Libuše Šafránková v roli, která ji proslavila. Ve filmu Tři oříšky pro Popelku...

Libuše Šafránková v roli, která ji proslavila. Ve filmu Tři oříšky pro Popelku (1973) si zahrála jako dvacetiletá. | foto: Národní filmový archiv

Popelka se s kamerou poprvé vkradla na ples před sto šestnácti lety

  • 5
Komu dnes něco řekne jméno Laura Bayley? Leda filmovým historikům. Ale díky svému manželovi, režiséru Georgi Albertu Smithovi, se stala první Popelkou na plátně.

Za datum zrodu kinematografie se zpravidla pokládá 28. prosinec 1895, kdy bratři Lumierové poprvé pozvali do kina platící diváky. A už tři roky poté vkročila na plátno pohádková hrdinka, která od té doby zažila více než stovku variací a ani zdaleka nekončí.

Popelčin příběh se po celá staletí šířil ústně. Může mít původ ve staré Číně, kde se malým holčičkám ohýbala a svazovala chodidla, aby jim vyrostla co nejmenší nožka – podle tamních zvyklostí znak urozenosti a krásy. I když s výsledným pokrouceným kopýtkem pak slečny sotva chodily, natož aby zlehka tančily na královském plese s okouzleným princem, legenda o střevíčku, který žádná jiná neobuje, je přežila.

Zoluška za zenitem

Napříč zeměmi má Popelka různé verze, vládnou jim však dvě základní. U nás je vžitá zápletka se třemi kouzelnými oříšky a s holoubky, kteří dívce pomáhají přebírat hrách, anglosaský svět zná zase dýni proměněnou v kočár, sluhy vyčarované z myší a coby strůjkyni veškerých kouzel včetně Popelčiných šatů dobrou kmotřičku vílu. Tak vypadala i první britská pohádka, jíž vládla Laura Bayley.

Plakát k Popelce s Mary Pickfordovou (1914)

Do roka však přispěchal s vlastní Popelkou francouzský mág raných triků Georges Mélies, který v roce 1912 přidal druhou, delší verzi. V ní Popelku ztvárnila Louise Lagrange – ve své herecké kariéře už podruhé. A rok 1914 zapsal do kronik filmových Popelek americkou průkopnici hvězdného statutu, Mary Pickfordovou.

První naše představitelka nejkrásnější šmudly v celém království se jmenovala Zdena Listová. Česká Popelka měla premiéru na Boží hod roku 1929 a natočil ji Josef Kokeisl, národní pionýr tehdy ještě černobílých a němých pohádek – do jeho sbírky patří také Kašpárek a Budulínek, Kašpárek kouzelníkem či Perníková chaloupka.

Eva Hrušková jako Popelka v televizní inscenaci z roku 1969

Z domácích Popelek vládnou divácké paměti dvě: televizní z roku 1969 s Evou Hruškovou v hlavní roli, kde se zpívalo „Jedno zrnko popela, dvě zrníčka hrášku“, a samozřejmě legendární Tři oříšky pro Popelku z roku 1973, v nichž se proslavila Libuše Šafránková. Mimochodem oba filmy spojuje Dana Hlaváčová: v prvním proháněla Popelku coby Dorota, v druhém jako Dora.

K pamětnickým raritám patří Zoluška čili Popelka na sovětský způsob; vznikla roku 1947 a mimo jiné se vyznačovala dosti již přestárlou představitelkou titulní role.

Popelka s mobilem

Nejslavnější animovanou Popelku stvořil v roce 1950 Walt Disney; méně se ví, že její krátkou verzi si zkusil už ve 20. letech. A nejnovějším filmem bude příští rok Popelka v podání Lily Jamesové, kterou právě natáčí Kenneth Branagh s Cate Blanchettovou v roli macechy.

Richard Gere a Julia Robertsová ve filmu Pretty Woman (1990)

Popelka zrodila několik oper od Rossiniho po Masseneta i balet na Prokofjevovu hudbu, ale také své genderové protějšky v čele s Ladovou pohádkou O Popelákovi. Z Popelky vyšly novodobé parafráze příběhů chudých dívek, jež svého štěstí i prince došly: Pygmalion i muzikál My Fair Lady vyprávějí o květinářce, Sabrina o dceři šoféra, Pretty Woman o prostitutce.

Jsou to pořád ještě Popelky?

Určitě mají k pohádkové klasice pořád blíž než teenagerovské odvozeniny pro americké středoškolské kulisy jako Královna ročníku nebo Moderní Popelka. Co by asi řekli bratři Grimmové, kdyby slyšeli:

Bylo nebylo, jedna maturantka musela pomáhat v rodinném bistru. Též anonymně chatovala se spolužákem, hráčem amerického fotbalu, při úprku z plesu ztratila svůj mobil, nakonec si vyznali lásku na hřišti a odjeli spolu na univerzitu. Zvonec, Popelky je konec.