Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stát už přišel skrblením na podpoře filmu o miliardu, peníze stále nejsou

  • 2
Státem deklarovaná podpora filmového průmyslu a domácí filmové tvorby stále nenachází odezvu v podobě přiznání potřebných peněz. Nový zákon o audiovizi, který vláda schválila v únoru, je teprve v Senátu.

Pokus ministerstva kultury zajistit finanční podporu původní domácí tvorbě i ze státního rozpočtu v úterý vláda odsunula o měsíc.

Státní fond na podporu kinematografie letos kvůli změně legislativy rozdává filmovým tvůrcům symbolickou korunu s příslibem podpory v budoucnu. Pobídky zahraničním štábům se letos vyčerpaly na jaře a ani přes opakované žádosti ministerstva kultury resort financí peníze nepřidal.

Fond na podporu kinematografie léta rozděluje pouze peníze získané mimo státní rozpočet. Přestože se tvůrci nového zákona o audiovizi snažili zapojit rozpočet do financování fondu, v připomínkovém řízení tento návrh neobstál. Ministerstvo proto znovu navrhuje vládě, aby do fondu i na filmové pobídky stát více přispíval.

Návrh počítá se 150 miliony korun do fondu, 50 miliony na digitalizaci a restaurování a 300 milionů korun na filmové pobídky. Návrh prošel všemi resorty bez připomínek, podporu mu však kromě předkládající ministryně kultury vyjádřili jen ministr průmyslu Martin Kuba a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Návrh byl odložen k dalšímu projednání o měsíc.

Program podpory filmového průmyslu v ČR funguje od roku 2010, lidé z oboru ale kritizují jeho nesystematičnost, o sumě na každý rok se rozhoduje vždy až se státním rozpočtem. Navíc letošních 300 milionů korun štáby rozebraly začátkem roku. Kvůli nízkým pobídkám jen loni Česko přišlo podle odborníků o miliardu korun.

Pro letošní rok vláda navýšení pobídek opakovaně odmítla, v úterý ministerstvo kultury předložilo návrh, který počítal s podporou na léta 2013 až 2017. "Pokud vláda řekne, že filmové pobídky nebude podporovat, můžeme říci všem lidem z filmových profesí, ať si najdou práci třeba v Maďarsku, oni budou odvádět daně tam," diví se ředitelka odboru audiovize ministerstva kultury Helena Fraňková, proč stát nechce podpořit dobře nastartovaný projekt, který generuje příjmy do státního rozpočtu. A pokud nebude stát podporovat filmový průmysl, nemusí fungovat ani fond, protože všichni odejdou za prací pryč a nebude nikdo, kdo by domácí kinematografii vytvářel, dodává.

To, že chybějí peníze fondu na podporu kinematografie, souvisí s přijetím novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Podle ní Česká televize do fondu neodvádí výnosy z reklam, soukromé televize tuto sumu uhradí až příští rok. Letos fond rozdělí 130 milionů korun, tedy zhruba polovinu částky, kterou měl k dispozici loni. Ministerstvo kultury se snažilo vyjednat s komerčními televizemi, aby část peněz poskytly ve formě záloh už letos.To se však nepovedlo.

Komerční televize mají do fondu dávat nejméně 150 milionů korun ročně. To vyplývá také z vládního návrhu zákona o audiovizi, který na své současné schůzi projedná Senát. Jeho školský výbor navrhl, aby stát posílal do fondu stejnou částku jako ostatní přispěvatelé. Jiní senátoři se ale obávají, že se tímto doplněním přijetí zákona pouze zbrzdí. Podobnou pasáž už ve Sněmovně neúspěšně prosazoval předseda poslanců TOP 09/STAN Petr Gazdík. Prodlevu by pak mohlo přinést i případné veto prezidenta.

,