Z filmu Most u Remagenu | foto: United Artists

Kvůli Mostu u Remagenu chtěli přesunout Cukrák, líčí pamětník

  • 2
Když se dočetl o nedávném úmrtí režiséra Johna Guillermina, jehož natáčení Mostu u Remagenu u nás přerušila v srpnu 1968 ruská invaze, přišel Jiří Berger s vlastní verzí tehdejších událostí. Působil totiž ve štábu jako filmový pyrotechnik.

„Most u Remagenu byl po Agentovi W4C můj druhý film a rád na něj vzpomínám, přijela s ním snad vůbec nejlepší parta, jakou jsem kdy zažil,“ vypráví. Nicméně Američané museli ze svých představ a zvyklostí slevit.

„Na obhlídkách se Guillermin u Nového Knína podíval na pšeničné pole a řekl: Středem povede asfaltová silnice. Poté se ohlédl a uviděl Cukrák. I pravil: Ta věž přijde 900 stop vlevo. No, nevedla a nepřišla,“ směje se Berger.

Okupační země využily americké filmaře k propagandě. „V tehdejší NDR se skutečně psalo, že pod záminkou natáčení jakéhosi filmu jsou v Československu američtí důstojníci. Pravda je, že jako poradce tady byl jeden penzionovaný plukovník, který Remagen dobýval, a jeden anglický veterán, tenkrát už alkoholik,“ líčí.

Křišťálová Lupa 2015

Traduje se, že po invazi zůstal jen herec, který ruské tanky dokumentoval. Podle Bergera se u nás zdržel šéfkaskadér Hall Needham, odborník na scény s motocykly a koňmi, zde vedoucí kaskadér a pozdější režisér kaskadérských filmů jako Hooper. „Jel na motorce proti tankům a fotil je. Ostatní Američané pochopitelně hned vypadli,“ potvrdil pyrotechnik.

Technika se zaparkovala v lomu za Davlí, kde filmařské tanky prý objevila ruská helikoptéra. „Vydaly se tam dva obrněné transportéry s naježenými zbraněmi, načež vylezli strážci – vojáci se samopaly na zádech, řekli něco jako - Co má být, tohle patří k filmu. A Rusové zas odjeli,“ vzpomíná.

Berger už je na odpočinku, naposled pracoval na komedii Bobule, až letos ho zlákali k efektům na druhé řadě seriálu Případy 1. oddělení. „Video místo filmu, to už je úplně jiná práce, ale aspoň jsem zas přišel mezi lidi,“ říká pamětník.