Hornistka Kateřina Javůrková

Hornistka Kateřina Javůrková | foto: Zdeněk Chrapek, Pražské jaro

Vítězi soutěže Pražského jara se stali Javůrková a Mossakowski

• 0
Vítězkou 65. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražského jara v oboru lesní roh se stala jednadvacetiletá Kateřina Javůrková, členka Pražská komorní filharmonie. Mezi varhaníky uspěl o rok starší Polák Karol Mossakowski.

Do soutěže se v obou oborech přihlásilo celkem 134 účastníků z 28 států. "Soutěž je jedním z mostů Pražského jara směrem k mladé generaci," uvedl ředitel festivalu Roman Bělor.

O vítězství Javůrkové rozhodla sedmičlenná porota v čele s Jindřichem Petrášem, posledním tuzemským kandidátem mezi hornisty v roce 1987. Druhou cenu letos získal Matthieu Romand z Francie, 3. místo obsadil ruský hudebník Maxim Semenov.

Zvláštní příloha MF DNES k Pražskému jaru

Soutěž, jejíž finále se konalo v Rudolfinu, byla tradičně tříkolová. V druhém kole byla prezentována skladba napsaná pro její kandidáty.Tentokrát ji zkomponoval Eduard Douša a nazval ji Pezzo concertante per corno solo. Soutěžící doprovázela Pražská komorní filharmonie řízená Ondřejem Vrabcem.

V čele poroty v oboru varhany byl Jon Laukvik z Norska. Za vítězným Mossakowskim se umístila Johanna Sollerová z Německa a o třetí místo se podělili Mari Ohkiová z Japonska a Pavel Svoboda. Soutěžící využívali tří nejvyhlášenějších varhan v Praze - první kolo se konalo na nově zrekonstruovaných varhanách v kostele U Salvátora, druhé v Rudolfinu a pro tento obor byla připravena skladba Expiatio od Otomara Kvěcha. Finálové klání se odehrálo v Obecním domě a vzhledem k tomu, že letošní ročník Pražského jara je věnován francouzské hudbě, finalisté měli na programu Koncert pro varhany, smyčce a tympány od Francise Poulenka.

Nositelé prvních cen se představí na příštím ročníku festivalu Pražské jaro. Další laureáti budou zváni k vystoupením na různé festivaly. Příští rok se bude soutěžit v oborech hoboj a fagot, v roce 2015 v oborech flétna a klarinet.

Letošní 68. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro v sobotu ve Smetanově síni Obecního domu tradičně zahájil koncert s cyklem symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Přednesl ho Filharmonický orchestr francouzského rozhlasu pod vedením Petera Oundjiana.