Poznejte duch staré Florencie

Florencie byla již od doby renesance důležitým centrem evropského umění a díla takzvaných Florenťanů tvořily značně sledovanou součást sbírek v Čechách i na Moravě. Výstavu nazvanou Florenťané - Umění z doby medicejských velkovévodů připravila Národní galerie v Praze ve Valdštejnské jízdárně a bude probíhat do 18. srpna.

Výstava pokračuje v sérii pražských výstav umění italských uměleckých metropolí a navazuje tak na první z let 1995-1996, nazvanou Mezi erupcí a morem, Malířství v Neapoli 1631-1656 a na druhou z roku 1997 Benátčané, Malířství 17. a 18. století z českých a moravských sbírek, premiérovanou předtím v Terstu.

Celá série výstav je postavena na myšlence, že evropské umění se od 16. do 18. století utvářelo hlavně ve významných městských centrech a až jejich pospojováním a vzájemným provázáním se vytvořilo umění většího územního celku. Samotné rysy příslušného umění pak nemuseli formovat pouze rodáci z měst, ale také nejrůznější přistěhovalci či návštěvníci. Římský sloh tedy například vznikl nejen značným přispěním Michelangela Merisi z Caravaggia, ale i Rubense z Antverp nebo Poussina z Paříže.

Nejdůležitějším souborem florentského malířství pocházejícího přímo z dílny Florenťana je v České republice fresková a obrazová výzdoba Valdštejnského paláce v Praze. Ta byla vytvořena v první polovině 17. století na zakázku Albrechta z Valdštejna ani ne dvacetiletým florentským malířem Bacciem Del Biancem. Také zahrada tohoto paláce byla ovlivněna tvorbou umělce pocházejícího z Florencie - sochařem Giambolgnou.

Výstava ve Valdštejnské jízdárně představuje umělecká díla, která mnohdy ještě nebyla veřejnosti prezentována. Kresby, plastiky, drobné bronzy, grafické listy a práce uměleckého řemesla doplňují četné barokní obrazy. Cílem projektu je konfrontace prací vytvořených ve Florencii a Toskánsku dochovaných na našem území s prací mladého Florenťana přímo v malostranském paláci.

Zlatý věk Florencie a Toskánska se datuje do patnáctého století, kdy v této oblasti vládl rod Medici. Mezi nejvýznamnější autory doby patří: Agnolo Bronzino, Alessandro Allori, Santi di Tito, Giambologna, Adriaen de Vries, Agostino Ciampelli, Matteo Rosselli, Jacopo Vignali, Francesco Furini, Jacques Callot, Stefano della Bella nebo Giusto Sustermans.

Florenťané - foto 2

Florenťané - foto 1