Posmrtná maska Fryderyka Chopina dorazila do Prahy. (Ilustrační foto)

Posmrtná maska Fryderyka Chopina dorazila do Prahy. (Ilustrační foto) | foto: Archiv MKČR

Polsko poprvé opustila posmrtná maska Chopina. O víkendu ji uvidí Češi

  • 6
Bronzovou posmrtnou masku Fryderyka Chopina přivezlo do Česka dnes odpoledne letadlo. Vzácná památka, která poprvé opustila Polsko, bude vystavena 17. října v katedrále sv. Víta u příležitosti slavnostního koncertu. Ten zahájí celoroční oslavy 200 let od Chopinova narození.

Po speciálním koncertu bude maska od 19. do 23. října vystavena v prostorách výstavní síně Polského institutu v Praze 1.

Fryderyk Chopin"Jedná se o výjimečnou příležitost prohlédnout si masku tohoto oblíbeného skladatele, Chopinovo muzeum v Polsku ji vůbec poprvé zapůjčilo k vystavení v zahraničí," uvedl mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

V katedrále na Pražském hradě přesně v den Chopinova úmrtí zazní Mozartovo Requiem, které na Chopinovo přání zaznělo na jeho pohřbu před 160 lety. Skladbu provede pro tuto příležitost sestavený Chopin Symphony Orchestra and Choir řízený polským dirigentem Lukaszem Borowiczem.

"Důvod, proč Polsko zapůjčilo vzácnou památku do České republiky, je vděčnost za to, že se v Karlových Varech a Mariánských lázních mohl Chopin po své emigraci setkávat s přáteli a členy rodiny," řekl ředitel Polského institutu v Praze Maciej Szymanowski, který masku doprovázel při jejím převozu z Varšavy.

Maska, která přežila bombardování

Fryderyk Chopin zemřel 17. října. Přítomni byli jen jeho nejbližší, dlouholetá přítelkyně George Sandová, její dcera Solange a také manžel Solange, francouzský sochař Jean-Baptiste Clesinger. Který, jak bývalo tehdy zvykem, ihned sejmul sádrovou posmrtnou masku zemřelého a také odlitek Chopinovy ruky.

Maska, která se nyní nachází v Paříži, však naturalisticky zachycovala nepřikrášlenou skutečnost, Chopinův obličej byl deformován bolestí, utrpením a umíráním. Clesinger proto čtyři dny poté vytvořil masku novou, retušovanou a zachycující věrnou podobu ještě zdravého Chopina. Z ní byla odlita bronzová maska, kterou převezli do Královského zámku ve Varšavě. Tam byla uložena až do počátku 2. světové války.

George Sandová

Polští vlastenci ji včas ukryli hluboko do podzemí zámku. Maska díky tomu přežila nejen bombardování na začátku války, ale i mnohem důslednější snahu Němců vymazat po potlačení Varšavského povstání v roce 1944 Královský zámek z povrchu zemského. Tehdy byl zámek podminován a následně vyhozen do povětří. V jeho sutinách byla maska překvapivě nalezena téměř nepoškozena, byla pouze popálená, ušpiněná a zavalená troskami.

Po nezbytném zásahu restaurátorů je nyní posmrtná maska trvale vystavena v Muzeu Fryderyka Chopina ve Varšavě. "Tato maska má pro celé Polsko obrovský význam, její osud je pro nás symbolem přežití polského národa," sdělil Szymanowski.

Fryderyk Chopin

Frédéric François Chopin, rodným jménem Fryderyk Franciszek Chopin (22. února nebo 1. března 1810, Żelazowa Wola u Varšavy - 17. října 1849, Paříž) byl polský hudební skladatel vážné hudby, který je znám svými klavírními skladbami. Dvojí zápis jména je patrně dán jeho původem ze smíšeného polsko-francouzského svazku. Otec byl francouzský emigrant, matka pocházela ze zchudlého polského šlechtického rodu. Rok 2010 vyhlásilo UNESCO rokem Fryderyka Chopina.

,