Reinhard Heydrich si v románu Praha osudová hrdinu Bernieho Günthera oblíbí. Ilustrační foto

Reinhard Heydrich si v románu Praha osudová hrdinu Bernieho Günthera oblíbí. Ilustrační foto | foto: Archiv: B. Uhlíř

RECENZE: Detektivka ostrá jak pražské věže řeší vraždy u Heydricha

  • 4
Spisovatel Philip Kerr poslal v knize Praha osudová svého hrdinu Bernieho Günthera přímo za Reinhardem Heydrichem. V protektorátní atmosféře tu vyšetřuje vraždu v přímé blízkosti zastupujícího říšského protektora.

Počátek října 1941. Do Prahy, které její věže dodávají "překvapivě ostrý a naježený vzhled", před pár dny přibyl jako zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Na oslavu sezval do zámku v Panenských Břežanech pár důležitých mužů. Je tu pěkná sebranka: K. H. Frank, von Neurath, Konrad Henlein, Horst Böhme... Ale hlavně Bernie Günther, policista z Berlína, jehož si Heydrich povolal do Prahy jako osobního strážce. Ráno pánové většinou trpící kocovinou najdou v uzavřeném pokoji mrtvolu jednoho z Heydrichových pobočníků.

Praha osudová

80 %

autor: Philip Kerr

Argo, 258 stran, 398 Kč

Praha osudová je osmou knihou britského autora Philipa Kerra s Güntherem v hlavní roli. Známý vyšetřovatel vražd nacisty i Hitlera upřímně nesnáší, zvláště poté, co se musel v Minsku podílet na masových popravách Židů.

Heydrich, mimochodem čtenář Agathy Christie, si však jeho schopností cení natolik, že mu toleruje i "stupidní republikánské názory". Hlavně ať rychle najde vraha, reichsprotektor má jiné povinnosti - chytit posledního ze Tří králů, legendárních českých odbojářů, a najít zrádce, který odboji dodává informace.

Se značným pochopením pro situaci okupovaných Čechů napsal Kerr skvělou kombinaci klasické detektivní záhady zamčeného pokoje a špionážního thrilleru. Vtipnou, místy cynickou a ostrou jako ty pražské věže. Ve výborném překladu Martina Škapy ji vydalo Argo.