Dílo Lukáše Rittsteina, autobus postavený kolem roury

Dílo Lukáše Rittsteina, autobus postavený kolem roury | foto: Lukáš Rittstein

Postavili autobus kolem roury, umělecké dílo bez řidiče objede svět

  • 89
Jeden z více než dvou tisíc autobusů vyrobených ve Vysokém Mýtě se stal uměleckým dílem. Sochař Lukáš Rittstein s kolegy vůz postavili kolem ocelové roury. Nyní se autobus chystá na cestu do světa.

Autorem díla je Lukáš Rittstein, podílelo se na něm ale dalších 15 lidí. Sochař chtěl původně autobus pro své originální dílo ve Vysokém Mýtě jen odkoupit, ale brzy poznal, že speciální úpravy bude nejjednodušší provést právě tam.

"Úpravám autobusů se věnuji už léta, ale toto byla pro mě výzva. Spousta lidí, které jsem potřeboval získat ke spolupráci, to zpočátku považovala za poblázněné dílo," řekl majitel firmy FD-bus Stanislav Ferkl. Právě v jeho firmě autobus vznikl.

Základem Rittsteinova nového díla je vysoký dálkový autobus Volvo, který ještě nedávno vozil cestující. Vysokomýtští technici ho rozebrali a pak znovu poskládali kolem ocelové roury, kterou dodali sochařovi přátelé. Autobus byl vyztužen, aby mohl být tažen a najíždět na trajekty.

Dílo Lukáše Rittsteina, autobus postavený kolem roury

Dílo Lukáše Rittsteina, autobus postavený kolem roury

Tváři autobusu dominuje ocelový tunel, který vytváří obrovskou elipsu v přední masce, prochází tělem vozu a v jeho zadní části směřuje k nebi. Jako by se divák ocitl před tunelem do kosmu. Interiér v zadní části je zachovaný.

Diváci usazeni na sedačkách mohou sledovat videozáznam komentované projekce filmu, který natočil slavný americký antropolog českého původu Leopold Pospíšil na území kmene Kapauku v Nové Guineji.

Autor nazval toto dílo "antropologickým putovním monumentem". Inspirovalo ho sdílení společného prostoru.

"Také my jsme součástí výletu lidstva na planetu Zemi. Lidstvo nebo národy, všichni jsme pasažéři začínajících a končících turnusů, společně sdílíme prostor, z něhož sledujeme okolní svět. Zároveň předpokládáme řidiče, kterému věříme, že jízdě udává směr, zaujímá prostor, do něhož míří naše představy a přání. Ale na jeho místě je tunel směřující k vesmíru, který se míjí s naším prostorem, z pozice našich sedadel do něj nepronikneme," přibližuje ideu díla Lukáš Rittstein.

Dílo Lukáše Rittsteina, autobus postavený kolem roury

Ohlasy lidí byly podle něj naprosto skvělé, antropologický putovní monument není lhostejný ani laikům ani odborné veřejnosti.

Autobus by měl putovat po celém světě. Dílo je dalším odrazem mnohých putování Lukáše Rittsteina a jeho ženy fotografky Barbory Šlapetové, které podobně jako antropology už po léta fascinují dosud neprozkoumaná území Nové Guineje. Z těchto cest si pak berou inspiraci pro svoji tvorbu kombinující abstrakci s realitou a duchovno s matérií.