Pozdní milování na německý způsob

Německý film Láska na grilu je svým způsobem Americká krása - avšak přesazená do paneláků bývalé východoněmecké zóny, za jejichž oprýskanou fasádou se manželské vztahy bortí stejně jako za vzornými růžovými záhony amerického předměstí. Ostatně i muž toužící po změně a současně se jí děsící, nenápadně přitažlivý Thorsten Merten, tu vyzařuje obdobný melancholický sex-appeal jako Kevin Spacey.

A je to tak trochu i Návrat idiota, svým sychravým bezčasím a kolovrátkem tragikomických stereotypů, pouze upravený pro vyšší věk - pro generaci čtyřicátníků propadajících dojmu, že ještě nezačali žít, ale přitom netušících, jak by ten nový začátek měl vypadat.

Vlastně jediné, co lze Lásce na grilu vytknout, je přepečlivá příprava na výbušný okamžik, jejž odstartuje nevěra a z ní pak odvozený, groteskně proměnlivý partnerský čtyř- úhelník.

Znaky vyhaslého soužití líčí Andreas Dresden naprosto jasnozřivě, na všedních, zdánlivě malicherných detailech; jenže spotřebuje jich příliš, než dospěje ke zlomu.

Tak jako ve Výletu Alice Nellis stačí jediná rodinná scéna nad ovocným koláčem, aby byly karty rozdány, i v Lásce na grilu by se celistvá mozaika vztahů vyloupla třeba jen z té chvilky, kdy jeden muž skladuje vepřová kolena ve vaně a druhý se vzteká nad „faldy“ na vypraném tričku. Jejich drahé polovičky shazují kila v tělocvičně a vzápětí se svorně cpou dorty rozebírajíce své domácké problémy - je snad potřeba víc, aby měl divák mikrosvět hrdinů na dlani?

Jakmile se nevěra provalí a všichni aktéři si naivně hrají na „rozumné dospělé, co se

Láska na grilu
Německo, 2002

scénář a režie Andreas Dresen
kamera Michael Hammon
hrají Steffi Kühnertová
Gabriela Maria Schmeideová
Thorsten Merten
Axel Prahl
hudba 17 Hippies
původní název Halbe Treppe                                  
délka 105 minut
žánr komediální příběh

Láska na grilu - premiéry

kina 7. listopadu 2002
přece nějak domluví“, posouvá režisér svůj společenský živočichopis prokládaný osobními výroky postav na rovinu dravější, dramatičtější i zábavnější. Soucit se druží se smíchem, lítost se strachem, černý humor se steskem. Ve skvostné scénce si paroháč pozve na sklenku coby morální oporu kamaráda, aniž tuší, že právě on mu spí se ženou. A ze směšné situace tryská trapnost sebeponížení v nejdrtivější podobě.

Servisní článek k filmu najdete ZDE.


Čtyřstranná partie se blíží Updikově románu Chceš si mě vzít? - zde však nejde o pokusnou hru plynoucí ze středostavovské nudy, nýbrž o další ze zmatků nejistých lidiček ztracených v nové politicko-ekonomické éře. Kromě války citů se totiž v Lásce na grilu předvádí i zvláštní země nikoho, kde socialismus už zemřel a kapitalismus se teprve rodí, kde se v blátě slavnostně připíjí na příští prosperitu a kde se lidé upnou k horoskopům, neboť neznají pevný bod. Takové je pozdní milování na německý způsob: úpěnlivé, bolavé, směšné a vlastně bez východiska - přestože jistý únik režisér nabízí.

Fotografie z filmu Láska na grilu.

Fotografie z filmu Láska na grilu.

Fotografie z filmu Láska na grilu.

,