Z Pražského Quadriennale 2011: Paweł Althamer, Common Task (Extrémní kostým)

Z Pražského Quadriennale 2011: Paweł Althamer, Common Task (Extrémní kostým) | foto: Bogdan Krezel / bogdankrezel.com

Je tu Pražské quadriennale, láká na extrémní kostýmy i Stalinovy slzy

  • 0
Do Prahy se vrací mezinárodní výstava scénografie a divadelního prostoru Pražské quadriennale. Na 12. ročník, který se koná od 16. do 26. června, přijedou výtvarníci, kostýmní návrháři, architekti, zvukoví a světelní designéři z více než 70 zemí. Mezi hosty jsou i lidé, kteří spolupracují s Lady Gaga a Jimem Jarmuschem.

Živé performance a instalace pozmění podobu několika ulic a náměstí. O ceny se utkají i domácí zástupci; Česká republika je zastoupena ve všech soutěžních kategoriích – zemí a regionů, Architektonické sekci, Studentské sekci a sekci Extrémní kostým.

Vybrány byly projekty, které při tvorbě scénického prostoru originálně využívají zvuk, světlo a nová média či reagují na aktuální dění. Ve Veletržním paláci se návštěvníci setkají s tvorbou Michala Pěchoučka, Jany Prekové, Jana Štěpánka, souboru Krepsko a dalších. V Architektonické sekci v Pražské křižovatce uvidí plánované realizace prostorů pro umění v Plzni.

V hlavní programové části, Sekci zemí a regionů, zastoupí Českou republiku expozice nazvaná Divadlo jako zážitek, jejímiž autorkami jsou dramaturgyně Marta Ljubková a scénografka Andrea Králová. Výstava bude simulovat zážitek ze skutečné návštěvy divadelního představení, a to ze všech úhlů – z pohledu interpreta či běžného návštěvníka.

Pat Oleszko, Betty Boob on the beach (Extrémní kostým)

Eloise Kazan, Queen Tamora (Extrémní kostým)

"Snažíme se, aby se v naší expozici představilo co nejvíce zásadních umělců, kteří ovlivňují a formují naši scénu. Klíčem k výběru byla mimo jiné pestrost. Pozvání přijali scénografové, režiséři, herci či animátoři," komentovala to Ljubková. Návštěvníci se mohou těšit na převládající či progresivní tendence v tuzemské scénografii.

Expozice bude rozdělena horizontálně i vertikálně do šesti částí, přičemž každá získá jinou podobu. Instalaci budou tvořit otevřené prostory, do nichž bude možné nahlížet. Živé výstupy se tu budou střetávat s výtvarným pojetím scény. Prostředkem pro komunikaci s publikem se tu stane světlo a zvuk, které vytvářejí další pomyslný divadelní prostor. Nebude chybět inspirace novým cirkusem či bojovým uměním.

Pat Oleszko, Betty Boob on the beach (Extrémní kostým)

Výtvarnou stránku propojenou s post-industriálními prostory představí návštěvníkům scénograf a výtvarník Tomáš Bambušek, zabývající se materiály, jako jsou izolepa, beton a karton. Malíř, scénograf, fotograf a držitel ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2003 Michal Pěchouček proslul svými obrazy rozkládanými do několika plánů pomocí obyčejného síťového pletiva, na něž maloval syntetickými barvami.

Na quadriennále se představí i zvukový designér David Vrbík, zaměřující se na laserové instalace, kostýmní výtvarnice Daniela Klimešová, soubory Depresivní děti touží po penězích a Krepsko. Studentské sekci se zúčastní posluchači tuzemských uměleckých škol.

Od kostek u Národního k Pet Shop Boys

Nesoutěžní sekce nabídne veřejnosti i další projekty, zejména obří kostky na piazzettě Národního divadla. K programové části Intersekce, do níž zapadá i projekt zmíněných boxů, se svou účastí připojí i britský umělec Nathaniel Mellors, jehož práce byly k vidění v Tate Britain v Londýně či Stedelijk Museum Amsterdam.

Oren Sagiv: Projekt Intersekce na piazzettě Národního divadla

"Do Prahy ale zavítá i Es Devlinová, scénografka a kostýmní návrhářka pracující pro showbyznys i divadlo, mimo jiné pro Lady GaGa, Muse či Pet Shop Boys," připomínají v tiskové zprávě pořadatelé.

Jiný přednášející, Mark Friedberg, je filmovým architektem a výtvarníkem podepsaným pod snímky jako Život pod vodou (Wes Anderson), Kafe a cigára a Zlomené květiny (Jim Jarmusch).

Návštěvníci se mohou těšit i na velkou podívanou. Dvě největší akce – Stalinovy slzy a jp.co.de – počítají se zapojením veřejnosti. "Pro Stalinovy slzy v režii slavné německé režisérky Claudie Bosseové, spojené se souborem theatercombinat, hledají pořadatelé pět stovek účastníků – herců, nejen profesionálů, ale i z řad široké veřejnosti napříč generacemi. Pro jp.co.de, jejž připravuje oceňovaný maďarský divadelník Árpád Schilling se svým souborem Krétakör, bude třeba tucet dobrovolníků, kteří se na dva týdny nastěhují do bývalé tiskárny Právo, kde projekt vzniká. Oba projekty spojuje inspirace tématy z novodobé české či spíše československé historie," lákají organizátoři k aktivnímu zapojení do letošního ročníku.

Samotnému Pražskému quadriennale vtiskl uměleckou tvář výtvarný umělec Krištof Kintera. Organizátoři očekávají účast až 40 tisíc návštěvníků. PQ pořádá ministerstvo kultury a realizuje Institut umění – Divadelní ústav.

,