Po Českých Budějovicích přišel Hadrián i do Prahy

Zájem o dílo obrozeneckého dramatika Václava Klimenta Klicpery se objevoval v českém divadle vždy ve vlnách, ale nikdy úplně nevymizel. Totéž platí i pro Národní divadlo, které se čas od času k obrozenecké dramatice 19. století i ke Klicperovým hrám vrací. Poté, co v listopadu minulého roku uvedlo po stopadestáti letech Hadriána z Římsů Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, nastudoval režisér Ivo Krobot tuto hru v pražském Národním divadle.

"Klicpera dosáhl ve svých komediích mistrovství," tvrdí dramaturg inscenace Miloslav Klíma. "Jeho postavy jsou vyhraněnými komediálními typy, ale autor je zároveň schopen psychologických vhledů do jejich povah. Tato metoda umožňuje nadhled, ale brání posměchu."

Hadrián z Římsů se na první scénu vrací pošesté. Tentokrát v úpravě režiséra Ivo Krobota a Vladimíra Procházky, která vznikla před deseti lety pro Činoherní klub, kde se však Krobotova inscenace hrála jen krátce. Úprava není parodická, ale zdůrazňuje nadhled, který je už v Klicperově textu. Ivo Krobot, který je režisérem i dnešní inscenace, si ke spolupráci pozval svůj tehdejší tým, především scénografa Luboše Hrůzu.

Hadrián z Římsů
(Národní divadlo, Praha)

režie Ivo Krobot
scéna Luboš Hrůza
kostýmy Luboš Hrůza
hudba Jiří Bulis
Lubor Šonka
dramaturgie Miloslav Klíma
hrají Karel Pospíšil
Jitka Smutná
Martina Válková
Petr Bláha
Ondřej Pavelka
Vladimír Javorský
Jiří Reidinger
Petr Motloch
"Společně jsme se snažili navázat na tradici naivních ochotnických představení. Chtěli jsme udělat rodinnou inscenaci, milou a barevnou," řekl režisér Ivo Krobot. Obrozenecká hříčka je pro něj oddechem od těžkých témat mezi Shakespearovým Hamletem a Dostojevského Idiotem.

Pro scénografa Luboše Hrůzu, který strávil pětadvacet let v Norsku, byl před deseti lety Hadrián z Římsů šokujícím návratem k českému divadlu. S obrozeneckou dramatikou, jejíž význam nepřekračuje hranice české kotliny, se v zahraničí neměl možnost vůbec setkat.

"Tehdy to byl objev. Klicpera se samozřejmě nedá srovnat se svým současníkem Goethem, ale jeho hry jsou milé. Nedá se v nich hledat něco, co tam není - naopak se musíme pomazlit s tím, co tam je," řekl Hrůza.

RECENZI představení
si můžete přečíst ZDE

Z původní Krobotovy úpravy zůstaly i písně Jiřího Bulise, které pro novou inscenaci doplnil Lubor Šonka. Hudbu bude orchestr dechových nástrojů provozovat živě přímo na jevišti. Naopak úplně jiné je obsazení. Titulní postavu Hadriána z Římsů hraje Vladimír Javorský, jeho partnerku Ruměnu Martina Válková. Pro oba je to první setkání s touto hrou, i když Javorský jako student JAMU kdysi objížděl chmelové brigády s improvizací na téma Hadrián s Římsů. Svou nynější práci charakterizuje slovy: "Radost a řemeslo a k tomu to mazlení."

Z představeni Hadrián z Římsů.

Z představeni Hadrián z Římsů.

Z představeni Hadrián z Římsů.

Martina Válková hraje Ruměnu v představeni Hadrián z Římsů.

Z představeni Hadrián z Římsů.

Z představeni Hadrián z Římsů.