Součástí Pražského jara letos bude i představení čínské opery kunqu

Součástí Pražského jara letos bude i představení čínské opery kunqu | foto: Wikipedia

Bude zpívat Blecha? I takové věci musí řešit Pražské jaro

  • 0
Přiblížil se opět 12. květen a s ním i zahájení festivalu Pražské jaro. V zákulisí se odehrávají poslední přípravy a­ řeší se problémy, které by běžného návštěvníka často ani nenapadly.

Slogan „Relaxujte, piknikujte a nechte se okouzlit hudebním a artistickým uměním“, který láká na zahajovací den, by člověk čekal spíš na webu letního open-air festivalu než Pražského jara. Nicméně naše největší přehlídka klasické hudby vyráží ze sálů do parku, kde má příležitost oslovit více lidí.

Letos poprvé spojila síly s festivalem Letní Letná a divákům nabízí, aby podvečer 12. května strávili na Kampě, kde bude pro ně připraven speciální program. Od 17 hodin své umění předvedou artisté a od 20 hodin na projekčním plátně poběží přímý přenos zahajovacího koncertu České filharmonie z Obecního domu.

Akce se bude konat za každého počasí, sezení na trávě bude zajištěno, deky a sedátka nutno vzít s­sebou, nejlépe i košík s jídlem. Kdo na něj zapomene, bude si moci koupit občerstvení v piknikovém stylu na místě.

Pražské jaro se též přidalo k trendu přenosů do kin. Zahajovací koncert se letos chystají vysílat kinosály v Havířově, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou, Kopřivnici, Náchodě, Zlíně, Velkých Přílepech a také v Liptovském Mikuláši na Slovensku. Vstup je většinou volný, maximálně bude nezbytné si zarezervovat místo.

Pozor na alergie

Tyto akce a především samotné koncerty zajišťuje spolu s ředitelem zhruba desetičlenný tým, který sídlí v malém domku v Hellichově ulici na Malé Straně. Během festivalu se rozrůstá o další spolupracovníky.

„Tak třeba každý dirigent či sólista má během svého pražského pobytu asistenta, který se o něj stará, funguje jako tlumočník, průvodce a garant, že umělec bude v daný čas na daném místě, to znamená na zkouškách, setkání s novináři či mecenáši festivalu a podobně,“ vysvětluje tiskový mluvčí Pavel Trojan.

Poslední dny před zahájením festivalu jsou podle něj nejvypjatější. „Když se program rozběhne, vše už musí klapat jako hodinky podle přesně daného plánu,“ zdůrazňuje. Plán zahrnuje všechny detaily. „To znamená i podrobné informace o dopravě umělců a orchestrů – přílety, odlety, příjezdy autobusů či kamionů s hudebními nástroji,“ vypočítává.

Další pracovníci dolaďují poslední drobnosti v programových brožurkách jednotlivých koncertů. K padesáti vystoupením se totiž vydává na čtyřicet programových brožurek v­souhrnném počtu 700 stran v celkovém nákladu dvacet tisíc výtisků.

Promyslet se musí i takové věci, jako jsou květiny pro umělce. „Necháváme je vázat s tím, aby pasovaly osobnosti, která je obdrží. Dáváme přednost květinám, které symbolizují jarní období. Pokud víme, že umělec má alergii na určitou květinu, což je důležité zvláště u zpěváků, tak pečlivě volíme alternativu,“ vysvětluje Trojan.

Na rozdíl od rockových hvězd, které někdy mívají velmi bizarní přání, jsou podle mluvčího hvězdy klasiky méně výstřední. „Agenti umělců nás dopředu informují o speciálních požadavcích – třeba aby v šatně nechyběla čajová konvice nebo že umělec oceňuje čerstvé ovoce,“ poznamenává.

Přijede čínská opera

Zahajovací rituál v Obecním domě se Smetanovou Mou vlastí zůstává léta neměnný, stejně jako důraz na stěžejní díla a interprety klasické hudby, ale v programu lze najít akce, které z obvyklého rámce klasiky vybočují. A organizátory pak staví před patřičně neobvyklé problémy.

Jako třeba večer španělského souboru Retorno, který předvede tradiční flamenco. „Musíme kupříkladu instalovat do Dvořákovy síně speciální podlahu pro tanečníky anebo osvětlovací rampy, které v Rudolfinu nejsou k dispozici, ale pro správnou atmosféru flamenkového večera jsou nezbytné,“ přibližuje přípravy Trojan.

A přidává ještě kuriózní drobnost. „Někdy není vůbec snadné dopátrat se občanského jména flamencových umělců, které byste napsali na smlouvu. Všiml si toho už Karel Čapek, který ve svém Výletu do Španěl napsal, že takový lidový zpěvák se obyčejně jmenuje Pepíček z Cádizu nebo Chromec z Malagy. To mohu potvrdit, jedním ze zpěváků bude Jose Antonio Núňez Núňez zvaný Pulga, tedy Blecha,“ poznamenává.

Ještě exotičtější bude setkání s čínskou operou. Soubor ze Šanghaje předvede v Divadle ABC kus z konce 16. století nazvaný Pivoňkový pavilon. Reprezentuje žánr opera kunqu, jež patří se svou více než šestisetletou tradicí k nejstarším druhům čínského umění vůbec.

Součástí představení je i náročná choreografie a bohatá výprava zahrnující tradiční kostýmy, doplňky a­masky, které si jednotliví aktéři malují přímo na obličej. Pro zdárný průběh hostování čínského souboru přirozeně nestačí obvyklý doprovod, vybavený angličtinou, případně dalšími evropskými jazyky. „Najali jsme přední české sinology, kteří budou asistovat a tlumočit,“ dodává Trojan.

Mezi vrcholy klasické programové linie by měly patřit koncerty Staatskapelle Berlin s dirigentem Danielem Barenboimem, BBC Symphony Orchestra nebo recitály pianisty Maurizia Polliniho a kontratenoristy Andrease Scholla.

Některé z hostů letošního ročníku představí i krátké zpravodajské vstupy České televize Echo, které bude vysílat kanál ČT art vždy po Událostech v kultuře. „Upřesnění natáčecího plánu rovněž patří k věcem, jimiž se v těchto dnech zabýváme,“ uzavírá Trojan.