Ústředním hudebním motivem pro pasažéry Titanika Kate Winsletovou a Leonarda DiCapria byla píseň My Heart Will Go On

Ústředním hudebním motivem pro pasažéry Titanika Kate Winsletovou a Leonarda DiCapria byla píseň My Heart Will Go On | foto: Profimedia.cz

Písně o lásce: proč těší i otravují zároveň

  • 1
Mohou působit jako nenáročné a leckdy banální písničky, ale love songy přinášejí komerční úspěch. Svým autorům i interpretům. Snad proto je v repertoáru mají i ti největší drsňáci.

Jeden z největších slaďáků devadesátých let je pevně spjatý s velkofilmem Titanic a srdcervoucím objetím Kate Winsletové a Leonarda DiCapria na přídi obřího plavidla. Nechybělo přitom málo a skladba My Heart Will Go On ani nevznikla.

Hitparáda písní o lásce

Žebříček je samozřejmě jen výňatkem z celé moderní historie domácí i zahraniční hudby. Vybírali jsme do něj písničky, které i přes svou známost nemůžou milostné chvíle zkazit. A pokud ano, tak to neznamená nic víc, než že jsme se netrefili do vašeho vkusu.

Píseň vycházející z ústřední melodie filmu totiž měla být u závěrečných titulků původně jen instrumentální. Zpěv si nepřál režisér James Cameron a nezdál se dokonce ani zpěvačce Céline Dion, již na vlastní pěst oslovil autor hudby James Horner. Obávala se totiž, že v takové melodii její zpěv nevyzní dobře, a o opaku ji přesvědčilo až naléhání manažera.

O tom, že se přemlouvání vyplatilo, svědčí pohled na konta všech zúčastněných. Skladba, již Céline Dion údajně nazpívala na první pokus a bez střihů, nakonec získala Oscara, čtyři Grammy, ovládla hitparády po celém světě a hlavně se jí prodalo přes patnáct milionů, čímž se stala jednou z historicky nejúspěšnějších písní a ztělesněním romantiky.

Kanadská zpěvačka Céline Dionová vyrazila po pěti letech na turné Taking ChancesOsobní strážce - Kevin Costner a Whitney Houston

Podobných příběhů komerčních úspěchů (zvlášť ve spojení s romantickým filmem) je hudební průmysl plný. Čtvrtým nejprodávanějším albem všech dob (přes 42 milionů prodaných kusů) je třeba soundtrack k filmu Osobní strážce z roku 1992. Herecký debut katapultoval zpěvačku Whitney Houston mezi nejúspěšnější hudebníky. Její procítěná coververze skladby, kterou už bezmála dvacet let předtím napsala a nazpívala country hvězda Dolly Parton, se držela na vrcholech žebříčků několik týdnů.

Typologie lásky

Nepotřebovala k tomu o moc víc než spojení s filmem a procítěný refrén s velmi prostým textem: "A já tě budu vždy milovat, budu tě vždy milovat, budu tě vždy milovat, budu tě vždy milovat, já budu tě vždy milovat."

Love songů je řada druhů. Mohou opěvovat zamilovanost a pocity štěstí, které přináší, ale mohou také vyprávět o rozchodu a zlomeném srdci. Jejich interpreti opěvují duševní prožitky, ale i čistou tělesnost. Mohou být plné banálních klišé, ale i básnických obratů, což třeba svým citlivým zhudebněním Variace na renesanční téma od Václava Hraběte definitivně dokázal Vladimír Mišík.

Vladimír Mišík Tematika lásky jde také napříč žánry. Love songy nejsou zdaleka jen popové balady nebo soulové dojáky, zpívají je i jinak tvrdí rockeři, metaláci, pankáči, rapeři, folkaři i alternativci. Prostě všichni.

Už na svém debutovém albu měli američtí Ramones, kteří jsou považováni za první punkovou kapelu, kromě skladby Now I Wanna Sniff Some Glue (Teď chci čuchat nějaký lepidlo) i jednoduchý a funkční love song. Krátká písnička pojmenovaná I Wanna Be Your Boyfriend pojednává přesně o tom, co slibuje název, který se dá přeložit jako: Chci být tvůj kluk. A stala se jednou ze skladeb, které vydržely nejdéle i v koncertním setu kapely. Kytarista Dee Dee Ramone ve své biografii uvádí, že kdyby kývli na nabídky tenhle hit prodat, mohli jen na tom vydělat miliony.

Ach, ta láska nebeská

Velkou tradici (a s tím související komerční ohlas) mají písně o lásce i v rámci české populární hudby. Řada těch nejlepších vznikla na konci padesátých a během šedesátých let v divadle Semafor. Právě písničky jako Tereza nebo duet s Evou Pilarovou Ach, ta láska nebeská pomáhaly utvářet idol Waldemara Matušky.

Pro Karla Gotta zase Suchý se Šlitrem napsali třeba píseň Oči má sněhem zaváté a popularitu mu přinesly i jeho předělávky zahraničních skladeb od Franka

Sinatry či Elvise Presleyho. Stejně jako ve světě zafungovalo i spojení s filmy. Písničky z Noci na Karlštejně, Starců na chmelu nebo třeba ze Šíleně smutné princezny se staly českými milostnými klasikami.

Možná je to trochu cynický pohled, ale dobře fungující love song je podle všeho opravdu klíčem k popularitě. A nemusí to být právě v souvislosti se svátkem svatého Valentýna. Každý z nás totiž má nějakou tu skladbu, u které poprvé tancoval tělo na tělo, zažil nejlepší rande, držel se za ruku, poprvé líbal, měl sex, nebo ho třeba jen dokáže prostě dojmout.