Finále Plzeň 2002 - V. Michálek a M. Ondříček

Finále Plzeň 2002 - V. Michálek a M. Ondříček - Vladimír Michálek a Miroslav Ondříček (zleva) na festivalu Finále Plzeň 2002. | foto: MF DNES

Plzeňský festival vyhrálo Babí léto

Nedávno zesnulému herci Vlastimilu Brodskému věnoval symbolicky v sobotu režisér Vladimír Michálek hlavní cenu 15. ročníku bilanční přehlídky českých filmů Finále Plzeň 2002. Jeho snímek Babí léto, v němž hrál Brodský spolu se Stellou Zázvorkovou hlavní roli, získal Zlatého ledňáčka v konkurenci šestnácti soutěžních snímků, které vznikly v tuzemsku od loňského dubna. V kolekci chyběly dva filmy, které se do soutěže nepřihlásily: Jak ukrást Dagmaru Jaroslava Soukupa a Andělská tvář Zdeňka Trošky.

Cenu Kodak Vision za nejlepší debut udělila hlavní porota vedená kameramanem Miroslavem Ondříčkem filmu Divoké včely Bohdana Slámy, zvláštní ocenění pak uměleckému dokumentu Nachové plachty Miroslava Janka. Oba snímky si odnesly i další ocenění: Divoké včely zaujaly porotu složenou ze členů Asociace českých filmových klubů a Nachové plachty zvítězily u studentské poroty.

Diváci dali nejvíc hlasů Roku ďábla Petra Zelenky, zástupci mezinárodní federace filmových klubů si vybrali dva tituly: povídkový Radhošť trojlístku Bohdan Sláma, Pavel Göbl a Tomáš Dobruška a Výlet Alice Nellis. „Nehledali jsme nejlepší český film, ale snímky, které by našly diváky i v mezinárodní klubové síti,“ zdůvodnila volbu předsedkyně této poroty Markéta Sulovská.

Tím výčet cen nekončí. Hned při pondělním zahájení festivalu, který včera skončil promítáním Formanova Amadea, se rozdaly ceny pro nejlepší herečku a herce, o nichž rozhodli čtenáři časopisu Cinema: Tatiana Vilhelmová ji získala za roli ve filmu Divoké včely a Ondřej Vetchý za Tmavomodrý svět. V plzeňských hospodách se ještě před festivalem hlasovalo o nejlepší tuzemský hudební film; v konkurenci Starců na chmelu či Noci na Karlštejně, promítaných na nádvoří pivovaru, zvítězili Rebelové Filipa Renče.

Retrospektiva věnovaná osobnosti světové kinematografie letos patřila Miloši Formanovi; podařilo se získat i snímek Chytilová vs. Forman, který vznikl pro belgickou televizní společnost a nikdy se u nás nepromítal. „Velmi slušná návštěvnost ukázala, že mají diváci o Formanovy práce stále zájem,“ soudí ředitel Finále Ivan Jáchim.

Často vyprodáno bylo i na snímky v doprovodné sekci Kam s ní? - ta se zabývá problematickými momenty historie naší země a letos se zaměřila na holocaust. K unikátům v kolekci dokumentů i celovečerních filmů patřil snímek fašistické propagandy Žid Süss, k jehož uvedení museli organizátoři získat povolení ministerstva vnitra Spolkové republiky Německo. „Film se promítal i školákům nebo dozorcům v koncentračních táborech. Ale viděli ho lidé nejen v Německu, povinně se na něj chodilo také třeba v Čechách,“ uvedla při diskusi k filmu Helena Krejčová z pražského Ústavu soudobých dějin.

Na více než stovku projekcí ve třech promítacích sálech se za týden prodalo téměř 29 tisíc vstupenek. Ředitel Finále Jáchim dodává: „Je to obrovská satisfakce vidět plná kina. A také nás těší reakce dramaturgů zahraničních festivalů: vybrali si na Finále hodně českých filmů do svých programů.“