Pink Floyd podle Rogera Waterse

  • 2
Pinkfloydovská muzika směřuje svou dramatičností a obrazností k scénickým představením. Kytarista a zpěvák Roger Waters, bývalá hnací síla Pink Floyd, jedno takové zinscenoval v pondělí 10. června v pražské Paegas Areně. Zazněly zde mnohé klíčové skladby Pink Floyd, na kterých se tvrdohlavec a pozdější odpadlík Waters podílel. Výkřiky "Zahraj Hey You!" ovšem Waters přecházel a tento hit z pinkfloydovské Zdi - The Wall nezahrál.

Místo něj nabídl jiný: hymnus vzdorných školáků Another Brick In The Wall (Part 2). Valná většina koncertních skladeb z pinkfloydovských alb The Dark Side Of The Moon, Animals či Wish You Were Here je rocková klasika. U takového druhu hudby záleží na provedení.

Waters si to uvědomoval a jeho tým nazvučil halu jako koncertní síň. Asi nejlepší vjem měli posluchači v řadách na ploše pod pódiem, na které se valil zvuk zepředu, zboku i zezadu. Efektní cvrlikání ptáků, lidské výkřiky či hrozivý přílet vrtulníku působily naprosto skutečně, provázeny zášlehy světel nebo projekcemi z velkého plátna, instalovaného za desetičlennou kapelou.

Přitom Waters a jeho lidé s efekty rozumně šetřili. Animované filmy, barevné koláže nebo projekce obalů floydovských alb pouze ilustrovaly muziku, na kterou se zcela soustředil Watersův rockový orchestr se dvěma kytaristy, oběma hráči na klávesy, rytmikou a saxofonistou.

Osmapadesátiletý Waters sice neuzpíval své party s mladickou razancí, ale tři vokalistky, které mu pomáhaly ve sborech a jež žhavily muziku soulovými vokály, tento handicap vyrovnávaly. Navíc zpěvačky excelovaly v novější písni Perfect Sense, již proměnily ve vášnivý rockový gospel. A publikum jim vestoje aplaudovalo.
Právě díky zpěvačkám se muzika v některých momentech přiblížila k černošskému rhythm & blues. To jsou živočišné zdroje hudby, z nichž Pink Floyd zprvu vycházeli a které postupně kultivovali. Ostatně Watersova představa pinkfloydovské muziky je syrovější a přímočařejší než verze stejných písní, které hráli jeho bývalí kolegové v roce 1994 na Strahově.

Watersovo představení trvalo tři hodiny bez dvacetiminutové přestávky. Nejlépe vyzněly ucelené bloky kompozic, s nimiž fantazie ulétává na křídlech sól a magických obrazců kláves. Byla to zvláště sférická i dojemná skladba Shine On You Crazy Diamond, již kapela spojila s písněmi Welcome To The Machine a Wish You Were Here do jakési rockové minisymfonie.

V představení se neztratily ani písně z Watersových sólových desek včetně Amused To Death. Rozvleklost a určitý pokles energie se dostavily až v poslední třetině představení. Přídavek Flickering Flame byl asi zbytečný.

Roger Waters tento koncertní projekt obhájil, i když nic nového nenabídl. Za pomoci velmi solidních výkonů doprovodných muzikantů nalezl pro floydovskou hudbu zemitou formu, zbavil ji velikášství a dokázal vznítit její magický plamen.

Roger Waters. Pořádala agentura Interkoncerts. Paegas Arena, Praha 10. června


Roger Waters během pražského vystoupení (10. června 2002).

Roger Waters během pražského vystoupení (10. června 2002).

Roger Waters během pražského vystoupení (10. června 2002).

Roger Waters během pražského vystoupení (10. června 2002).