Policie vyšetřuje, zda byl Rubens vyvezen právem

Rakouská policie začala po anonymním udání vyšetřovat nedávný prodej obrazu světoznámého vlámského malíře Petra Pavla Rubense Vraždění neviňátek, který v londýnské aukční síni Sotheby's dosáhl rekordní ceny 49,5 milionu liber. Obraz sice byl vyvezen ze země legálně, ale jako dílo Rubensových žáků, a tudíž méně významné. Poté v něm byl „zázračně objeven“ originál mistra samého a rekordně prodán.

Rakouské zákony (obdobně jako české) nedovolují vývoz špičkových uměleckých děl. Obraz, považovaný dlouho za dílo Rubensova žáka Jana van den Hoecke z let 1609 až 1611, visel asi třicet let nepovšimnut v augustiniánském klášteře Reichersberg v Horních Rakousech jako výpůjčka od zbožné devadesátileté majitelky. Nedávno získalo dílo nového majitele a bylo legálně vyvezeno.

Je otázkou, jak důkladně byl odborníky státu obraz ohodnocen coby práce žákovská, když mohl být o něco později v Londýně nabízen coby dílo mistrovo. Policie zřejmě hodlá šetřit, zda nešlo o podvod nebo zda znalec nebyl podplacen, když Britové originál poznali hned a bez větších problémů.

Majitel, jehož jméno nebylo zveřejněno, od dražby očekával pouhou osminu ceny, za niž byl obraz nakonec prodán. Vraždění neviňátek je nyní nejdražším prodaným obrazem namalovaným starým mistrem a za van Goghem a Renoirem třetím nejdražším dílem vůbec.

Zatím neznámý obraz Petra Paula Rubense Vraždění neviňátek byl na dražbě v Londýně prodán za 49,5 milionu liber, to je asi dvě a čtvrt miliardy korun. Je to v Británii nejdražší vydražený obraz. (11. července 2002)