Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte na práci porotců, kteří rozhodují o vítězi Czech Press Photo

  9:55aktualizováno  13:55
O letošním vítězi fotografické soutěže Czech Press Photo, jehož jméno bude známé 10. října, rozhoduje jedenáctičlenná porota. Pod vedením Andreje Reisera, který je pravidelným členem komise od roku 1995, v ní zasedlo osm fotografů. Seznamte se s nimi a podívejte se, jaké snímky mají ve svém portfoliu.

Autorem této fotografie je předseda poroty Czech Press Photo Andrej Reiser. | foto: archiv CPP

ANDREJ REISER

Czech Press Photo 2011 - Andrej Reiser

Fotograf (Česká republika)
Předseda Czech Press Photo; člen poroty 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998, 1997, 1996, 1995

Narodil se Žilině. Poté v Praze absolvoval Střední průmyslovou školu grafickou a Folkwang Schule v Essenu se specializací na fotografii a design. V roce 1968 emigroval do Německa. Jako fotoreportér pracoval pro časopisy Stern, Geo, Der Spiegel. Zároveň je dopisovatelem časopisu Geo v Moskvě a spoluzakladatelem obrazové agentury Bilderberg v Hamburku. Od 1989 žije v Praze.

Z tvorby Andreje Reisera

Z tvorby Andreje Reisera

Czech Press Photo 2011 - Celina Dunlop

CELINA DUNLOP
Obrazová editorka a editorka on-line videoprodukce The Economist (Velká Británie)
Porota 2011

Rodačka z Velké Británie je od roku 1990 obrazovou redaktorkou listu The Economist odpovědnou za obrazovou složku všech médií vydavatelství. Zároveň je členkou poroty velkoprojektu This Working Life 2007. Účastnice panelových diskusí o fotografii přednáší na univerzitách o fotografickém autorském právu, zabývá se fotografickým výzkumem v oblasti dějin fotografie. V roce 2008 její dokument o známém masakru v My Lai získal cenu FPA za rozhlasový příběh a Cenu BBC za rozhlasovou žurnalistiku. Její online videa o světovém fotožurnalismu se zaměřují na obrazovou historii velkých témat, např. život za Berlínskou zdí nebo dětské nevěsty v Afghánistánu.

MLADEN ANTONOV

Czech Press Photo 2011 - Mladen Antonov

Šéfredaktor AFP foto (USA)
Porota 2011, 2010

Pochází z bulharské Sofie, kde studoval na Národní akademii divadelního a filmového umění. V letech 1990-1991 fotografoval pro agenturu Reuters pád komunistického režimu v Bulharsku. V letech 1991-2002 působil jako fotoreportér EPA (zachycoval válečné události v Chorvatsku, Slovinsku a Bosně, politické převraty v Moskvě, Tbilisi a krizové události v Kosovu), působil jako šéfreportér EPA v Rusku. Následujících pět let byl šéfreportérem AFP pro Evropu, Afriku a země bývalého SSSR. V roce 2007 se posadil na židli šéfredaktora fotografické divize AFP v Paříži, od letošního roku je šéfredaktorem AFP foto ve Washingtonu.

Z tvorby Mladena Antonova

Z tvorby Mladena Antonova

WALTER BERGMOSER

Czech Press Photo 2011 - Walter Bergmoser

Pedagog, kurátor (Německo)
Porota 2011

Narozen v Augsburgu (Německo). Absolvent designu na Fachhochschule v Augsburgu, fakulty umění a designu na Univerzitě v Kasselu, studium designu v USA. Jako pedagog působil na katedře fotografie FAMU v Praze, na Bauhaus University ve Výmaru, na Univerzitě Ilmenau v Německu a na Univerzitě v Erfurtu, na Univerzitě umění a designu v Helsinkách ve Finsku, na Chung-Ang University v Soulu v Jižní Koreji. Dále je kurátorem několika desítek výstav, autorem performancí, videí, filmů a řady článků v uměleckých časopisech.

TOMASZ GUDZOWATY

Czech Press Photo 2011 - Tomasz Gudzowaty

Fotograf (Polsko)
Porota 2011

Absolvent Varšavské univerzity se řadu let zabýval sociálním dokumentarismem, v posledních letech ho zaujalo fotografování nekomerčních sportů, které nejsou předmětem zájmu médií, jsou atypické, exotické, stojí vně hlavní popularity. Své snímky publikuje v Max Magazine, L´Equipe, The Guardian, Newsweek, Time, Forbes, British Journal of Photography. Je autorem několika fotografických knih, několikanásobným vítězem významných mezinárodních soutěží – World Press Photo, Pictures of the Year, NPPA Best of Photojournalism. Spolupracuje s fotoagenturou Focus v Hamburku a Yours Gallery ve Varšavě.

Z tvorby Tomasze Gudzowatého

Z tvorby Tomasze Gudzowateho

PETR JOSEK

Czech Press Photo 2011 - Petr Josek

Fotograf Reuters (ČR)
Porota 2011

K profesi fotoreportéra se rodák z Brna dostal přes různá zaměstnání – od asistenta kamery a filmové a televizní produkce až po laboranta a fotoreportéra České tiskové kanceláře. Od 1990 je Josek reportérem agentury Reuters, pro kterou fotografoval dramatické události v Bosně, Chorvatsku, Srbsku, pobaltských republikách, v Albánii, oba převraty v Rusku, život v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu. Je držitelem řady novinářských ocenění, mimo jiné je autorem nejznámější Fotografie roku soutěže Czech Press Photo z roku 1997.

Z tvorby Petra Joska

Joskova fotografie z povodní

YONG-HWAN LEE

Czech Press Photo 2011 - Yong-Hwan Lee

Pedagog Chung-Ang University (Jižní Korea)
Porota 2011

V současné době je Yong-Hwan Lee profesorem fotografické katedry Chung-Ang University, na které sám studoval fotografii a video. Dále je prezidentem Společnosti korejských fotografů, poradcem Sam-Sung Digital Imaging Corporation, ředitelem Daegu Photo Biennale. Vyzkoušel si i vedení dvou galerií (Seojin Gallery a Goto Gallery).

PÉTER KORNISS

Czech Press Photo 2011 - Péter Korniss

Fotograf, kurátor (Maďarsko)
Porota 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006

Korniss se narodil v rumunském Koloszváru, od raného mládí ale žije v Maďarsku. Je absolventem studia práv na univerzitě v Budapešti. Jako dokumentární fotograf strávil přes čtyřicet let zachycováním mizejícího vesnického života a kultury. Od konce 70. let dokumentoval téměř celé desetiletí život vesničana pracujícího ve městě. Je autorem řady fotografických knih, z nichž nejznámější jsou Heaven Bridegroom (1975), Passing Times (1979), The Guest Worker (1988), Inventory – Pictures from Transylvania (1998), Attachment (2008). Je členem Mezinárodního poradního The W. Eugene Smith Foundation (USA). Zároveň je členem Maďarské akademie umění. V roce 2007 pak založil Sony World Photographic Academy (Velká Británie). Je jediným trvalým zahraničním členem mezinárodních porot Czech Press Photo.

Péter Korniss - Evening Shower (ze série The Guest Worker, 1978-88)

Péter Korniss - Evening Shower (ze série The Guest Worker, 1978-88)

MARIAN PAUER

Czech Press Photo 2011 - Marian Pauer

Pedagog, publicista, kurátor (Slovensko)
Porota 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2011

Absolvent studia žurnalistiky na Komenského univerzitě v Bratislavě svou profesionální kariéru začal jako asistent kamery Československé televize v Bratislavě. V roce 1972 začal pracovat jako novinář. Spolupracoval s japonskou tiskovou agenturou Kyodo News. Od 2007 je ředitelem mediálního institutu na Fakultě médií v Bratislavě (dnes Paneuropean University). Napsal nebo se podílel na přípravě více než dvou desítek knih o fotografii, jako kurátor stál u dvou stovek výstav doma i v zahraničí. Je laureátem Ceny Egona Erwina Kische, držitelem řady ocenění a členem řady mezinárodních porot.

TSVETAN TOMCHEV

Czech Press Photo 2011 - Tsvetan Tomchev

Fotograf, pedagog, ředitel soutěže Bulgarian Press Photo (Bulharsko)
Porota 2011, 2010

Bulharský absolvent fotografické vysoké školy na univerzitě v Sofii pracuje v nejrůznějších denících a týdenících od roku 1983. Naposledy byl zvláštním korespondentem deníku Trud v Čečensku, Iráku a dalších válečných teritoriích. Je autorem televizních dokumentárních filmů, kurátorem fotografických výstav, držitelem řady bulharských novinářských cen. V roce 2002 se stal předsedou nadace Bulgarian Press Photo. Organizuje národní soutěže a výstavy Bulgarian Press Photo. Od 2009 je pedagogem fotožurnalistu na Art College v Sofii.

Z tvorby Tsvetana Tomcheva

Z tvorby Tsvetana Tomcheva

SILVIA OMEDES ALEGRE

Czech Press Photo 2011 - Silvia Omedes Alegre

Kurátorka, pedagožka, publicistka, zakladatelka a ředitelka nadace Photographic Social Vision (Španělsko)
Porota 2011

Silvia Omedes Alegre si k oboru dokumentární fotografie přibrala i filmovou produkci, obojí na New School for Social Studies v New Yorku. Profesionální kariéru začala jako kurátorka uměleckých galerií ve Španělsku a asistentka kurátora v Guggenheim Museum v New York City. Před deseti lety začala pracovat jako výstavní koordinátorka Centra pro současnou kulturu v Barceloně. Je rovněž kurátorkou nezávislých výstav ve Španělsku a redaktorkou knižního vydavatelství Blume, spolupracuje jako externí redaktorka s fotografickým časopisem Ojodepez. Přednáší dokumentární fotografii mimo jiné i na kurzech Masterclass World Press Photo. Skrze barcelonskou nadaci Photographic Social Vision, kterou založila a v jejímž čele působí, podporuje fotožurnalismus prostřednictvím výstav, přednášek, diskusí, dokumentárních filmů a fotografických publikací.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ferda Mravenec, Brouk Pytlík a laso, 1948
Výstava připomíná devadesát let od zrodu Sekorova Ferdy Mravence

Od pátku po celé prázdniny si můžou děti zdarma prohlédnout ilustrace Ondřeje Sekory. Výstava nazvaná Ferda Mravenec 90 se koná v pasáži Paláce Koruna na...  celý článek

Na Malostranském náměstí je nový Prastánek umělce Skály.
VIDEO: Skála vztyčil svůj Prastánek, poslouží k občerstvení duše i těla

Od čtvrtečního večera má pražské Malostranské náměstí novou dominantu. Na místě bývalého parkoviště stojí více než šest metrů vysoký Prastánek z dílny...  celý článek

Malíř a ilustrátor Karel Franta měl být podle rodinné tradice hudebníkem.
Zemřel výtvarník Karel Franta. Psal i kreslil komiks Malý Vinnetou

Ve věku 89 let zemřel ve středu ve svém pražském domově výtvarník Karel Franta. ČTK to dnes oznámil básník František Novotný, který s ním vydal tři sbírky a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.