
Bazarem proměn (obal alba)
S písněmi Vladimíra Mišíka vyrostla nejen řada rockových muzikantů. Vydavatelství Indie Scope se rozhodlo vzdát poctu této rockové legendě nahráním a vydáním alba Bazarem proměn: A Tribute to Vladimír Mišík. Vydavatelství oslovilo různé muzikanty české a slovenské nezávislé hudební scény, aby si vybrali nějakou píseň, kterou mají nejraději z bohaté diskografie Vladimíra Mišíka a nahráli coververzi této písně.
Na výsledné nahrávce se nakonec objeví 22 skladeb, které nahráli například Jan P. Muchow, Ille, Jan Spálený & ASPM, Tara Fuki, Mňága & Žďorp, ZVA 12-28 Band, Lesní zvěř, Ladě, Bratři Orffové, Kieslowski, Boris Carloff, Květy a řada dalších.
Tvorba Vladimíra Mišíka má mezi muzikanty velký respekt. „Mišíkova tvorba mne oslovila vším, čím může tvorba jednoho oslovit druhého,“ říká například Michael Kubesa z kapely Ladě. „Muzika otevírala bránu srdce a nevědomí. City, utajené touhy a bolesti se smísily, do toho přišel podobně intenzivní zásah textem. Člověk měl dojem, že vnímá vším, co má a mnohdy i tím, co do té doby neměl.“
„Nemohu pominout, že Vladimír Mišík a lidé kolem něj byli pro mne i životní vzory. Plně jsem jim důvěřoval, i když jsem je neznal. Formovali mne. Dodnes si v sobě nesu tohle milé prokletí. Nemohu přijmout tvorbu umělce, když vím, že si ho neumím vážit jako člověka,“ dodává Kubesa. A tento vztah k tvorbě a osobě Vladimíra Mišíka sdílí většina zúčastněných hudebníků na tomto projektu.
Jan Spálený o svém podílu na projektu Bazarem proměn
Výsledná kompilace Bazarem proměn: A Tribute to Vladimír Mišík ukazuje rozmanitost nejen nezávislé hudební scény, ale i rozdílnost přístupu s jakou se noví interpreti chopili originálu. A tak se na albu snoubí elektronika s písničkářskou něhou i zachování pocitu doby vzniku původní skladby, konfrontované soudobým remixovým obalem skladby.
Někteří ze zúčastněných se drželi původních verzí skladeb, aby naopak řada z nich zachovala z originálu jen fragmenty. „Já a náš bubeník Aleš Pilgr máme hodně rádi desku Etc...4, která je zcela nedoceněná,“ říká Martin E. Kyšperský z Květů. „Částečně za to může zvláštní zvuk elektrických bicích, ale nám přijde dost úžasný, a dnes i - překvapivě ! - moderní. A v těch skladbách je duch doby, udělali jsme tedy píseň Návštěvní den, ale jsou v ní kousíčky textu všech ostatních skladeb na oné zmiňované desce.“
Martin E. Kyšperský o Vladimíru Mišíkovi
„Vždy mě překvapovaly nezvykle krásné texty ve spojení s jeho hudbou a hlavně hlasem, který je tak trochu řezavý a zároveň hladivý,“ konstatuje Jiří Hradil z kapely Lesní zvěř. „Podařilo se mu přežít socialismus a přitom zůstat čestným člověkem. Jeho hudba je svobodná.“
Bazarem proměn: seznam skladeb a jejich interpretů 1. Slunečný hrob - Musica folklorica |