Pozlacené klavírní křídlo bylo vyrobeno podle nástroje, který v 19. století

Pozlacené klavírní křídlo bylo vyrobeno podle nástroje, který v 19. století zhotovil zakladatel firmy Carl Bechstein pro britskou královnu Viktorii. | foto: Markus Schreiber, AP

Zlaté české ručičky se podílely na výrobě pozlaceného křídla

  • 0
Německý výrobce pian Bechstein ke svému 160. výročí zkonstruoval pozlacené křídlo. Vyrobeno bylo podle nástroje, který v 19. století zhotovil zakladatel firmy Carl Bechstein pro britskou královnu Viktorii. Firma kvůli tomu musela získat i speciální povolení na práci se slonovinou.

Firma představila mimořádný hudební nástroj ve svém berlínském sídle. Výroba klavíru v její manufaktuře v saském Seifhennersdorfu u českých hranic trvala tři roky. Německý deník Westdeutsche Allgemeine Zeitung napsal, že na výrobě pozlaceného křídla se podíleli rovněž čeští a polští experti.

Křídlo na cestách

V dubnu bude nástroj vystaven na mezinárodním hudebním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Pak poputuje do několika asijských metropolí a po prezentaci v Císařském paláci pekingského Zakázaného města v čínské metropoli bude vydražen. Zájemci se prý hlásí už teď.

Šéf firmy Karl Schulze uvedl, že na nosnou konstrukci bylo použito 100 let staré italské ořešákové dřevo. Klávesy mohly být díky zvláštnímu úřednímu povolení vyrobeny ze slonoviny, což dnes už nebývá zvykem. Křídlo podle Schulzeho odráží ducha zakladatele firmy Carla Bechsteina. Ten dílnu založil roku 1853 v Berlíně, a to ve svých 27 letech.

Barokní půvab jubilejního nástroje nemusí oslovit každého, ale ukazuje možnosti výrobce, zdůrazňuje Schulze. Zatímco zevnějšek je historizující, uvnitř je klavír zcela na výši doby. "O vkusu se lze přít, o provedení nikoli," ujišťuje Schulze.

Výrobce klavírů Bechstein v současné době zaměstnává 340 lidí, z toho 140 v Seifhennersdorfu. Kromě toho firma provozuje klavírní dílnu v Hradci Králové, kde vyrábí piana a křídla pod značkou W. Hoffmann. Ročně Bechstein vyrobí kolem 4 500 hudebních nástrojů.

,