Alexandr Dubček a Jaroslava Machová

Alexandr Dubček a Jaroslava Machová | foto: Martin Kubica

Políbila Dubčeka. Jak žila další desítky let?

  • 6
Dvakrát za život si užila svou chvíli slávy. Fotografie, na níž líbá Dubčeka, vyšla na titulu časopisu; pak jako vzorná domovnice hovořila v televizním studiu Jezerka.

Teď se Jaroslava Machová objeví potřetí: dokument Polibek Alexandra Dubčeka, jenž ve čtvrtek uvede ČT 2, mapuje její život. Jaký byl?

Učnice a politik
"Nedoznal sice tak dramatických zlomů jako osud holčičky, která dávala kytici Stalinovi a pak skončila v gulagu, odvíjel se tuctověji, ale zase jej provázejí zajímavé souvislosti," slibuje Jolanda Pilařová z ostravského studia, kde snímek režiséra Martina Dolenského vznikl. Dramaturg Vladimír Štvrtňa označuje životní dráhu Jaroslavy Machové za "typický osud té doby".

Cesty dvou tváří z fotografie se na okamžik proťaly 11. října 1968. Učnice z Tesly Hloubětín tehdy políbila vůdčí postavu událostí pražského jara Alexandra Dubčeka; spontánní scénu zachytil fotograf Bedřich Kocek a jeho snímek vyšel na titulní straně Světa v obrazech.

Co se pak za normalizace a po listopadu 1989 dělo s populárním politikem, není už dávno tajemstvím; v dokumentu o něm hovoří jeho syn Peter Dubček a souputníci Čestmír Císař, Ivan Laluha či Dušan Havlíček.

Ale jak po letmém setkání s velkými dějinami žila náhodná dívka z fotografie, po tom museli filmaři pátrat. "Stopu objevil režisér v Tesle Hloubětín, ještě se tam na ni kupodivu pamatovali," vysvětluje Štvrtňa.

Paní hostinská
Na rozdíl od Dubčeka prožívala Machová vcelku běžný, nenápadný příběh. Vstoupila do manželství, měla děti, občas měnila zaměstnání – ve filmu tak na ni vzpomínají její kolegové z hloubětínské Tesly nebo z podniku Státní lesy.

Podruhé vystoupila z anonymity, když ji jako vyznamenanou domovnici, příkladnou zaměstnankyni tehdejšího Obvodního podniku bytového hospodářství, pozvali do pořadu Čs. televize Vysílá studio Jezerka.

Díky archivům se v dokumentu objeví i tenhle okamžik. Jinak sháněla nedostatkové zboží, vstoupila do komunistické strany a po roce 1989 začala podnikat. "Dneska má s druhým manželem kousek za Prahou hospodu," prozradili tvůrci.

S nápadem projektu, jenž by odhaloval totožnost a další osudy lidí z dobových fotografií, přišel před časem Ivo Trajkov. Ze zamýšleného cyklu, na němž by se mohli podílet studenti FAMU, však zůstal jen Polibek Alexandra Dubčeka. Zatím.

,