Z knihy Pirát a lékárník

Z knihy Pirát a lékárník | foto: 65. pole

Lékárník je pirát souše, věděl už R. L. Stevenson v 19. století

  • 0
Veršovanou baladu autora slaného Ostrova pokladů Roberta Louise Stevensona vydalo ve velkoformátové knize nakladatelství 65. pole. S výtvarným doprovodem německého umělce Henninga Wagenbretha se jedná o skutečný ediční skvost.

Pirát a lékárník

Příběh dvou kamarádů z dětství, z nichž Robin se stane krvelačným, ale odvážným a z určitého úhlu pohledu vlastně i čestným pirátem, a Ben slabošským a bezectným lékárnickým vydřiduchem, je vlastně didaktickým příběhem, byť se o jeho morálním poselství dá vést diskuse.

Má každopádně velké literární kouzlo, kterému přispívá zdařilý překlad Petra Putny; Stevenson se pohybuje kdesi mezi básnickou baladou a vypjatě epickou kramářskou písní. Navíc lze báseň číst jako aktuální přípodotek k dnešku.

Verše "Lékárník je pirát souše; / chceš-li, vlk v beránčím rouše. / V teplíčku své rejdy páchá / a nemusí šavlí máchat," by asi podepsal leckdo, závislý v současné době na pravidelném nákupu léků a znající často astronomické rozdíly mezi jejich cenami.

Piráta a lékárníka napsal Robert Louis Stevenson na začátku 80. let 19. století během pobytu ve švýcarském Davosu, ještě jako chudý a neúspěšný autor, a sám k němu vytvořil dřevořezy. Teprve v roce 1883 poprvé vyšel Ostrov pokladů, na kterém v Davosu pracoval, a autor se stal spisovatelskou hvězdou.

Aktuální české vydání ilustroval německý výtvarník Henning Wagenbreth (1962). Jeho tvorba má kořeny v německém expresionismu a lidových tiscích. Kombinuje v ní ruční práci s využitím počítače i různých tiskových technologií.


Témata: Brána