Ztracené civilizace - Ztracené civilizace(obálka knihy) | foto: Universum

Po stopách ztracených civilizací

Obrazové publikace všeho druhu stále táhnou. A ty, zabývající se starými civilizacemi dvojnásob. Není divu - Brdy nejsou Chichén Itzá...

Ztracené civilizaceAusten Atkinson: ZTRACENÉ CIVILIZACE
Kniha svým podtitulem Znovuobjevování starověkých památek novou technologií sama sebe poněkud přeceňuje. Jakkoli je řeč i o moderních metodách satelitní a magnetické fotografie či radarového výzkumu, autor převážně těží z již dříve zveřejněných výsledků klasických archeologických výzkumů. Nicméně se zájemcům dostává do rukou reprezentativní shrnutí našich znalostí o dvaceti lokalitách v Americe, Středomoří, na Středním Východě a v Asii,v nichž žily civilizace, nad jejichž úrovní dnes zůstává rozum stát.
Vydal: Universum

SamurajStephen Turnbull: SAMURAJ
Populárně zpracovaná historie fenoménu, který dodnes táhne zejména díky klasické japonské filmové produkci i jejím západním nápodobám. Autor za pomoci bohatého obrazového doprovodu vypráví historii japonských válečníků, popisuje jejich organizaci, každodenní život, seznamuje s jejich zbrojí a oděvem (díky průhledným listům čtenář může "svému samurajovi" obléknout všechny vrstvy), sečnými a střelnými zbraněmi i bojovou taktikou.
Vydal: Metafora

MayovéDavide Domenici: MAYOVÉ
První kniha z plánované rozsáhlé řady obrazových publikací Poklady starobylých civilizací se věnuje středoamerickým předkolumbovským kulturám Olméků a Mayů. Ze všech tipů dnešní várky je právě zde kladen největší důraz na obraz. Text uvádí to nezbytné k dějinám obou zaniklých civilizací, působivé ukázky především uměleckých děl a architektury ovšem "hrají" v knize mnohem víc. Rozvinutá hmotná kultura, která souvisela s bohatým duchovním životem, válečnictvím, ale i znalostí písma či kalendáře, okouzluje i po mnoha staletích.
Vydal: Universum