Polemic

Polemic - Slovenská hudební skupina Polemic | foto: Sony BMG/Peter Korček

Polemic se ohlížejí za hodokvasem

Slovákům, ale i Čechům pomáhali před lety objevit svižné hudební styly ska a reggae, které pocházejí až ze vzdálené Jamajky.

Zahráli si v mnoha zemích Evropy a koncertovali i v Británii. Za pár dní zamíří i na jeden z největších evropských festivalů Sziget v Budapešti.

Početnou fanouškovskou základnu mají tihle ska pionýři i u nás. Několikrát vyprodali pražské kluby Roxy a Palác Akropolis, pravidelně se objevují na českých festivalech. Kapela Polemic se teď ohlíží zpět a poprvé rekapituluje svou historii na CD a DVD nazvaném Live.

Album, které osm muzikantů z Bratislavy nedávno pokřtilo v Praze, obsahuje pětadvacet skladeb, jež představují průřez jejich dosavadní tvorbou a pěti vydanými alby. Svůj první "živák" se kapela rozhodla natočit na loňském ročníku piešťanského festivalu Hodokvas pod režijní taktovkou Marka Markoviče.

Naživo to zní lépe
"Možná na to nevypadáme, ale tento rok oslavujeme už devatenácté výročí fungování, takže příští rok nás čekají kulatiny. Na CD se sice poprvé ohlížíme zpět, ale především jsme stáli o živý záznam našeho koncertu," říká kytarista Braňo "Bejzo" Bajza. "Tedy spíš naši fanoušci o něho stáli. Už několik let nás bombardovali, že pro spoustu z nich zní naživo Polemic zajímavěji než z desek. Loni jsme pak konečně sehnali lidi a místo, kde šlo živé CD a DVD natočit."

Skupina loni odehrála na osmdesát koncertů, z toho téměř polovinu v českých městech. "Prahu považujeme samozřejmě za svoji druhou domovinu, atmosféra na koncertech bývá úžasná," tvrdí skupina, která hrává ve složení: Ľubomír Horák (trombon), Peter "Ras Píter" Šandor (klávesy), Peter "Pepe" Huraj (saxofon), Peter "Petko" Opet (trumpeta), Andrej "Šefko" Juráš (bicí), Miroslav "Mireček" Baričič (basa), Michal "Mickey Mouse" Novácky (kytara) a Braňo "Bejzo" Bejza.

A jak se stane, že se slovenská kapela věnuje muzice, která má kořeny ve Střední Americe? "V první polovině 80. let měla Bratislava takové specifikum, že ska a reggae tu strašně frčelo, skoro to bylo až takové regionální šílenství. Ke konci 80. let ta vlna pominula a my se právě v tu chvíli rozhodli založit kapelu a v té muzice pokračovat dál, protože nám ji předávali starší sourozenci a nás to bavilo. Díky tomu jsme byli vlastně opravdu takoví misionáři, netrefili jsme se v čase."

"Když se pak v první polovině 90. let objevila takzvaná třetí vlna ska, tak nás nemohlo nic zaskočit," tvrdí jedna z nejpopulárnějších slovenských kapel s tím, že v tom momentě "definitivně přestali být její členové exoty".