Z knihy Praha v legendách | foto: repro nakladatelství PRÁH

Praha v legendách odhaluje vraždu z lásky i českého Sweeneyho Todda

  • 2
Česká metropole je opředena množstvím bájí a pověstí. Některé z nich, včetně těch nejznámějších, nyní vycházejí pod názvem Praha v legendách v nakladatelství Práh. Doplňují je působivé ilustrace sochaře, malíře a ilustrátora Jana Klimeše.

Kniha zmiňuje mnohé osobnosti české historie od kněžny Libuše přes Karla IV. až po Rudolfa II. Čtenář si tak připomene, že i ta sebeméně reálná báje má alespoň trochu opravdový základ. Nevšimnout si nejde také podobnosti s dalšími zahraničními legendami.

Třeba v případě Šíleného holiče, jehož osud zčásti připomíná příběh londýnského Sweeneyho Todda. S jedním velkým rozdílem – český hrdina řádil na dvoře Rudolfa II., tedy na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století, kdežto Sweeney o něco později.

Dobře může Praha v legendách posloužit také jako praktický a poučný turistický průvodce. Legendy jsou totiž prakticky uspořádány podle jednotlivých pražských lokalit. Vůbec nejvíce se jich váže ke Karlovu mostu, židovskému městu nebo Staroměstskému náměstí a orloji.

Ať už jde o Petra Parléře, který nechal při stavbě Karlova mostu vmíchávat do malty vápno s vejci a vínem, nebo o slavnou legendu o golemovi. Vůbec nejděsivější příběh se však neváže ani k jednomu ze zmiňovaných míst. Čin, který by dnes mohl být nazýván brutální vraždou, se odehrál v Týnském dvoře, známém také jako Ungelt, a nebyl motivován ničím jiným než láskou a nenávistí.

Zamilovaný Turek zde uťal své milované hlavu, protože se nemohl smířit s tím, že si během jeho nepřítomnosti vzala jiného muže, ačkoliv byla zavázána jemu. Její hlavu pak Turek vozil dlouho v truhle, než ji navrátil zpět k tělu do Prahy. V tamních ulicích se údajně náhodným kolemjdoucím zjevuje dodnes.