Smrtonosná past 4.0 - Bruce Willis - snímek z filmu

Smrtonosná past 4.0 - Bruce Willis - snímek z filmu | foto: Bontonfilm

S miliardou korun už snad Bruce Willis z Česka neuteče, pomohou pobídky

  • 107
Návrh na navýšení rozpočtu takzvaných filmových pobídek o 100 milionů korun předloží na středečním zasedání vlády ministryně kultury Alena Hanáková. Letošních 300 milionů korun totiž filmové štáby rozebraly už začátkem roku.

Podle vyhodnocení Programu podpory filmového průmyslu, které je součástí zmíněné žádosti, se veřejným rozpočtům formou výnosů a úspor vrací 118 procent vyplacené podpory.

Předkládaný materiál ukazuje, že zvýšení této částky by pozitivně ovlivnilo čistý výnos. Loni program dal filmařům 260,7 milionu korun, ty se veřejným rozpočtům vrátily navýšené o odhadem 45,8 milionu Kč. Větší objem prostředků totiž do Česka přiláká více zahraničních produkcí.

Přínosem je i propagace Česka v zahraničí, podpora zaměstnanosti, turistického ruchu i rozvoj exportu takzvaných high-end služeb. Zahraniční projekty přivedou do Česka hvězdy, jako byl předloni hollywoodský herec Tom Cruise, v roce 2011 Mads Mikkelsen z Dánska či letos Gérard Depardieu a oscarová dánská režisérka Susanne Bierová.

Program podpory filmového průmyslu v Česku funguje od roku 2010. Daná suma je součástí rozpočtu ministerstva kultury, filmové štáby mohou žádat proplacení až 20 procent z peněz prokazatelně utracených za natáčení v daném roce. Obdobné pobídky mají Irsko, Británie, Francie, Německo, Maďarsko a dalších šest evropských zemí.

Částka původně určená na letošek by podle odborníků stačila sotva pro dva větší filmové projekty; přitom zájem mají i menší evropské produkce. Jen loni tak Česko přišlo podle České filmové komise o miliardu korun, kterou tu mohli utratit američtí filmaři při natáčení Smrtonosné pasti 5 s Brucem Willisem; štáb pak natáčel v Maďarsku.

Podle studie zadané ministerstvem kultury si pobídky i za krátkou dobu fungování na sebe víc než vydělaly. Například producenti Mission Impossible 4 tu utratili za výrobky a služby přes 450 milionů korun. Z programu tak vedle domácích filmařů profitují hotely, dopravní společnosti i firmy nabízející catering. Už v červnu ministerstvo evidovalo dalších 40 projektů žádajících o příspěvek. Filmaři považují za vyhovující částku blížící se ročně miliardě korun. Kritizují nesystematičnost, kdy se o ní každý rok rozhoduje až se státním rozpočtem, což komplikuje rozhodování zahraničních štábů.

,