Pojďte strávit den v hypermarketu Český sen

  • 11
Digitální fotoaparát za 1690 korun, barevná televize za pětistovku a k tomu v den otevření překvapení pro každého zákazníka. S nabídkou extrémně nízkých cen v hypermarketu Český sen se mohli loni v tuto dobu setkat obyvatelé Prahy doslova na každém kroku.

Kampaň podporovaly reklamy v televizi, v rozhlase či plakáty na zastávkách MHD.
Okolo čtyř tisíc lidí vábení skutečně neodolalo. V pražských Letňanech 31. května již několik hodin před otevřením velkoprodejny postávaly hloučky netrpělivých zákazníků. Zahájení prodeje se však nedočkaly.

Když po otevření bran dorazily přes louku "k vysněnému cenovému ráji", zjistily, že místo hypermarketu tam stojí jen kulisy.

Někteří "nakupující" vzali celou věc s humorem, někteří zájemci o výhodný nákup reagovali roztrpčeně. Tehdy ještě netušili, že jejich reakce poslouží studentům pražské FAMU Vítu Klusákovi a Filipu Remundovi k natočení dokumentárního filmu o reklamě. Jeho premiéra vstoupí do českých kin rok po události 31. května 2004.

"Domluvili jsme se s distributorem, společností SPI International, že účastníky slavnostního otevření hypermarketu z 31. května loňského roku pozveme na projekci filmu zdarma. Bereme to jako první krok k usmíření," říká autorská dvojice. Slavnostní předpremiéra se bude konat 30. května 2004. Kde? To Klusák ani Remunda stejně jako před otevřením hypermarketu zatím neprozradili.

Rozpočet první české filmové reality show činí 19 milionů korun. "Na natáčení poskytl návratnou půjčku ve výši jednoho a půl milionu korun Fond pro rozvoj české kinematografie. V rámci vysílání informačních spotů došlo k malé spolupráci s Českou televizí, ale ta s Českým snem jinak nemá nic společného," upřesnila dříve mluvčí projektu Český sen Jana Jabůrková.

V dokumentu vystupují filmaři Vít Klusák a Filip Remunda ve dvojí roli. jako režiséři celého projektu a top-manažery, kteří si u odborníků nechali vylepšit image. V tomto přestrojení si u renomované reklamní agentury objednali kampaň na slavnostní otevření fiktivního hypermarketu Český sen.

"V Čechách vyrostlo za posledních pět let 125 hypermarketů, tolik jich v Holandsku stavěli dvacet roků. Celé rodiny místo chaty vyrážejí o víkendu nakupovat do těchto chrámů konzumu. Reklamní slogany křičí z každého rohu. Chtěli jsme reagovat na toto historické údobí, ve kterém žijeme a natočit film, po kterém tuhne úsměv na rtech," vysvětlila autorská dvojice.

Projekt Českého snu vzbudil před rokem v tuzemsku i zahraničí značný zájem. O otevírání fiktivního českého hypermarketu informovaly kromě českých i přední světové deníky, filmové časopisy, několik rozhlasových stanic, televizí a významných internetových serverů.

O film projevili také zájem organizátoři prestižních filmových festivalů v Berlíně, New Yorku, Cannes a Londýně.

Až čtyři tisíce lidí se zúčastnilo loni 31. května otevření neexistujícího hypermarketu Český sen.

Tvůrci první české filmové reality show Český sen Filip Remunda (vlevo) a Vít Klusák.

Autoři projektu Český sen Vít Klusák (vlevo) a Filip Remunda při slavnostním otevření fiktivního hypermarketu Český sen.

Úprk. Davy zákazníku se loni 31. května hrnuly ke vchodu hypermarketu Český sen. Když dorazily na místo našly místo praskajících regálů se zbožím jen kulisy.

Překvapení. Místo hypermarketu, kde lze pořídit barevnou televizi za 500 a digitální fotoaparát za 1690 korun, našli "nakupující" pouze kulisy.

Autoři dokumnetu Český sen Vít Klusák a Filip Remunda vytvořili ve spolupráci s reklamními agenturami velmi věrohodnou kampaň. Letáky v metru rozdávaly i hostesky.

A takhle nakonec dopadli tvůrci filmového dokumentu Český sen. Horliví "nakupující" začali po zjištění, že jejich "vysněný" hypermarket je pouhou fikcí, Filipa Remundu a Víta Klusáka lynčovat.