Už před listopadem 1989 se angažoval proti totalitě a v prvních letech po pádu komunismu byl jako federální poslanec hlavním vyjednávačem při odsunu Sovětské armády z tehdejšího Československa.

Na Pražský výběr tentokrát přišlo jiné publikum než obvykle. Byli to především starší kubánští emigranti, z nichž řada prožila léta v kubánských věznicích. "I ty starší dámy a pány jsme přesvědčili, že naše hudba má sílu a že je schopna s diktátorem zatřást," prohlásil kytarista Michal Pavlíček.

Poněkud zaražení diváci, z nichž většina byla na rockovém koncertě zjevně poprvé, záhy roztáli a bez váhání si s Vildou Čokem zazpívali vokály v jeho hitu Na václavským Václaváku.

Koncert natáčela americká televizní stanice TV Martí a ze záznamu ho odvysílá na Kubu. Přímý přenos není kvůli kubánským rušičkám možný.

Pražský výběr si ověřil v Miami, jen několik set kilometrů od Kuby, že jeho texty platí na "krizové situace". "Byly dělané pod bolševickým tlakem, takže se dají použít na cokoli." Aby o jejich smysl diváci nepřišli, promítal se anglický překlad na velké plátno za kapelou.

Pražský výběr vystoupil na Večeru solidarity s Kubáncižijícími pod totalitním režimem, který v úterý, v den 15. výročí pádu Berlínské zdi, uspořádalo české velvyslanectví v USA.

Ještě před koncertem diváci vyslechli poselství amerického prezidenta George Bushe, českého exprezidenta Václava Havla, senátora Johna McCaina a bývalé americké ministryně zahraničí Madelaine Albrightové.

Večeru solidarity předcházela v Miami konference o možnostech využití zkušeností z postkomunistických zemí střední a východní Evropy při demokratizaci Kuby. Na uspořádání akce se rovněž podílel český zastupitelský úřad.

Velvyslanec Martin Palouš i jeden z hlavních řečníků na konferenci, bývalý starosta Kutné Hory a někdejší administrátor OSN v kosovské Prištině Ivo Šanc ji shodně označili za úspěšnou a smysluplnou.