Bono

Bono | foto: Reuters

Pirátovi Deppovi zpívá Bono hodně syrově

  • 1
Fenomén filmové série Piráti z Karibiku zasahuje i do hudby. Dvojalbum Rogue's Gallery přináší staré pirátské a námořnické songy v exkluzivním podání.

Výkonnými producenty projektu (neboť nejde o kompilaci dříve nahraných písní, jak by se snad při pohledu na množství zúčastněných umělců mohlo zdát, ale ani o filmový soundtrack) jsou režisér Pirátů z Karibiku Gore Verbinski a představitel hlavní role kapitána Jacka Sparrowa Johnny Depp.

Je zřejmé, že oba pánové jsou především jmény, která mají na dvojalbum upoutat pozornost a dát je do souvislosti s populárními filmy. Skutečným - tedy hudebním - producentem alba je Hal Willner.

Jde o dlouholetého specialistu na podobné projekty, ze kterých se posluchačům občas otáčí hlava kolem. Na svůj nejslavnější projekt Lost in the Stars pozval k přezpívání písní Kurta Weilla například Toma Waitse či Lou Reeda.

Ještě podivuhodnější sestavu volil při postě jazzovému basistovi Charlesi Mingusovi Weird Nightmare, kde si zazpíval kupříkladu hardcoreový divoch Henry Rollins.

Rozdělení fanoušci
Dvojalbum Rogue's Gallery vzbudilo krátce po vydání velmi kontroverzní reakce na světových diskusních serverech. Jedni nahrávku bezvýhradně adorují, jiní totálně odmítají - takřka nic mezi tím.

Výhrady odpůrců projektu jsou dvojího druhu a pokaždé vycházejí z chybného předpokladu. Někteří posluchači projektu vyčítají, že není "family friendly" - ti se nachytali na souvislost s rodinným filmem Piráti z Karibiku a teď se diví, že původní pirátské písně nemluví "korektním jazykem" a pro drsný výraz či celý příběh skutečně nejdou daleko.

Druhá výhrada vychází většinou ze strany folkloristů se sklony k přílišnému purismu. Ti tvrdí, že verze starých songů nejsou autentické. A to tvrdí právem. Ale Willnerovým cílem rozhodně nebylo natočit folkloristicky čisté album. Jde o současnou interpretaci starých písní dnešními živými lidmi.

Hvězdy i neznámá jména
Společnost se při nahrávání sešla skutečně různorodá: od absolutních světových hvězd typu Bona, Stinga, Lou Reeda, Jarvise Cockera, Nicka Cavea či Bryana Ferryho, přes umělce, velice ceněné v kontextu svých žánrů, jako je kytarista Bill Frisell, zpěvák alternativních Pere Ubu David Thomas či významní folkaři Richard Thompson a Bob Neuwirth, až po zcela neznámá jména.

I jejich příspěvky ovšem stojí za zvýšenou pozornost a takoví Baby Gramps, Three Pruned Men či Robin Holcomb přímo vybízejí k tomu, aby se posluchač popídil po jejich případných dalších nahrávkách.

Oněch třiačtyřicet písní pochází z velmi širokého časového úseku zhruba od vrcholného středověku až po minulé století. Jsou pojaty skutečně každá jinak, nikdy ale přehnaně pietně. Společnou nicméně mají syrovost a drsný výraz, který je často nadřazován vokální či instrumentální dokonalosti. Přesně tak je to ale v této hudbě třeba.

RŮZNÍ - Rogue´s Gallery
Anti/Maximum Underground, délka 2CD 77:37 a 80:03
Nej skladby: Cape Cod Girls, Fire Down Below, Bully In The Alley

Hodnocení iDNES.cz: 90%