Pop-music loni v Evropě obchodně rozkvétala

Americká skupina Bon Jovi a kanadská zpěvačka Shania Twainová prodaly v Evropě po sedmi milionech desek od jednoho titulu. Tím získali nárok na ceny IFPI Platinum Music Awards, které Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) udělí v létě evropským hvězdným "milionářům". Výsledky prodeje za loňský rok, jež byly zveřejněny včera v Cannes na hudebním veletrhu MIDEM, zahrnují 87 platinových titulů.

V Evropě loni rostl zájem o desky více než v několika uplynulých letech, navzdory tomu, že prodej titulů celosvětově klesá. Přitom prodat milion desek v Evropě vyžaduje větší úsilí kvůli rozmanitosti jazyků a kultur, soudí Merissa Marr z agentury Reuters. Americké hvězdy se obvykle nechtějí namáhat s dobýváním Evropy, zvláště když mohou uspět doma, na největším trhu světa, nebo v Japonsku. Avšak vítězný rocker Jon Bon Jovi a countryová zpěvačka Shania Twainová byli odměněni za pilné koncertování a velké marketingové kampaně v Evropě. Konkuroval jim například Ital Andrea Bocelli, jehož album Romanza si dosud koupilo šest milionů Evropanů. Stejného komerčního výsledku dosáhli irští The Corrs, Mexičan Carlos Santana a skupina U2.

Podle IFPI Evropa loni nabídla nejatraktivnější trh na světě. Zvláště evropští obři, Britové a Francouzi, zaznamenali silný růst prodeje. Přispěla k tomu britská zpěvačka Dido, nejžádanější domácí umělkyně roku 2001, jejíž deska No Angel dosáhla v Evropě čtyřmilionového nákladu. Celosvětově si desku Dido koupilo deset milionů lidí.

Třetina z milionových desek roku 2001 si připsala platinu už v roce 2000, například tituly The Corrs, zpěváka Robbieho Williamse nebo britské skupiny Coldplay. Vzrostl zájem o rockový styl numetal, jejž proslavila americká skupina Linkin Park s dvěma miliony kopií alba Hybrid Theory. V Evropě se prosadily Destiny's Child a Jennifer Lopezová, hvězdy amerického soulu a rhythm & blues.

Počet neanglicky zpívaných titulů byl loni v Evropě nejvyšší od roku 1997: dosáhl šedesáti procent. ´

Od roku 1996, kdy byly poprvé vyhlášeny evropské platinové ceny, si nejlépe vedla kanadská zpěvačka Celine Dionová, která zpívá jak anglicky, tak francouzsky. Osm jejích nejprodávanějších titulů získalo platinové ocenění.

Klavírista Moravec má cenu z MIDEM
Významného úspěchu dosáhl mezinárodně proslulý klavírista Ivan Moravec. Na veletrhu hudebního průmyslu MIDEM v Cannes obdržel cenu za celoživotní dílo. Cannes Classical Awards zaměřené na oblast vážné hudby se udělují osm let a o jejich laureátech rozhoduje v 25 kategoriích porota složená ze šéfredaktorů předních světových hudebních časopisů. Spolu s Moravcem byly na MIDEM oceněny i další osobnosti, například soudobý dánský komponista Poul Ruders, jenž byl vyhlášen nejlepším žijícím skladatelem pro letošní rok. Pro firmu Supraphon, která nedávno vydala Moravcovi reprezentativní několikadeskový box, to nebyl jediný úspěch. Ve dvou kategoriích byly nominovány také její nahrávky Janáčkovy Šárky a Smetanovy Mé vlasti, obě dirigované sirem Charlesem Mackerrasem. Zvláště Šárka vyvolává ve světě už nějaký čas velkou pozornost. Koncem loňského roku se dostala do užších nominací na cenu časopisu Gramophone a je nominována i na cenu Grammy v kategorii klasická hudba. (vd)

Absolutní vítěz loňské Grammy Carlos Santana s Bobem Dylanem, který mu předává cenu.

Skupina Bon Jovi.

Irská skupina U2 na předávání hudebních cen Brit Awards.

Jennifer Lopezová a Chris Judd

The Corrs.

Britská zpěvačka Dido při udělování evropských hudebních cen televizní stanice MTV ve Frankfurtu nad Mohanem.

,