Miroslava Ratzingerová - bez názvu

Miroslava Ratzingerová - bez názvu (výstava art brut, 2006) | foto: Galerie hlavního města Prahy

Podívejte se na místo zla!

Mladí umělci se s okouzlující nonšalancí prezentují na internetu, v Brně sídlí zlo, v Praze šílenství a v Dolních Kounicích dochází ke zpřítomnění.

TIP TÝDNE
Dorit Margreiter - videoinstalaceV brněnské Moravské galerii probíhá výstava rakouské umělkyně Dorit Margreiter, která se  věnuje hlavně souvislostem filmu a televize ve vztahu k architektonickému a sociálnímu vnímání prostoru.

Videoinstalace vytvořená v Moravské galerii v Brně je modifikací výstavy, která měla premiéru v Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien na přelomu let 2004/2005. Ukazuje konkrétní pozdně modernistický rodinný dům, navržený americkým architektem Johnem Lautnerem, jenž byl v mnoha hollywoodských filmech prezentován jako "místo zla".

Dorit Margreiter se dotýká této "architektonické noční můry" z mnoha úhlů, aby zpochybnila konvence filmové reprezentace a při tom předložila v rámci interakcí v architektonickém prostoru nové neočekávané způsoby jejího užití.

Umělkyně se obrací k tradičnímu členění architektury, ale i například ke genderově specifickým konotacím prostoru a významu. Titulek její filmové instalace je narážkou na adresu 10104 Angelo View Drive, situovanou v kopcích nad Los Angeles, kde byly snímky realizovány (výňatek z průvodního textu Jiřího Pátka).

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
Kateřina Závodová - Patizon (video, 2006)Charming Nonchalance.
Mrkněte se na stránky on-line galerie www.nogallery.info, kde najdete aktuální projekt Nog a Alice Nikitinové Charming Nonchalance, jehož původním záměrem bylo ukázat neznámé autory z východu, ale nakonec se projekt rozšířil o další umělce, které spojuje ironie, bláznovství, absurdita a práce s nízkým žánrem.

CO SE DĚJE
Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích Zpřítomnění IV.
V areálu  původně ženského kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích se od 1. září koná již čtvrtý ročník sympozia Zpřítomnění, jehož kurátorem je doc. Petr Veselý, který dal ve výtvarné části příležitost k realizování  projektů pouze  ženám (viz původ kláštera). Muži potom budou vystavovat  svoje básně. 

Bylo vyzváno přes dvacet umělkyň a asi deset básníků, z nichž většina účast přijala. Mezi vyzvanými jsou např. Anežka Kovalová ze Sobotína, Klára Bočkayová z Bratislavy, Inge Kosková z Olomouce, Eva Výborná z Českých Budějovic, Magdalena Vovsová z Prahy, Markéta Varádiová ze severních Čech, Jennifer Helia de Felice pocházející z New Yorku, Dana Chatrná, Barbora Klímová a Marie Filippovová z Brna, z básníků dále např. Pavel Švanda, Jiří Kuběna, Mirek Holman, Zbyněk Fišer, Pavel Preisner, Zdeněk Volf, ale také J. H. Krchovský...

Další novinkou je i to, že vedle hlavní části sympozia proběhnou i další dva výtvarné projekty na jiných duchovních místech města: v synagoze se představí samostatnými fotografickými projekty Andrej Bielak a Libor Teplý; kurátor Petr Veselý spolu s Liborem Jarošem budou svoje práce prezentovat v kostele sv. Barbory.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Miroslava Ratzingerová - bez názvuArt Brut.
V prostorách domu U Kamenného zvonu Galerie Hlavního města Prahy končí v září výstava výběru ze sbírky abcd, která je jednou ze dvou největších evropských kolekcí art brut – specifické sféry neprofesionálního umění, jež zahrnuje výtvarný projev neškolených autorů, kteří nezřídka tvoří pod vlivem duševní choroby či v transu, jakého dosahují spiritistická média.