Ilustrace Michaela Foremana z knihy Pohádky k neuvěření, které napsal Monty...

Ilustrace Michaela Foremana z knihy Pohádky k neuvěření, které napsal Monty Python Terry Jones | foto: Michael Foreman

Terry Jones vnesl vtip Monty Pythonů do pohádek

  • 0
Může být překvapivé, že Terry Jones, jeden z Monthy Pythonů, je autorem pohádkové knížky pro děti. Jaká knížka je, to ovšem není překvapivé ani trochu. Napsal ji totiž zcela v souladu s montypythonovským humorem. Jmenuje se Pohádky k neuvěření a ­právě vychází v češtině.

Jones do ní přimíchal loudavého lidožrouta, kterému trvá dvacet hodin, než si říhne po snídani. Také kapitána námořníků, jenž chodí po palubě zásadně s kalhotami na hlavě, takže mu není rozumět, když chce změnit kurz. Nebo kočku, která si vyměňuje na noc ocásek, jenž září jako meč z Hvězdných válek.

Ilustrace Michaela Foremana z knihy Pohádky k neuvěření, které napsal Monty
Ilustrace Michaela Foremana z knihy Pohádky k neuvěření, které napsal Monty

Ilustrace Michaela Foremana z knihy Pohádky k neuvěření, které napsal Monty Python Terry Jones

Jones pohádky napsal už v osmdesátých letech, ale česky jsou k mání poprvé. Není to však jeho prvotina, už dřív u nás vyšli Barbaři, netradiční pohled na dějiny římské říše. Líčí je očima barbarských kmenů a nutně dochází k závěru, že barbarsky se chovali spíš římští vojáci. U nás známá (a naprosto rozebraná) je také parodie na sci-fi literaturu jménem Vesmírná loď Titanic, u jejíhož zrodu stál i zasloužilý autor sci-fi Douglas Adams.

Jako od Wericha

Terry Jones

Pohádky k neuvěření ovšem nepatlají páté přes deváté. Jsou tu sice bláznivé nápady, ale Jones je pan spisovatel. Vystřihuje větné piruety a zavinuje pointy, je radost ho číst. Nejen pro děti, ale i pro dospělé. Jeho plavčíci jsou mrštní jako šproti, mořské panny rychlé jako třiatřicet tuňáků a moudrý král v pohádce Lechtač Lenny tvrdí: „Úsměvy nejsou jako zlato, můžeš je rozhazovat plnými hrstmi, a ­přece neubudou.“

Objeví se tu i poučení a výchovný aspekt. Jones trestá zlo a odměňuje dobro, ale za všech okolností si hlavně hraje.

Nakladatel srovnává pohádky Terryho Jonese s Janem Werichem a jeho Fimfárem, případně s později vydanými Deoduchy. Jones je fantasmagoričtější, ale koneckonců podobně laskavý. A pohádky zaujmou i díky ilustracím, které dělal držitel několika výtvarných ocenění Michael Foreman.