Umělecký ředitel společnosti Plzeň 2015 Petr Forman | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Umělecký ředitel Plzně Petr Forman se těší na Sokoly i Cirque Trottola

  • 3
Po čtyřech a půl letech čekání a hlavně intenzivních příprav se Plzeň stává Evropským hlavním městem kultury. Úvodní víkend zahajuje celoroční bohatou nabídku programů. Co by doporučily dvě přední tváře z řad organizátorů?

Umělecký ředitel projektu Plzeň 2015 Petr Forman se podílel na dramaturgii jedné ze stěžejních částí celoročního programu, kterou bude takzvaná Sezona nového cirkusu. Nabídne celkem sedmdesát večerů akrobacie i pohybového divadla. Sám by doporučil hvězdy, které dorazí hned ze začátku.

„David Dimitri nebyl nikdy v České republice. Je to absolutní špička. Už má také nějaké roky, ale svým přístupem a profesionalitou dokazuje, že i ve vyšším věku dokáže podávat fantastické výkony. Je to ale hlavně představení, na které může přijít kdokoli,“ láká Forman. Právě švýcarský akrobat David Dimitri hraje zásadní roli už při sobotním zahájení, má v plánu nad hlavami diváků projít po laně z věže františkánského kláštera na věž kostela svatého Bartoloměje (více zde). Dimitri v Plzni dále odehraje své autorské představení L’homme cirque, které je na programu už v pátek 23. ledna.

Při výběru hostů z řad nového cirkusu dbal Forman na to, aby byla představení srozumitelná pro celou rodinu. „Pozval bych ještě na Cirque Trottola. To je parta, která ctí nový cirkus, ale jde si svou cestou a dělá nádherná představení,“ vyzdvihuje umělecký ředitel francouzský soubor, který se u nás naposledy představil na loňském festivalu Letní Letná a v Plzni se předvede 27. ledna.

„Já už jsem starší člověk, sentimentální, takže se těším na choreografii seniorů, kterou dělá mladý slovenský choreograf Peter Jaško se Sokoly. Čtyři sta seniorů se tady v červnu sejde na všesokolském sletu a předvedou choreografii na zimním stadionu,“ doplňuje Forman.

Programový ředitel festivalu Jiří Sulženko by doporučil velké výstavy Jiřího Trnky a Gottfrieda Lindauera, které obě taktéž patří mezi vlajkové projekty Plzně. „ A pak věřím, že se podaří rozhýbat DEPO 2015, což je industriální prostor, kde budou už od letoška sídlit designéři či grafici. Myslím, že bychom tam mohli dostat kus atmosféry Berlína či Londýna,“ upozorňuje Sulženko na nové umělecké centrum, které v rámci evropského hlavního města kultury vzniká. 

“Já osobně mám radost hlavně z projektu Skryté město, protože silně zapojuje veřejnost. Plzeň otvírá zároveň cizincům i domácím,“ poukazuje na interaktivní on-line mapu, do které mohou Plzeňané pomocí speciální aplikace přidávat dobové fotografie a vzpomínky na zavátá místa či pozapomenuté události. „Pro ty co nemají chytrý telefon, máme připravené průvodce a živé procházky po Plzni,“ dodává Sulženko.