Originální pražský synkopický orchestr

Originální pražský synkopický orchestr | foto: bandzone

Populární orchestr OPSO otevírá v Praze vlastní retro scénu

  • 4
V pražském sále Casa Gelmi vznikla stálá scéna věnovaná jazzové, bluesové a taneční hudbě 20. a 30. let a životnímu stylu období předválečného Československa. Na zahajovacím večeru 7. dubna zahraje Originální pražský synkopický orchestr.

Kapelník Originálního pražského synkopického orchestru (OPSO) Pavel Klikar je zároveň dramaturgem nové scény nazvané Early Jazz Paradise. "Vlastně se vracíme k původnímu účelu sálu, a to byl hudebně-kavárenský prostor určený pro setkávání kosmopolitního publika," informoval ředitel a producent sálu Petr Bláha.

Prostory, které bude využívat OPSO na své koncerty, zkoušky i různé kulturní akce související s dobou 20. a 30. let minulého století, vznikly po rekonstrukci bývalého divadelního sálu na pražských Vinohradech, kde působilo divadlo Máj. Vedle dobové hudby v sále Casa Gelmi plánují taneční večery, výuku dobové interpretace, besedy, setkání, projekce filmů, přehrávání unikátních gramofonových nahrávek, literární večery nebo semináře o dobové technice.

Dům vydal již první číslo občasníku Casa Gelmi Revue s podtitulem Zpravodaj Kruhu přátel Originálního pražského synkopického orchestru. Toto občanské sdružení není podle Klikara nějakým fanklubem, ale servisní organizací pro hudbu 20. a 30. let. "V sále, kam se vejde až 250 lidí, je možné hrát bez mikrofonu, hudba v něm zní přirozeně a autenticky," řekl Klikar. Stejně jako ve 30. letech bude mít mikrofon pouze zpěvák.

Pořadatelé chtějí k nové scéně přitáhnout pozornost mladých lidí i důchodců. Tomu má odpovídat i přijatelné vstupné. "Usilujeme, aby cena vstupenek nebyla tím, co zabrání publiku navštěvovat naše programy opakovaně nebo pravidelně," podotkl Klikar.

Vedle dvou koncertů OPSO nabízí dubnový program stálé scény Casa Gelmi promítání němých grotesek v pořadu Filmoví komici 20. let, poslech archivních nahrávek Báječní Italové v americkém jazzu nebo vystoupení souborů Jakub Šafr Quartet, Harmcore Jazz Band a Pražského swingového orchestru. Víc informací se nachází na www.kruhpratel.cz.

OPSO je orchestr hrající dobový jazz, swing, blues a další styly z let 1922 až 1933, například charleston, black bottom nebo foxtrot. Orchestr byl založen muzikologem Pavlem Klikarem na podzim roku 1974, jeho repertoár dnes obsahuje na 260 skladeb. Jeho hlavním cílem je autentická interpretace historické taneční hudby s využitím zachovaných hudebních nástrojů a s naprostou věrností ve stylu hry, zpěvu, v hudebním aranžmá i jevištní prezentaci.

Soubor má za sebou přes 3 000 vystoupení v České republice i většině evropských zemí, účast na řadě významných festivalů i množství samostatných pořadů pro různé televizní stanice. V posledních letech se orchestr vrátil k menšímu, komornímu obsazení, v němž mimo jiné účinkuje na pravidelných promenádních koncertech na pražském Karlově mostě. V současné době hraje raný americký jazz, blues a taneční hudbu 20. let.

,