Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pohádejte se pod taktovkou žebříčku Rolling Stone

  14:06
Hudební fanoušek, zvláště takový, kterého baví hledat nejrůznější historické souvislosti v pop music, si při pročítání knihy 500 nejlepších alb všech dob skutečně užije. A s podobně postiženými může celé noci prohádat.

The Beatles: Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band (obal alba) | foto: archiv

Samozřejmě, každý žebříček tvářící se jako "absolutní" vyvolá spoustu kontroverzí. Ten, který sestavil v roce 2003 americký časopis Rolling Stone na základě hlasování 273 hudebních odborníků, producentů i muzikantů samých, je na tom stejně.

K bohatě ilustrované a luxusně vyhlížející knize ve formátu trochu menšího elpíčka můžeme přistupovat několika způsoby, z nichž dva jsou asi nejpodstatnější.

Ten první je vnímat knihu jako jakési svérázné kompendium dějin populární hudby a jako zdroj informací. V tomto ohledu úplně obstát nemůže - ostatně tak v prvním plánu ani není zamýšlena.

Texty u jednotlivých alb (čím hlouběji v žebříčku, tím více) se nemohou vyhnout vzhledem k omezenému a typizovanému rozměru zkratkovitosti, ba i jisté povrchnosti, což nijak nevylučuje většinou trefné bonmoty - jakkoli i zkušení redaktoři Rolling Stone umějí ulétnout (označit například sedmadvacetiletou Janis Joplin za "bluesovou maminu" je skutečně trochu mimo).

Nesporně zajímavé jsou vložky přesahující komentovaný žebříček alb, třeba stati o vzniku některých alb, profily slavných studií nebo studiových hudebníků - i když jejich výběr působí poněkud nahodile a čtenář se musí ptát, podle jakého klíče vznikal.

První desítka
Druhá možnost, jak s knihou 500 nejlepších alb všech dob "pracovat", je donekonečna meditovat nad samotným žebříčkem, srovnávat třeba postavení jednotlivých žánrů, období, případně typů desek. Obzvláštní zábavou pro českého čtenáře/posluchače pak může být porovnávání, jak by asi podobný žebříček dopadl u nás...

Uveďme jen několik poznámek. V první desítce, vedené samozřejmě beatlovským "Seržantem Pepperem", jsou vesměs alba svým způsobem koncepční - ne snad ve smyslu komponovaných celků, ale kolekce písniček s jasnou a zřetelně promyšlenou stavbou, tedy žádné "co dům dal" nebo snad dokonce kompilace.

Je zajímavé, že hned několik desek první desítky prakticky neobsahuje takzvané hity. Nebo alespoň "hity prvního řádu" toho kterého interpreta - týká se to alb Beach Boys, Rolling Stones či Boba Dylana (Blonde On Blonde).

Při srovnání českého vkusu se světovým rozhledem po historii populární hudby ohledně první desítky musíme konstatovat jednu smutnou věc: soulového zpěváka a autora Marvina Gaye, který se s albem What´s Going On propracoval na 6. místo, u nás skoro nikdo nezná.


Top 10 žebříčku Rolling Stone

z knihy 500 nejlepších alb všech dob

1) The Beatles - Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band
2)  Beach Boys - Pet Sounds
3) The Beatles - Revolver
4) Bob Dylan - Highway 61 Revisited
5) The Beatles - Rubber Soul
6) Marvin Gaye - What´s Going On
7) The Rolling Stones - Exile On Main Street
8) The Clash - London Calling
9) Bob Dylan - Blonde On Blonde
10) The Beatles - The Beatles (The White Album)


Hlavní i okrajové žánry
Je neméně zajímavé si všimnout, na jaká nejvyšší místa se "vyhrabali" alboví zástupci různých žánrů, období či významných osobností. Nejvýše postavenou jazzovou nahrávkou je nejslavnější album Milese Davise Kind Of Blue, které najdeme "už" na 12. místě - jak vysoko by se octl jakýkoli jazz, kdyby hlasovali čeští posluchači nebo, nedejpánbu, "akademici"?

Nejvýše postavené album popu, takového, jak jej vnímáme dnes (teď neřešme, že třeba Beatles byli ve své době pop atd.), je patrně čtvrt století starý Thriller Michaela Jacksona na 20. místě.

V žánru blues se nejvýše, na 22. příčku, dostal tajemný mississippský bluesman Robert Johnson. Všechny předsmrtné nahrávky ze 30. let, které po sobě zanechal, vyšly na titulu The Complete Recordings - a ovlivnily celou britskou i americkou rockovou vlnu 60. let.

Vzhledem k zřetelně "proamerickému" ladění žebříčku je s podivem, že za oceánem stále velmi populární a vlastně i ceněná hudba country vyslala svého zástupce nejvýše na 88. místo - a to ještě v podobě spíše rebelského kriminálnického živáku Johnnyho Cashe At Folsom Prison.

Je mimochodem zajímavé, že takzvané - aspoň u nás - "okrajové žánry", jako je třeba jazz, blues, country, klasický rock´n´roll, reggae nebo soul, jsou ve většině případů v žebříčku zastoupeny singlovými kompilacemi. A to i v případě moderních podob těchto klasických žánrů, tedy z "elpíčkové" doby.
 
Kde zůstala současnost?
Celý žebříček je, jak už z dosud uvedeného vyplývá, zaměřen relativně "staromilsky", na prvních místech jasně převládají 60. léta. Jenomže v této dekádě se skutečně psalo to hlavní z dějin populární hudby, navíc je s časovým odstupem tato hudba už dobře prověřena a "zrno odděleno od plev".

Vcelku tedy asi nepřekvapí, že hudba 90. let se nejvýše dostala na 17. místo, a to díky nejslavnějšímu albu Nirvany Nevermind. Deska je vlastně dnes už vnímána jako klasická, nehledě k tomu, že už ve své době - stejně jako celý žánr grunge - de facto byla poskládána z mírně modernizovaných revivalových prvků.

Ostatně, relativně stále ještě mladou kapelu, která stále, i v roce 2008 hýbe světovou hudební scénou, najdeme nejvýše na 111. místě, a to Radiohead. Kupodivu nikoli s přelomovým albem OK Computer, nýbrž starším The Bends.

Paradoxy a kuriozity
V umístění alb slavných osobností či kapel můžeme paradoxy a zajímavosti citovat donekonečna, připomeňme tedy jen, že jeden z nejúspěšnějších zpěváků všech dob Frank Sinatra se dostal na poměrně "ostudné" 101. místo nebo že nejvýše postavenou deskou Led Zeppelin není slavná a hitová "Čtyřka", nýbrž bezejmenný (a poměrně ortodoxně bluesrockově vyhraněný) debut, který obsadil 29. příčku.

Kupodivu dost nízko se ocitli například Joy Division, jedna z nejvlivnějších a i pro současnou vlnu mladých kytarovek bezesporu nejpodstatnějších skupin přelomu 70. a 80. let. K jejich albu Closer se překvapivě musíme prolistovat až na 156. místo.

Ještě hůř dopadl miláček českého alternativního publika Frank Zappa: jeho debut se skupinou The Mothers Of Invention, také jedno z alb, která měla ve své době sílu změnit vnímání hudby, se tísní až na 240. místě. Překvapivě - slavné "šílené" album Zappova chráněnce Captaina Beefhearta Trout Mask Replica se vyšvihlo mnohem výše, na pozici č. 59.

Samozřejmě, každého čtenáře by překvapilo asi něco jiného, každý z nás by nesouhlasil s jedním a mnul si s uspokojením ruce nad druhým. Ale právě to je na knize zábavné a v konečném důsledku i velmi přínosné.

V době, která prosazuje vlivem moderních technologií anonymizaci populární hudby, umožňuje kniha 500 nejlepších alb všech dob nejen načerpání konkrétních informací, ale také zaryté diskuse a třeba i hádky. Pokud jste nějakou takovou někdy zažili, víte nejlépe, jak příjemné ukrácení času to je.

Rolling Stone - 500 nejlepších alb všech dob
vyd. BB/art, přeložil Jan Rejžek, 224 stran
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Neumím v životě kalkulovat. Nová deska je otevřená zpověď, říká Absolonová

Nejčtenější

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let

Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....

RECENZE: Cosi sdělit, či za každou cenu bavit? Nohavicův koncert přinesl i rozpaky

Premium

„Bude to výjimečný večer,“ přislíbil Jaromír Nohavica hned na úvod prvního ze dvou koncertů v O2 universum. Byl to každopádně večer plný skvělých instrumentálních výkonů, notoricky známých písní, ale...

Zemřel herec Richard Chamberlain, proslul seriálem Dr. Kildare či filmy o mušketýrech

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain. V 60. letech se proslavil v seriálu Dr. Kildare a později v minisériích jako Šogun nebo Ptáci v trní. O jeho úmrtí informoval v neděli server...

Tom Hanks se po třiceti letech vrátil k Forrestu Gumpovi. Díky synovi

Fanoušky překvapil nečekaný návrat Toma Hankse ke slavnému oscarovému snímku Forrest Gump. Hanks starší se totiž objevil v hudebním klipu nové písničky You Better Run svého syna Cheta Hankse, který...

Děti milují kýč. Ale musejí se i něco naučit, říká doyen české hračky

Premium

Václav Kubát se celý život věnoval navrhování a výrobě hraček. Jeho dřevěná zvířátka s pohyblivými končetinami se stala symbolem špičkového řemesla, jeho dřevěného slona má ve své sbírce i nizozemská...

3. dubna 2025

Museum Kampa láká novou výstavou. Stanislav Kolíbal oslaví životní jubileum

Nadšenci do umění mohou nyní navštívit výstavu Stanislav Kolíbal 100 v Museu Kampa, která nabízí k nahlédnutí rozsáhlý výběr děl sochaře a kreslíře Stanislava Kolíbala z bohaté sbírky Nadace Jana a...

2. dubna 2025  18:55

Dny evropského filmu slibují novinku Ptáče i retrospektivu Gondryho

Výběr z aktuální produkce evropských filmařů nabídne od 2. dubna 32. ročník festivalu Dny evropského filmu. Do 8. dubna trvá v Praze v kinech Světozor, Edison a Přítomnost, do 16. dubna v brněnském...

2. dubna 2025  16:15

VZPOMÍNKA: Zdrženlivý mistr, hrdý otec. Alois Švehlík uměl pány i kmány

Premium

V pražské pasáži na Václavském náměstí kdysi existovalo malé bistro, kterému se přezdívalo U Paní Blanky. Když sem občas zaskočil s kolegy na skleničku Alois Švehlík, přinášel s sebou směs přirozené...

2. dubna 2025

RECENZE: Jasné jak facka. Will Smith vydal po dvaceti letech neskutečně fádní desku

Premium

Po dvaceti letech od alba Lost And Found vydal raper a herec Will Smith desku s novým autorským materiálem. Název Based On A True Story napoví, že se jedná o velmi osobní nahrávku. A vskutku, hned v...

2. dubna 2025

Herecké mistrovství. Připomeňte si Aloise Švehlíka v seriálu Vesničan

Nejen jako na majitele fascinujícího hlasu, ale i jako na skvělého herce vzpomínající kolegové a diváci na zesnulého Aloise Švehlíka. Malou ukázku jeho umu nabízí i komediální seriál Vesničan z...

2. dubna 2025  12:12

Kmotr, Sedm statečných, Profesionálové či Dundee. V českém znění Alois Švehlík

Jednou z domén hereckého projevu Aloise Švehlíka byl okamžitě rozpoznatelný hlas. Uměl s ním skvěle pracovat, dokázal navodit pocit plíživého ohrožení a během dvou vět si zjednat respekt a autoritu....

2. dubna 2025  11:29

Díky za ty historky, Lojzíku! Na Švehlíka vzpomínají Prachař, Mádl i Zelenka

Jako na osobnost, ikonu a originálního člověka vzpomínají herečtí kolegové na herce Aloise Švehlíka. „Měli jsme ho moc rádi,“ uvedl mimo jiné pro iDNES.cz David Prachař, který se Švehlíkem dlouhé...

2. dubna 2025  9:21,  aktualizováno  10:11

Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let

Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....

2. dubna 2025,  aktualizováno  8:38

Kvalitní život? Zajít na vernisáž a o víkendu na lyže, ne mít šest televizí, říká umělec

David Strauzz začínal jako graffiti umělec, po studiích na OCAD University v Torontu se přesídlil do Bostonu v USA a dnes již desátým rokem tvoří a žije v Praze. Kanaďan s českými kořeny by za život...

2. dubna 2025

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

2. dubna 2025  6:35,  aktualizováno  7:23

Děda, který přežil gulag, i slavný ruský malíř. Aleš Brichta nejen o svých předcích

Premium

Tmavé brýle, dlouhé vlasy a pověstné cigárko se skleničkou ostřejšího moku v ruce. To je zpěvák, skladatel a textař Aleš Brichta, jedna z nejvýraznějších postav české hudební scény a průkopník metalu...

1. dubna 2025