Boguslaw Linda si zahraje přítele Kajínkovy advokátky.

Boguslaw Linda si zahraje přítele Kajínkovy advokátky. | foto: Polski Western

Polská hvězda ze Sekala a vězeňského dramatu: Oslava Kajínka? To je prostě film

  • 2
Za titulní roli ve filmu Je třeba zabít Sekala měl polský herec Boguslaw Linda nominaci na Českého lva. Teď se hrdina Člověka ze železa, Dantona či Dekalogu do Česka vrací – v Kajínkovi hraje právníka a přítele vězňovy advokátky. "Má postava stojí někde uprostřed. Je to člověk, který musí volit mezi city a byznysem," říká o své roli.

Jiří KajínekZajímá vás víc vaše postava, nebo film?
Nejvíc mě zaujal fakt, že se snímek točí podle skutečných událostí, kolem kterých se utvořila legenda. Režisér Petr Jákl mi ji vyprávěl.

Musíte kvůli své roli studovat celý Kajínkův případ?
Myslím, že stačí scénář. Není to tak složitá role, je trochu v pozadí za ústřední dvojicí vězně a jeho mladé advokátky.

Někteří herci za Kajínkem pojedou, přidáte se?
Ne, to není můj styl, nepotřebuju ho znát osobně. I beze mě musí odhánět spoustu lidí.

Vězně Kajínka si zahraje vítěz z Cannes

V závodu s časem, který vedou dva filmy inspirované osudy Jiřího Kajínka, si připsal první bod původní projekt s názvem Kajínek. Začne se točit 17. června, do kin přijde v lednu 2010 a v titulní roli se představí ruský herec Konstantin Lavroněnko, nositel ceny z Cannes za výkon ve filmu Vyhnání.

Film Kajínek vyvolal i hlasy, že je scestné vytvářet z takových osob hvězdy. Co si o tom myslíte?
V tom, že se dělají ze sporných lidí celebrity, přece spočívá polovina filmové produkce. I v Polsku.

Také jste zfilmovali svého Kajínka?
Ano, ten případ se stal krátce po návratu svobody, kdy se mnohým zdálo, že je vše dovoleno. Byli dva, zabili mafiána; uřízli mu hlavu. Příběh natočil Krzysztof Krauze pod názvem Dluh. Díky filmu se jeden z odsouzených dostal z vězení; druhý nebyl tak mediálně známý, odseděl si víc.

Byl to dobrý film?
Jak pro koho. Já nejsem zrovna fanoušek podobných filmů, ale mluvilo se o něm a měl úspěch.

Z polských filmů jsme naposledy viděli Pana Tadeáše a Quo vadis, tedy přepisy národní literatury. Ještě se u vás dělají?
Už ne, kolem Quo vadis bylo moc afér a finančních nejasností. V srpnu snad začneme v Litvě točit Westerplatte; hraju velitele. Není podle knihy, ale jako variace pamětnického díla o obráncích poloostrova Westerplatte na předměstí Gdaňska z počátku druhé světové války. Jenže náš film volí jiný pohled, hledá pravdu o takzvaném hrdinství polských vojáků - a dokumenty nově ukázaly, že ho zase tak moc nebylo. Proto naši politici film zbrzdili o rok.

Počkejte, to už se přece nedělá. Jak může politik zastavit film?
Snadno. Polsko řídí dvě strany. Pravicová podpořila oslavy Varšavského povstání, i proevropská chtěla něco vlasteneckého, takže film Westerplatte se jí hodil. Navíc její šéf měl dědečka v Gdaňsku – pravda, Němce z wehrmachtu. Ovšem když zjistil, že to nebude oslavný film, začal do něj šít, že je protipolský a že všechny dostane do vězení.

Tohle už jsem hodně dlouho neslyšela.
Já taky ne, poprvé od pádu komunismu. Teprve když dokumenty prozkoumala komise historiků a řekla, že je to pravda, strana lehce couvla. Mezitím však zmizely slíbené peníze od bank či telefonních operátorů závislých na vládě; nevědí, zda nebude vadit, když na kontroverzní projekt přispějí.

Myslíte, že Kajínek může podobně vadit v Česku?
Naštěstí jsem tu jako host, a jakmile Kajínka dotočím, hezky rychle to vezmu přes hranice zpátky domů.

Spěcháte kvůli seriálu Kdo je tady šéf?, který má velký úspěch už čtyři sezony?
S ním už jsem skončil. Točil se podle americké předlohy z šedesátých let a hrál jsem v něm hlavní roli – bývalého fotbalistu, jehož si najme osamělá žena za hospodyni. Televizi se zdálo zábavné, že herec tvrdých chlapů bude domácí kuchyňka. Vzal jsem to pro peníze, chtěl jsem jich hodně, a byla to nejtěžší práce v mém životě.

Která byla nejlehčí?
Ta, která nesouvisela s filmem či divadlem. Práce spojená s lovem, potápěním...

Hlavní tváře filmu

Kajínka představuje populární ruský herec Konstantin Lavroněnko, který předloni v Cannes vyhrál cenu za nejlepší výkon ve Vyhnání. V britském filmu Archangel hrál s hrdinou bondovek Danielem Craigem. Podle tvůrců se Kajínkovi podobá, navíc má velké charizma.

Táňa Vilhelmová Tatiana Vilhelmová bude hrát Kajínkovu advokátku. Nositelka Českého lva, hrdinka filmů Šeptej, Návrat idiota, Štěstí či Medvídek, právě dokončuje pro Novu seriál o vesnickém fotbalu Okresní přebor.

Třetí klíčovou postavou je přítel advokátky, profesí rovněž právník, kterého ztvární uznávaný polský herec Boguslaw Linda. Na české půdě zazářil již ve filmu Je třeba zabít Sekala,  proslulost získal ve filmech Andrzeje Wajdy.

Vladimír Dlouhý Role hlavního "záporáka" připadne Vladimíru Dlouhému, laureátovi Českého lva za Hlídače č. 47, který v Kajínkovi potká rovněž svého bratra Michala Dlouhého.

Ze zahraničních jmen dostal výraznou úlohu ještě německý herec Werner Daehn, který často točí v mezinárodních produkcích. Hrál třeba s Tomem Cruisem ve Valkýře, s Matthewem Foxem ve filmu Speed Racer.

Ale jděte, to přece není práce!
Myslíte? Když jsem začínal jako instruktor potápění, řekl jsem na Havaji člověku, který to dělal léta, že má krásnou práci. On žasl: Ty ses zbláznil, víš, jaká je zima pod vodou, když jsi tam deset hodin denně? A kolik debilů musíš zachraňovat? Nevěřil jsem mu, ale po třech měsících, kdy jsem dával lekce potápění na Bahamách, jsem už nadšeně škrtal každý den do návratu.

Když jste po boku Jiřího Bartošky točil Sekala, ptala jsem se vás, kdy v Polsku nastoupí nová vlna filmařů. Už přišla?
Stará generace stále velice tvrdě drží pozici a mladé nepouští ke korytu. Zeptejte se mě znovu tak za dvanáct let. Já přijedu na invalidním vozíku a popovídáme si o novém pokolení.

Neuvidíme se dřív? Nepřijedete pozdravit Bartošku a další známé ze Sekala na karlovarský festival?
Budu v Africe. Ale vyřiďte Bartoškovi, že mu tam všichni – já, moji čtyři domorodí sluhové, sloni, lvi a buvoli – připijeme na zdraví.