Elfriede Jelineková 7. října 2004

Elfriede Jelineková 7. října 2004 | foto: ČTK/AP/Rudi Blaha

Když u Jelinekové škrtnete nacismus a vše rakouské, najdete naši dobu

  • 0
Lament stárnoucího muže, který se vypořádává s rakouským nacismem, lidovou mentalitou a nekompromisními hodnotami dravého trhu. Tak charakterizuje divadelní spolek Kartel minidrama Poutník, jehož autorkou je rakouská nobelistka Elfriede Jelineková.

Pro pražskou Meetfactory jej nyní připravuje režisérka a dramaturgyně Lucie Ferenzová.

Do jediné role starého muže, do které Jelineková projektovala vzpomínky na svého otce, obsadila tři herečky. „Autorka píše texty docela dialogicky,“ popisuje Ferenzová. „Je to diskuse v hlavě stárnoucího muže. Proud myšlenek, ve kterém si člověk zároveň odporuje, napadá své názory,“ vysvětluje, jak ve hře našla místo pro trojici hereček – Janu Kozubkovou, Anitu Krausovou a Jindřišku Křivánkovou. „S herečkami spolupracuji dlouhodobě, vždy hledáme nějaký text, který by vypovídal o tématech, která nás zajímají, a zároveň byl aktuální,“ popisuje Ferenzová.

Sociální i politické otázky

Z Poutníka proto zmizelo vše rakouské. „To se u Jelinekové objevuje vždycky. Nacismus a vyrovnávání se s vlastní historií, sociální otázky i současná rakouská politika,“ vypočítává režisérka. „Když to škrtnete, tak text sedí na současnost u nás,“ dodává. Poutník se odehrává v domově důchodců. „Je to metafora stárnoucího života. Rozestavěný dům, který vám nepatří, jste v něm na návštěvě a čekáte na smrt,“ popisuje.

Vedle sociálních otázek však Ferenzové verze Poutníka akcentuje i politické dění. „Celá střední Evropa se odklání doprava. Je tam jasný odkaz na našeho prezidenta a strany formující se kolem Konvičky a podobných,“ říká ke hře. „Jelineková sice mluví o nacismu a holokaustu, když si však přečtete názory těchto stran či třeba Orbána v Maďarsku, tak to až překvapivě sedí,“ upozorňuje Ferenzová, pro kterou to není první setkání s Jelinekovou.

„Baví mne její práce s jazykem. Píše prozaický text a dá vám jako autorovi šanci si ho zpracovat po svém,“ vysvětluje tvůrkyně, která už působila v Divadle Na zábradlí či v Divadle Komedie.

Poutník má v Meetfactory premiéru tuto neděli.