Porota i diváci zhodnotí poslední dva soutěžní filmy

V pátek budou ve Velkém sále uvedeny poslední dva soutěžní snímky 37.ročníku MFF v Karlových Varech. V 18 hodin bude v mezinárodní premiéře promítnut film Ticho, oceněný na festivalu polských filmů v Gdyni v roce 2001 Cenou za režii. Americké Ohnisko nenávisti, natočené podle románu Arthura Millera, začíná ve 21 hodin.

Ticho
Polsko, 2001

režie Michał Rosa
scénář Krzysztof Piesiewicz
kamera Arkadiusz Tomiak
hrají Kinga Preis
Bartosz Opania
Irena Burawska, Grazyna Walasek
Magdalena Kuta
hudba Tomasz Stańko
původní název Cisza
délka  93 minut

 Premiéra na MFF KV - 
12. července 2002
(mezinárodní premiéra)

Ticho
Hrdiny prvního pátečního soutěžního snímku jsou dva třicátníci. Ona je průbojná manažerka kosmetické firmy, vyžívá se v práci a po ní v rytmech techna. On je strojvůdce nákladních vlaků, nenápadný člověk z šedého davu. Jako děcko nechtěně způsobil autohavárii, při níž zahynuli její rodiče. Trýzněný výčitkami svědomí po ní pátrá, poté ji sleduje a nakonec osloví. Přichází se sdělením, že její dcerku, kterou odložila ke své babičce, ohrožuje dědičná choroba. Probudí tak v emancipované ženě, která poznala jen internáty a studentské koleje, zájem o vlastní původ i rodinnou sounáležitost.

Film je první částí osmidílného cyklu Vyvolení, v němž scenárista Krzysztof Piesiewiscz pojednává o problematice lidské identity.

Režisér filmu Michal Rosa má na svém kontě již řadu ocenění. Jeho snímek Gry i zabawy wojskowe z roku 1991 b

Přehled soutěžních snímků najdete ZDE.

yl nominován na Oscara v kategorii studentských filmů. Za TV film Goracy czwartek získal na FF polských filmů v Gdyni 1993 Cenu za nejlepší debut. Řadu domácích ocenění mu vynesl o čtyři roky později hraný debut Farba.

Ohnisko nenávisti
Jako poslední bude uveden soutěžní snímek režiséra Neala Slavina Ohnisko nenávisti, který vznikl podle stejnojmenného kontroverzního románu Arthura Millera.

Ve 40.letech nezůstaly antisemitských nálad a útoků ušetře

Ohnisko nenávisti
USA, 2001

režie Neal Slavin
scénář Kendrew Lascelles
kamera Juan Ruiz Anchía
hrají William H. Macy
Laura Dern
Meat Loaf Aday
David Paymer
hudba Mark Adler
původní název Focus
délka  106 minut

 Premiéra na MFF KV - 
12. července 2002
(mezinárodní premiéra)

ny ani Spojené státy. Nesmělý newyorský úředník Lawrence Newman to poznává na vlastní kůži – jen proto, že začal nosit brýle, díky nimž vypadá jako Žid. Lawrence patří k lidem, kteří se obávají konfliktů, a proto nezasáhne, když jeho soused a někdejší kamarád Fred napadne v noci na ulici ženu. Jenže násilí na sebe bere nejrůznější podoby a atmosféra na brooklynském předměstí houstne. Dalším terčem útoků místních rasistů se stane židovský trafikant a poté, co si Newman vezme za ženu půvabnou Gertrudu, která pracuje v židovské firmě, se nevraživost okolí soustředí na něj. Muž, který nikomu neublížil, ale také se nikoho nezastal, se musí rozhodnout: zda bude dál strkat hlavu do písku, nebo se násilníkům postaví.

Neal Slavin je známý především jako fotograf. V roce 1968 se stal jedním z prvních Fulbright Fellows v oboru fotografie. Svou první knihu, dokumentující život v Portugalsku, nafotil v roce 1971. Během sedmdesátých let si získal renomé jako respektovaný umělec i jako vyhledávaný komerční fotograf. Fotil pro magazíny Rolling Stone, The New York Times Magazine či Vanity Fair. S jeho fotografiemi se můžeme setkat v Metropolitan Museum of Art, the Stedelijk Museum v Amsterodamu či v Israel Museum v Jeruzalémě.

Fotografie ze soutěžního filmu Ohnisko nenávisti.

Fotografie ze soutěžního filmu Ticho.