Podpora české literatury vyvolává také rozpaky

Praha - Ministerstvo kultury hodlá v příštím roce rozběhnout nový podpůrný program s názvem Česká knihovna, který by měl částečně řešit hned několik neuralgických bodů literární scény a knižního trhu. Základní idea, jež spočívá v podpoře nekomerční české literatury, vychází ze zahraničních příkladů a v podstatě všichni s ní souhlasí. Určité rozpaky - zvláště pak na straně knihkupců, ale i nakladatelů - však vzbuzuje její praktické provedení.
Projekt, v jehož rámci úřad veřejným knihovnám přispěje na nákup děl původní české tvorby, má dostat do knihovních regálů nekomerční českou tvorbu, na kterou knihovny nemají. Tím se ulehčí i nakladatelům, neboť prodají více knih. A teoreticky tak budou moci zaplatit i lepší honoráře autorům, kteří se dnes dokonce vzdávají jakékoli odměny, aby jejich práce vyšly. Mechanismus je navržen následovně: nakladatelé ministerstvu předloží soupis titulů, které hodlají umístit v knihovnách. Literární rada vybere určitý počet publikací a takto vzniklý seznam poskytne knihovnám. Ty si objednají knihy, které pak ministerstvo pro-střednictvím Technického ústředí knihoven centrálně odkoupí přímo od nakladatelů a rozešle. V příštím roce úřad uvolní na projekt tři miliony korun.
"Problém je v tom, že projekt zcela obchází knihkupeckou síť," vyjadřuje Soňa Kolářová z klatovského knihkupectví Léto obavy řady svých kolegů. Knihovny si totiž v řadě míst, zvláště pak v menších městech, pořizují knihy u tamních maloprodejců. "Teď si u nás část české produkce kupovat přestanou. Připouštím, že může jít jen o zlomek nekomerční tvorby, který netvoří velkou část tržeb, jenže my jsme dnes rádi za každou prodanou knihu," tvrdí Kolářová, která spolupracuje se čtyřmi veřejnými knihovnami. Marta Pátková z chebského knihkupectví v Grünnerově domě sdílí její argumenty: "Knihovny patří mezi naše menší, ale pravidelné a jisté odběratele."
Pražský nakladatel Ivo Železný, který byl spolu s Jitkou Uhdeovou z nakladatelství Atlan