Jan Cina ve hře Podivný případ se psem

Jan Cina ve hře Podivný případ se psem | foto: Richard Kocourek

Kdo propíchl psa vidlemi? Do Kalichu dorazil úspěšný Podivný případ

  • 0
V úterý se v Praze poprvé představí velký divadelní hit Podivný případ se psem. V Kalichu se jeho režie ujalo oceňované tvůrčí duo SKUTR. V hlavní roli autistického chlapce se objeví Jan Cina.

Nejdříve vyšla kniha. Pod titulem Podivný případ se psem ji v roce 2003 vydal britský spisovatel Mark Haddon. Příběh o chlapci trpícím Aspergerovým syndromem, který se snaží přijít na kloub záhadné smrti sousedovic psa, jehož kdosi propíchl vidlemi, se stal bestsellerem. Devět let poté sklidila stejný úspěch i divadelní hra, kterou na základě knihy pro londýnské Royal National Theatre vytvořil Simon Stephens. Následovala uvedení ve West Endu i na Broadwayi a dále po celém světě. U nás si hitu postupně všimli na Kladně, v Brně (recenze zde), v Liberci a Ostravě.

Pražské divadlo Kalich se činoherní hit rozhodlo spojit s režisérskou hvězdou dua SKUTR. Dvojice Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka je přitom známa hlavně pohybovými kusy. „Je to pohled do vnitřního světa autistického kluka. A to je klíč, který často volíme, rádi zobrazujeme vnitřní světy lidí,“ vysvětluje Lukáš Trpišovský. „Spousta předloh našich inscenací samy o sobě pohybové nejsou, ten způsob práce s pohybem si ale najdeme vždycky,“ doplňuje Martin Kukučka.

Simona Babčáková, Hana Vagnerová a Jan Cina ve hře Podivný případ se psem
Marek Daniel a Simona Babčáková ve hře Podivný případ se psem
Záběr ze zkoušek hry Podivný případ se psem

Scéna v Kalichu se během představení promění v bílou nepravidelnou místnost s několika vchody, která podle Kukučky představuje Christopherovu mentální krajinu. Dvojice režisérů přitom Aspergerův syndrom nijak cíleně nezkoumala. „Není to primárně hra o autismu, navíc v té hře je už hrozně moc vodítek obsažených,“ vysvětluje Trpišovský.

Na hlavní roli se ale musel důsledně připravit Jan Cina. „Mám známé, co pracují s autisty, tak jsem se s nimi sešel. Viděl jsem děti od šesti let až do devatenácti, zajímal jsem se, jak se mají, co je trápí. Četl jsem i nějaké knihy,“ popisuje.

„Na začátku jsme si ale řekli, že nechceme dělat realistický obraz autisty, že to není film,“ upozorňuje. „Je to naše vidění autistického světa. Navíc každý autista je originál,“ dodává Cina. Na pódiu mu je oporou Hana Vagnerová v roli Christopherovy terapeutky. „Začte se do jeho knížky a prožívá s ním jeho příběh,“ popisuje svou roli herečka, která s Cinou absolvovala všechna setkání.

„Překvapila mě metoda Son-rise. Spočívá v tom, že se terapeut dostane přímo do autistického světa. Snaží se stát autistou, aby ho pochopil a stal se mu kamarádem a pomohl mu rozšířit pohled na svět,“ vysvětluje Vagnerová.

Pro Kalich není Podivný případ se psem úplně klasický kus do repertoáru. „Je to psychologická hra. Je ale napsaná tak, že se může otevřít úplně všem,“ láká Martin Kukučka.

Hlavní roli měl původně alternovat ještě Jiří Mádl. „Jeho nástup do inscenace probereme až v nové sezoně,“ upřesnil mluvčí scény Jaroslav Panenka. Podivný případ se psem má premiéru v úterý. Vedle Ciny a Vagnerové se v něm dále objeví například Simona Babčáková, Petr Vančura či Marek Daniel.