Snímek ze zahájení Prague Biennale 2 (2005)

Snímek ze zahájení Prague Biennale 2 (2005) - Snímek ze zahájení Prague Biennale 2 (2005) | foto: PragueBiennale2

Prague Biennale porovná nové výtvarné talenty

V pražském Karlíně se letos už potřetí uskuteční přehlídka současného výtvarného umění Prague Biennale.

Kromě kurátorských expozic, které tvoří i podobně organizované zahraniční výstavy, tentokrát pořadatelé nabídli prostor i dalším umělcům.

Vyzvali české a slovenské tvůrce do 35 let, kteří nebyli pozváni kurátory, a vyhradí jim část expozice s názvem Otevřený prostor.

Komise z uchazečů vybrala Eju Devečkovou, Pavlu Gajdošíkovou, Andreu Chrenovou, Lukáše Machalického, Jakuba Matušku, Terezu Severovou, Erika Šilleho a Terezu Velíkovou.

Jeden z přihlášených, Daniel Pitín, byl zařazen do jedné ze stěžejních částí bienále nazvané Expanded Painting 2.

Pražské bienále se po vzoru obdobných zahraničních přehlídek konalo poprvé v roce 2003. Tehdy je uspořádali společně vydavatelé časopisu FlashArt a Národní galerie v Praze.

Po neshodách mezi pořadateli se v roce 2005 konala v Praze bienále dvě. Letos se ale termíny nebudou křížit, protože Národní galerie se rozhodla nadále pořádat trienále, další ročník její akce se tedy uskuteční v roce 2008.

Další akci s podobnými ambicemi a se slibovanou dvouletou periodicitou byla loni výstava Tina B. I když je název akronymem věty This is not another biennale (toto není žádné další bienále), formálně odpovídá ostatním zmiňovaným akcím.

Prague Biennale nadále pořádá FlashArt. Téma letošní přehlídky zní Glocal & Outsiders, které má naznačit pokus o sondu do místní kultury a její srovnání s mezinárodním kontextem.

Centrální expozice bude představovat podrobný průzkum nových uměleckých aktivit v Česku a na Slovensku.

Kurátory expozice jsou Jiří David, Vasil Artamonov, Juraj Čarný, Vladimír Birgus a Martin Dostál. Místo konání bude stejné jako předloni - prostor bývalé Thámovy haly v Karlíně. Přehlídka se bude konat od 24. května do 16. září.

Velké periodické výstavy se letos také vrátí do německého Kasselu a do italských Benátek. Benátské bienále se koná opět po dvou letech a tuzemské umění bude reprezentovat česko-slovenský projekt.

Nejprestižnější přehlídka současného umění Dokumenta v Kasselu se koná jednou za pět let; české umění na ní má být znovu zastoupeno poprvé od roku 1992, a to hned několika umělci.

,