Do jesenického kina Pohoda dorazil režisér filmu Tomáš Luňák, autoři komiksové trilogie výtvarník Jaromír 99 a spisovatel Jaroslav Rudiš, představitel hlvní role Miroslav Krobot i herečky Mrie Ludvíková a Tereza Voříšková.

Do jesenického kina Pohoda dorazil režisér filmu Tomáš Luňák, autoři komiksové trilogie výtvarník Jaromír 99 a spisovatel Jaroslav Rudiš, představitel hlvní role Miroslav Krobot i herečky Mrie Ludvíková a Tereza Voříšková. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Pohoda s Aloisem Nebelem: film měl premiéru v jesenickém kině

  • 8
Benátky, Toronto a hned Jeseník. Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka se stal prvním filmem v historii české kinematografie, jehož premiéra se odehrála v severním cípu Moravy. "Dojeli jsme sem autobusem, na trati z Hanušovic je výluka," řekl v kině Pohoda divákům spoluautor stejnojmenné komiksové trilogie Jaroslav Rudiš.

Snímek se v distribuci objeví 29. září. Ve čtvrtek bude v pražském Divadle Archa pokřtěn soundtrack s hudbou.

Alois Nebel

Alois Nebel vznikl animační technologií – rotoskopií na motivy stejnojmenné komiksové trilogie výtvarníka Jaromíra 99 a spisovatele Jaroslava Rudiše. Na hudbě pracovali Jaromír 99 a Petr Kružík z kapely Priessnitz a dále Dušan Neuwerth a Jan P. Muchow.

Mezinárodní filmový festival Benátky 2011: Českou republiku reprezentuje v

RECENZI čtěte zde.

Kino Pohoda zvítězilo v anketě, v níž lidé navrhovali, kde by se měl film poprvé představit. Téměř šest desítek navrhovaných kin nasbíralo 25 tisíc hlasů. K prvenství přispělo, že Alois Nebel se natáčel právě na Jesenicku.

Kromě první veřejné projekce tak kino Pohoda získalo přítomnost hlavních tvůrců filmu, to vše na červeném koberci a navíc s odměnou 10 tisíc korun, podepsaným plakátem k filmu, soundtrackem, originální kresbou a desetiprocentní slevou z půjčovného všech filmů z nabídky distribuční společnosti Aerofilms na jeden rok.

"Hodně zajímavý, hodně dobrý film. Neskutečná atmosféra kolem železniční tratě, i když u nás žádná trať není," řekl po zhlédnutí premiéry Miroslav Kocián, starosta Bílé Vody, od které je nedaleko i Bílý Potok, místo děje Aloise Nebela. Už přemýšlí, kdy půjde do kina znovu. A znovu na Aloise Nebela. "Nechám si trochu odstup, ale musím Nebela ještě vidět," podotkl Kocián.

Podle producenta snímku Pavla Strnada ze společnosti Negativ má filmová verze o výpravčím ze železniční stanice Bílý Potok v Jeseníkách francouzského distributora, bude uvedena u koprodukčních partnerů, tedy na Slovensku a v Německu, a jedná se s Polskem.

Jeseník se chystá na premiéru filmu Alois Nebel
Jeseník se chystá na premiéru filmu Alois Nebel
Premiéra filmu Alois Nebel v Jeseníku (20. září 2011)

Jeseník se chystal na premiéru poctivě. Natahoval se červený koberec, tekla zelená a lidé přišli s transparenty. Kromě výkřiku "Lojzo, miluji tě" na tabulích stálo i "Kdo nejezdí vlakem, je vůl" nebo "Alois, vítej doma".

Tajemný příběh s atmosférou podobnou filmům jako Sin City a Valčík s Bašírem vznikl kombinací hraného a kresleného filmu. Samotářského titulního hrdinu ztvárnil Miroslav Krobot, jemuž se v podivné mlze zjevuje sudetská Němka Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po druhé světové válce.

I on si atmosféru pochvaloval. "Jeseník je určitě pravé místo když ne pro světovou, tak aspoň pro českou premiéru," uvedl Krobot. Jeho Nebel je úplně jiný než v kultovním komiksu Jaroslava Rudiše a Jaromíra Švejdíka. "Četl jsem komiks a tam je Alois Nebel taková téměř hrabalovská figurka. Ve filmu mluví hodně málo. Filmový Nebel je jiný, ale víc souzní s jesenickou atmosférou," uvedl Krobot.

Atmosféru úterní premiéry si chtěli výtvarník Jaromír 99 (Jaromír Švejdík) a režisér Tomáš Luňák (vpravo) zachytit vlastními fotoaparáty.

Ve filmu si zahráli také Leoš Noha, Alois Švehlík a v úloze Němého Karel Roden, který překročí česko-polské hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace přivedou Nebela do blázince, později nalezne v Praze svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková).

Alois Nebel je prvním komiksovým románem v moderní české historii. Nejprve v roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok, po jejím úspěchu další díly Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Trilogie jako celek se na trhu objevila před pěti lety. Jaromír 99 se inspiroval americkým komiksem 50. let, socialistickým realismem a motivy papírových vystřihovánek, které jsou typickou formou lidového umění v Jeseníkách.

Metoda rotoskopie odlišila natáčení od běžně užívaných postupů. Herci měli zvýrazněné některé prvky v obličeji, výtvarník pracoval s každým políčkem filmu zvlášť a zaměřoval se na charakteristická gesta. Důležité bylo i spojení animace s pozadím a dalšími efekty. Právě z toho důvodu, že nejdříve vznikl hraný film, a pak přišla na řadu metoda rotoskopie, na níž se podílelo na padesát animátorů a výtvarníků. Natáčení exteriérů i scén s herci si vyžádalo 30 dní, překreslení nasnímaného obrazu trvalo téměř dva roky. Od první myšlenky na tento projekt k premiéře uplynulo pět let.

Premiéra filmu Alois Nebel v Jeseníku (20. září 2011)
Premiéra filmu Alois Nebel v Jeseníku (režisér Tomáš Luňák, Jaroslav Rudiš a...

Připilo se, teď tvůrce čeká čtvrteční křest soundtracku v pražském Divadle Archa. Snímek se v distribuci objeví 29. září.

I když inspirací tvůrcům ke stanici Bílý Potok ve skutečnosti byla Horní Lipová, snímek se natáčel v Malé Morávce na druhé straně pohoří. Rudiš s Jaromírem 99 už chystají nový komiks ze Sudet. Jeho hrdinou bude slavný německý herec Rudolf Rittner, reálná postava a rodák z Bílého Potoka, toho skutečného, u Jeseníku.

Na počátku minulého století byl hvězdou berlínských divadel a němého filmu, ale pak se trochu zbláznil a vyměnil velký svět a Berlín za samotu v Bílém Potoce.

,