Piráti z Karibiku - Na konci světa (2007)

Piráti z Karibiku - Na konci světa (2007) - Piráti z Karibiku - Na konci světa (2007) | foto: Falcon

Piráti z Karibiku hrají vabank - a úspěšně

  • 2
Původně pouťová atrakce zrodila nečekaný hit ve světových kinech za posledních pár let. Závěrečný díl Pirátů z Karibiku nyní útočí na nejvyšší tržby historie.

Je na světě čtvrtý den a už vydělal sumu, z níž přechází zrak. Než ji člověk vyťuká, naroste o další miliony. Filmem Piráti z Karibiku - Na konci světa, třetím dílem dobrodružné komedie s Johnnym Deppem v hlavní roli, vrcholí celosvětová pirátomanie, jež zaskočila i jeho vlastní stvořitele.

Proti pravidlům
"Je až děsivé, jak se těm filmům daří," přiznal producent Jerry Bruckheimer. "Nikdy pořádně nevíte, jak to dopadne. Fakt, že se film natočený podle pouhé atrakce ze zábavního parku stal hitem, postavil veškerá očekávání na hlavu. A druhý díl vzdor zažitému pravidlu, že pokračování vydělávají zpravidla o dvacet až třicet procent méně než původní film, byl ještě mnohem úspěšnější."

Teď přišla "trojka", o níž v Daily Mirror napsali, že z obřího rozpočtu ve výši 150 milionů dolarů "dokáže fantasticky využít každý cent". Stojí za úspěchem opravdu pouze peníze? Sotva.

Existují i dražší snímky. Spider-Man 3 stál skoro 260 milionů dolarů, zatím však z kin celého světa získal "jen" dvojnásobek, méně než první Piráti s podtitulem Prokletí Černé perly. A sotva už dohoní Piráty 2 - Truhlu mrtvého muže, která drží s více než miliardou dolarů ze vstupného třetí místo v historickém žebříčku nejúspěšnějších filmů všech dob (první Piráti jsou na 27. místě).

Mimochodem, těsně před Truhlou hájí druhé místo Pán prstenů - Návrat krále, jehož náklady se vešly pod sto milionů dolarů; Peter Jackson totiž chytře točil všechny části trilogie naráz. A nadále vede Titanic, do nějž se vložilo dvě stě milionů dolarů. Před deseti lety to byl rekord.

Zjevně nerozhoduje ani dávka podívané; Piráti 3 sice trvají 168 minut, ale právě Titanic je ještě o půl hodinky delší, a diváci jej statečně vydrželi. Přitom kina nemají dlouhé filmy v lásce, nestačí je totiž "protočit" vícekrát za den jako běžné snímky kolem sta minut. Přesto na Pirátech rozhodně netratí.

Bez Deppa? Sotva
Nejen producenti si lámou hlavu, proč vlastně Piráti z Karibiku, od nichž se původně čekala prchavá zábava jednoho léta, zrodili tak vytrvalou módní vlnu. Zpravidla odborníci dojdou k mlhavým odhadům, že se "cosi" stalo, případně "něco" bylo ve vzduchu.

Na rozdíl od Pána prstenů či Harryho Pottera, filmových sérií, jimž předcházely kultovní knihy, se pirátská sága neměla o co opřít. Hrála tedy vabank - a vsadila si přesně.

Na vítr svobodomyslné romantiky, jejíž generační vzkříšení se v dějinách opakují. Na vtip, neboť dnes už se korzárské pohádky nedají vyprávět bez nadsázky. Na zdravou dávku přirozeného sobectví - vždyť postavy, které myslí hlavně na sebe a zrada jim není cizí, jsou sladkým osvěžením v záplavě andělských hrdinů bez kaňky na charakteru.

A na Johnnyho Deppa, jenž svou zábavnou stylizací pirátského kapitána Jacka Sparrowa vytvořil ze starosvětské figurky idol moderní doby. "Nechápu, co se to stalo, ale baví mě to," přiznal herec.

Brzy se možná ukáže, jak silný je jeho podíl na vítězném tažení karibských dobrodruhů světovými kiny. Bruckheimer totiž plánuje další pokračování jejich příhod, přestože nevylučuje, že se bude muset obejít bez Deppa. Pro australský list Herald Sun producent řekl, že filmem Na konci světa se uzavírá trilogie, nicméně "je možné, že jedna postava či dvojice hrdinů budou pokračovat". Prý tak chce dát divákům naději, aby se mohli při závěru "trojky" těšit, že se "třeba přihodí ještě něco jiného".

Na pokračování věří i představitel kapitána Barbossy, herec Geoffrey Rush, který prohlásil: "Jistě, Depp může říci: Postava Jacka je vyhořelá, nemám už kam jít. Nebo to neodmítne. Jistě vím jedině to, že Depp by nikdy neřekl: Tak mi ztrojnásobte honorář a půjdu do toho."

Jenže na Deppa by musela pirátská série čekat. Herec se má do Karibiku vrátit v jiné roli: jako putující novinář z Rumového deníku; dalšího světoběžníka hraje ve snímku Šantaram a navíc se proslýchá, že se o něj ucházejí filmy Sin City 2 i Sin City 3. Sotva by toho tedy v dohledné době stihl víc.

S lebkami a pruhy
Ukončit výnosnou pirátomanii se však filmařům nechce; a nejen jim. Závratné tržby z kin či neméně impozantní výnosy z prodeje DVD představují jen vrcholek ledovce, jehož další vrstvy, skryté pod vodou, se mají neméně čile k světu. Piráti z Karibiku coby obchodní značka mají desítky podob. Co všechno zahrnují?

Na čtyřicet knih: od výpravných novinek prodávaných za deset britských liber k paperbackům, jež vyjdou tak na padesát korun. Dále nespočet videoher, hudební nosiče, ale také třeba hrací karty. Či figurky hrdinů: Deppův ústřední rek Jack je k mání v řadě bojových variant, pořídit si lze jeho souputníky s tvářemi herců Orlanda Blooma či Keiry Knightley, na skladě je loďka s dvojicí pirátů-filozofů nebo mlýnské velekolo ze slavné honičky "dvojky". Hlavní postavy daly podobu sadě hrnečků, mezi nimiž se zvláště pěkně vyjímá "chapadlovitý" kapitán Bludného Holanďana.

Skalní fanoušci jdou ještě dál: pořizují si repliky předmětů z filmu. Dejme tomu památeční pirátský náhrdelník, který nosí na útlé šíji Keira Knightley, přijde asi na dvanáct liber, Jackův zázračný kompas nebo klíč k tajemné skříňce na patnáct liber. Na trhu jsou barevné korálky, jež si Deppův hrdina vplétá do vlasů, jeho zdobné prsteny, ale také jeho meč nebo pistole. Ač jde o pouhé atrapy, stojí až dvě stě liber.

K tomu přívěsky, sošky, plakáty, magnety, medailonky, stolní hry včetně pirátských šachů; to vše spadá pod licenční zboží. Ovšem vedle výrobků se zakoupenou ochrannou známkou leží ještě široké pole předmětů, jež těží z nepřímé souvislosti s filmem - kdo si nepořídil šátek s lebkami a hnáty či pruhované tričko? A konečně na celé impérium, jež v Deppovi objevilo svůj Ostrov pokladů, útočí paradoxně novodobí příbuzní karibských hrdinů - piráti z černého trhu.

Nelegální kopie snímku nebo napodobeniny hraček se vždy přiživují na největších hitech, byť zrovna souboj Pirátů s piráty zní jako bratrovražedná válka. Stylové je, že třetí díl filmu se odehrává v Asii, což je pro Hollywood místo nejcitelnějších ztrát z černých obchodů. K dokonalé ironii už chybí jen ruština na palubě filmové lodi. Traduje se totiž, že první upoutávka Pirátů z Karibiku 3 se objevila na internetu den před přísně hlídaným oficiálním startem - a s ruským dabingem.

Nejvýnosnější filmy (tržby jsou v dolarech)
1. Titanic (1997)
: 1 835 300 000
2. Pán prstenů: Návrat krále (2003): 1 129 219 252
3. Piráti z Karibiku 2 (2006): 1 060 332 628
4. Harry Potter a Kámen mudrců (2001): 968 657 891
5. Hvězdné války: Epizoda I (1999): 922 379 000
6. Pán prstenů: Dvě věže (2002): 921 600 000
7. Jurský park (1993): 919 700 000
8. Harry Potter a Ohnivý pohár (2005): 892 194 397
9. Shrek 2 (2004): 880 871 036
10. Harry Potter a Tajemná komnata (2002): 866 300 000

,