Poslechněte si záznam zpěvů tibetských mnichů z kláštera Gjuto Tantric v severní Indii

- Mniši, kteří navštívili Prahu, pocházejí z kláštera Gjuto Tantric University v severní Indii. Toto místo si však našli až v roce 1974, kdy se museli po dlouhých útrapách přesunout z původního kláštera Ramočhe ve Lhase. Tradice Gjuto vychází z jedné z pěti tradičních formálních tradic, která se formovala koncem 15. století a nazývá se Gelug. V současné době žije v nově nalazeném domově tři sta padesát mnichů a klášter je znám svou přísnou morálkou.

Původně bylo v Tibetu přes 6 000 klášterů, chrámů a svatyní, ve kterých žilo přes půl miliónu mnichů a mnišek. Nyní zbylo na území Tibetu pouhých třináct klášterů, v nichž žijí lidé v každodenním strachu. Kláštery byly srovnány se zemí, jejich majetek zničen a rozprodán. Tibeťané prchají před okupanty z Číny do Nepálu nebo Indie. Hrůzná cesta přes Himaláje v mnoha případech končí smrtí, a to hlavně u dětí. Jedním z klášterů, jehož učení se praktikuje dodnes, i když na jiném místě, je právě Gjuto Tantric University.

Mniši z tohoto kláštera navštívili Českou republiku již v roce 1996, kdy vzbudili velkou pozornost rituálem mandaly Čänräzig v Míčovně Pražského Hradu. Pro mnichy musí být cesty do tak vzdálených států, jako je například Česká republika, velmi vyčerpávající. Snaží se však hledat jakoukoliv cestu pro vyřešení neustávajícího exodu Tiběťanů.

Tradice Gjuto respektuje přísná pravidla a klade velký důraz na studium, do roku 1959 sídlila v historicky významném chrámu Ramočhe v hlavním městě. Jen šedesát mnichů z původních několika set uteklo ze Lhasy do Indie, ostatní byli zabiti nebo na dlouhá léta uvězněni. V Indii našli přeživší na čas místo v horském městě Dharmasala, kde dnes žije i současný dalajlama. Až v roce 1974 objevila tradice Gjuto svůj domov, a to v Tenziganga ve státě Arúnačal Pradéš.

Absolventi tohoto kláštera patří mezi nejlépe vzdělané buddhistické mnichy na světě. Kromě hlubokých znalostí z filozofie tibetského buddhismu - lámaismu dokáží vytvářet jedny z nejnáročnějších mandal, orientují se ve stavitelství posvátných staveb - stúp a vyučují speciální rituální zpěvy. Vrcholem tibetské rituální hudby je zpěv mnichů, kteří dosahují až trojhlasého zvukového efektu, což mniši tradice Gjuto předvedli na zahajovacím koncertě v Roxy.

V současné době Číňané rekonstruují původně zničený klášter Ramočhe ve Lhase, zřejmě pro uspokojení potřeb turistů. Do kláštera byla dokonce přemístěna velmi vzácná socha Buddhy, zobrazeného v dětském věku, o níž se dlouhou dobu tradovalo, že byla odvezena do Pekingu, kde měla být využita při výrobě střeliva. Čínští komunisté však tímto nikdy nemohou napravit kdysi způsobenou škodu a hlavně nikdy nevrátí klášteru magickou sílu tradice Gjuto, která teď přežívá daleko od Lhasy.

Mniši během vystoupení v Roxy